A kedvenc fiúbandáink
Ha a fiúbandák kerülnek terítékre, muszáj visszamerészkednünk a nagy elődökig. A jelenséget tulajdonképpen egy nagy brit zászlóval is lehetne szimbolizálni, hiszen a legnagyobb őrülettel övezett együttesek szinte kivétel nélkül Angliából kerültek ki. Most megtudhatod, kik érték el a legnagyobb sikereket!
The Beatles
Érdekes, hogy bár minden generációnak megvan a maga idolja, ez a fajta rajongási hullám a The Beatles-el indult el a hatvanas évek elején. A társadalmi normák fellazulása, a technológiai forradalom, a hippi-mozgalmak és az LSD megjelenése gyökeresen átformálta az akkori tinédzserek ízlését és értékrendjét. Valami formabontóra vágytak, ami felrázza őket a mindennapokból. Aztán egyszer csak berobbant a köztudatba 4 szemtelenül fiatal, piszok tehetséges liverpooli zenész: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr – és a tinilányok egyszerűen megvadultak. A srácok nagyon ott voltak a szeren: állandóan új hangzásokat kerestek. A pop és rock mellett folk, country, rockabilly, blues, soul, doo-wop, pszichedelikus zene és a hard rock is. vegyült a zenéjükbe.
1963. október 13-án koncertet adtak a londoni Palladiumban, amit a tévé is közvetített. A fiúkat hamarosan már a tengerentúlon is mindenki ismerte, a lányok pedig megvesztek értük. John Lennon egyszer merészen ki is jelentette, hogy ők már „népszerűbbek, mint Jézus”, ami miatt még a Vatikánt is magukra haragította. Végül is nem volt akkora szemtelenség, ha azt vesszük, hogy 2004 végéig összesen 1,3 milliárd lemezt sikerült eladniuk – együttes még soha ekkorát nem tarolt a piacon. Szerencséjük volt, hiszen az újfajta zene mellett stílusos és vonzó imidzset is kreáltak maguknak. Szinte mindig öltönyben léptek fel, bilifrizurájukat ezrek utánozták, a tragikus körülmények között elhunyt frontember, John Lennnon napszemüvegei pedig legendássá váltak.
The Rolling Stones
És ha már brit invázió, akkor íme a másik véglet: a jó öreg The Rolling Stones. Sokkal vadabb, sokkal keményebb vonalat képviseltek ők, de szinte egy időben törtek be a köztudatba. Noha az ő külsejük meglehetősen igénytelen és szakadt benyomást keltett, tulajdonképpen vagyonokat költöttek arra, hogy így nézzenek ki. Főleg a blues, rhythm and blues, country, rock and roll, funky és pszichedelikus rock vonalát képviselték. Igazából a mai napig, mert gyakorlatilag a Stones a világ legrégebb óta aktív együttese! Itt elsősorban Mick Jagger volt az ARC, a legfőbb show-elem, aki utánozhatatlan táncával bármelyik twerk-elős Miley Cyrust simán lenyomja – a mai napig! Lázadás, szex, drogok, imádnivaló frontemberek, sikítozó lánytömegek, vadiúj hangzásvilág: a Stones és a Beatles ezekben igazi úttörők voltak, sikereik pedig nem múltak el nyomtalanul. Bármilyen meglepő, sokkal több mindenben hasonlítanak a mai fiúbandákra, mint gondolnánk.
The Backstreet Boys
Bár a ’80-as évek sem teltek el nyomtalanul, nagyobb őrület csak a ’90-es években tört ki, ami a nyálas fiúbandákat illeti. A legélelmesebb PR-sok, marketingesek és producerek ekkor már résen voltak: a csapattagokat már ők kreálták, a tinilányok ízlése szerint. Kellett egy vonzó frontember, egy valódi nyálgép, az elérhetetlen rosszfiú, stb., a minél nagyobb rajongószám érdekében. És bár a divat azóta változott, a tipikus személyiségjegyek nem. Jó példa erre a The Backstreet Boys, akik 1993-ban kezdtek karriert csinálni. Brian Littrell, Nick Carter, Howie, A.J. és Kevin – egykor ők díszelegtek a legtöbb szoba falán, rögtön a Spice Girls-ök mellett. 13 Top40-es daluk volt a Billboard Hot 100 ranglistán és több mint 130 millió albumot adtak el, ezzel ők lettek minden idők legnépszerűbb fiú együttese számos Grammy-vel. Az hagyján, de kisebb-nagyobb megszakításokkal még ma is aktívak, még a zenéjük is alig változott, csak modernizálódott és komolyodott egy kicsit.
Blue
Természetesen ők is Angliából érkeztek, kicsivel a BSB hullám után. A fiúk 2001 és 2005 között voltak igazán mozgásban, és szinte biztos, hogy Lee Ryan, Antony Costa, Duncan James és Simon Webbe közül is biztosan megvolt mindenkinek a maga ideálja. Miután szétváltak útjaik, a tagok szólókarrierrel próbálkoztak, de mind sikertelenül. 2009-ben újra összeálltak, 2011-ben pedig már az Egyesült Királyság színeiben Düsseldorfban, az Eurovíziós Dalfesztiválon álltak színpadra, hogy megríkassak rajongóikat az I Can című számokkal. Igen, ők is tudnak még újat mutatni.
Take That
Az ír Westlife sajnos eltűnt a süllyesztőben, az amerikai ’N Sync és az angol Take That sorsa viszont másképp alakult. Vannak olyan frontemberek, akiknek annyira erős a karizmájuk, és sikerül akkora tömeget megmozgatniuk, hogy szólókarrierjük is sikeres lehet. Ennek a két bandának köszönhetjük ugyanis Justin Timberlake-t és Robbie Williams. Na, miből lesz a cserebogár? Kicsit olyan, mint mikor egy sorozatsztárból A-listán filmcsillag válik. És hogy hol tartunk most? A brit popzenei csapat diszkográfiája öt stúdióalbumot, két válogatásalbumot, 27 kislemezt és 11 DVD-t tartalmaz! Jelenleg is aktívak, Robbie Williams pedig hol velük tart, hol a maga útját járja.
One Direction
A One Direction felélesztette azt a fanatikus fiúbandák iránti rajongóhullámot, amiről azt hittük, legalább húsz évre elfelejthetjük. De nem, a fiúk 2010 óta keményen tolják, és meg sem álltak a csúcsig. A The X Factor hetedik szériájában harmadik helyezést értek el. Tagjai: Niall Horan, Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson - Zayn Malik pedig nemrég lépett ki a csapatból, a rajongók legnagyobb bánatára. A zenekar neve Harry Styles fejéből pattant ki. Harry azt mondta, hogy itt van öt idegen srác, akik lehet, hogy soha nem lettek volna jóban, ha nincs az X-faktor, így már csak egy irányba haladhatnak tovább. És hogy hova tart ez a hatalmas fanatizmus? Vajon ez is lecseng pár év múlva, vagy akkorát tarolnak, mint a nagy elődök? Ez már a jövő zenéje.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez