A kényszeres lopás - Kleptománia
A kleptománia kényszeres lopást jelent. Ilyenkor az illető olyan dolgokat is ellop, amikre igazából semmi szüksége nincs, vagy simán meg tudná vásárolni. Szimplán azért tulajdonít el dolgokat, mert ezzel vezeti le a feszültséget, esetleg örömet okoz számára.
Felmérések szerint a bolti lopások 1-2%-át teszik a kleptomániások által elkövetett bűncselekmények. Az ettől szenvedő alanyok nagy része fiatal vagy középkorú nő, ritkábban férfiak körében is előfordul.
A kleptománia egyfajta impulzuskontroll-zavar, a kényszerbetegségek kategóriájába sorolható. Gyakran társul hozzá valamilyen másfajta mentális kórkép is, úgy, mint szorongás, depresszió, esetleg evészavar. A motiváló dolog szinte minden esetben a szorongás csökkentése. A beteg célja nem az anyagi haszonszerzés, hanem a lopás által okozott eufória átélése. Ahogyan írtuk is, elvesznek olyan tárgyakat is, amik nem is kellenek nekik; ezeket gyakran csak kiteszik a polcra, vagy továbbadják valaki másnak. Jellemző a kockázatvállalás. Eleinte csak kis értékű dolgokat zsebelnek be, majd ha sikerrel járnak, ezen felbuzdulva egyre drágább holmikat lopnak el. Végül már a barátaiktól, ismerőseiktől, családtagjaiktól is begyűjtenek bármit. Utólag sokszor megbánják a tettüket, de leállni nem tudnak.
A diagnózist minden esetben pszichiáter állítja fel. Meg kell vizsgálni, hogy valaki értékszerzés céljából vesz el mindent, ami az útjába kerül; vagy egyéb, belső, pszichés zavar vezérli. Ezt a személy kikérdezésével lehet megállapítani. Ha kiderül a kleptománia tényállása, az enyhítő körülményként fog számítani egy esetleges bírósági eljárás során.
Kezelésére viselkedésterápiát alkalmaznak. A fejlettebb országokban működnek anonim kleptomániás csoportok, melyeknek célja a segítés. Súlyos esetben gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A gyógyulás leginkább a betegen múlik. Úgy kell ezt érteni, hogy betartja-e a viselkedésterápiát,és rendesen szedi-e a felírt gyógyszereket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez