A kerti bogrács és a paprikás krumpli esete
A házi kovászos uborkáról még nem is esett szó. Nem vagyok kifejezetten a magyaros konyha híve - azt hiszem ezzel nem árulok el semmi újat. Nem vonz se a pörkölt, se a halászlé, egy jó paprikás krumplinak viszont képtelen vagyok ellenállni, főleg, ha bográcsban készül. A Balaton déli partjának szívében van az én második otthonom. Fonyódon tudom minden kerti tevékenység iránti szeretetem kiélni, és hát a bográcsban főzés az igencsak kinti tevékenység. Azt szeretem benne, hogyha elég ideig fő benne az étel, igazából nem lehet elrontani - persze az arányok azért itt is fontosak.
Vágjuk fel a hagymákat apró, a szalonnát pedig nagyobb darabokra. Hagyjuk felforrósodni a tűz fölött az edényt, majd dobjuk rá a szalonnákat, és addig pirítsuk, amíg elég zsír ki nem oldódik belőlük. Akkor szedjük ki őket, és tegyük félre. A szalonna zsírjára dobjuk rá a hagymát, és kezdjük el párolni. Ha már üveges, akkor vegyük le a tűzről (ez nagyon fontos!) és úgy adjuk hozzá az őrölt pirospaprikát és egy kevés sót. Ha szépen elkevertük, akkor öntsük fel az egészet egy pohár hideg vízzel, majd mehet vissza a bogrács a tűzre. Most semmi más dolgunk nincs, mint fedő alatt kb húsz percig főzni a szaftot - ennyi kell ugyanis, hogy a hagyma teljesen el tudjon főni. Félidőben dobjunk rá egy négybe vágott paradicsomot, és egy felszeletelt paprikát (akár lehet erős is). Közben pucoljuk meg a krumplit és a kolbászt is. Én most kisebb burgonyákat használtam, amiket félbe, aztán negyedbe vágtam, hogy azért ne legyen annyira apró. Kétféle kolbász került az ételbe, egy lángolt és egy főzőkolbász. Mind a kettő jó minőségű persze. Lehet bele tenni főtt, füstölt kolbászt is, annak nem fakul így ki a színe, viszont nem is lesz ennyire puha és szaftos. A főzőkolbászt karikázzuk, a lángoltat pedig 4 nagyobb darabba vágjuk. Ha eleget főtt a hagyma, akkor adjuk hozzá a krumplit és a kolbászt, majd fűszerezzük: só, bors - ki, hogy szereti. Most megint engedjük fel az egészet egy pohár vízzel, vagy legalábbis annyival, ami ellepi nagyjából a bogrács tartalmát. Fedő alatt főzzük tovább, amíg meg nem fő a burgonya. Akkor levehetjük az edény tetejét, és kicsit nagyobb lángon elforralhatjuk a felesleges nedvességet az ételből, de ebben is mindenki saját ízlése szerint járjon el, mert van aki sűrűbben, van aki hígabban szereti.
A kovászos uborka természetesen nem aznapi történet, annak kell legalább 3-4 nap, mire összeér - viszont én már akkor tudtam, amikor eltettem egy üveggel, hogy mire pont kész lesz, elkészül hozzá a bográcsos fogás. A piacon vegyün kovászos uborkának való uborkát, és friss kapor virágot. Egy nagy befőttes üvegbe tegyük bele a megmosott uborkát, dobjuk mellé a kaprot, 1-2 gerezd pucolt fokhagymát, 1-2 babérlevelet, sót, majd egy nagy szelet fehér kenyérrel takarjuk be az egészet. Öntsük fel vízzel az egészet, pont a tetejéig, és egy kistányérral, vagy bármi olyan fedéllel, ami nem légmentesen zárja le, takarjuk be az üveget. Tegyük ki a tűző napra minden nap több órára. Akkor jó, ha a víz kezd fátyolosodni benne, azaz elindult a kovászolás. Ha kellően megerjedt és megérett a savanyúság, akkor egy vegyünk elő egy másik üveget, szedjük át bele az uborkákat, a többi fűszert és adalékot dobjuk ki, majd szűrjük rá a levét. Ha mindenkinek sikerül így össze szinkronizálni az ebédet,
Házi kovászos uborka:
8 kovászolni való uborka
1 kis csokor kaporvirág
1-2 gerezd fokhagyma
1-2 babérlevél
1 nagy szelet kovászolt fehér kenyér
kb 1 liter víz (az üveg nagyságától függően)
1 evőkanál só (1 liter folyadékhoz )
Bográcsos paprikás krumpli:
2 kg burgonya
15 dkg zsírszalonna
2 fej vöröshagyma
2 kanál őrölt édes-nemes paprika
1 paradicsom
1 paprika
1 szál lángolt kolbász
2 szál főzőkolbász
só, bors
víz
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez