A kásán és fagyállós vodkán túl
Bepillantás az európai és ázsiai konyha gyönyörű keverékébe.
Levesek
Az orosz leveseket a hús és valamilyen zöldség (főleg káposzta és cékl) prioritása jellemzi. Az orosz levesek talán leghíresebbje, a scsi, vagyis káposztaleves. A szláv nyelvi közegben igen gyakori leves persze más változatban nálunk is megtalálható. Ezernyi féle elkészítési módja ismert, körülbelül annyi, mint a mi csontlevesünknek. Többnyire marhahússal, gombával és természetesen káposztával készül. Legalább olyan egyszerű összedobni, mint egy lábas szoljankát. Ez utóbbie zöldséglevesnek minősül, de megy beleszinte minden, ami a szakács keze ügyébe kerül. Az alap egy marhahúsleves, amihez paradicsompürét, petrezselymet, snidlinget, esetleg olajbogyót, uborkát, virslit és tarját adnak, tejföllel díszítik. Nincs két háztartás, ahol ugyanúgy főznék a szoljankát.
A hagyományos erőleves náluk a buljon, és igazán közkedvelt orosz leves a borscs. Ezt céklalevesnek is hívják, de valójában ez is inkább húsleves. Marhából főzik céklával és káposztával. A vöröshagyma és paradicsom mellett bors, ecet és citromlé teszi kerekké a savanykás ízvilágot. Hasonlóan az előbbiekhez, nem csak az oroszok készítik a borscsot, nagyon elterjedt még az utódállamok, de a nyugati szláv népek között is.
Igen népszerű a saslik, vagyis rablóhús. Az oroszok ezt főleg birkából, illetve sertésből készítik. A darabolt húst 2-3 órán keresztül pácolják vöröshagymával, ecettel, petrezselyemmel. Ezután pálcára tűzik, serpenyőben, vagy nyílt lángon megsütik. A balkáni szlávok körében nagyon népszerű gyuvecs (némi egyszerűsítéssel élve: húsos lecsó) az oroszok körében is igen gyakori hétköznapi étel. Sertésből vagy birkából készül, hozzá szalonnát adnak. Paprikával, padlizsánnal, paradicsommal és krumplival készítik. Fűszerezése szinte miden tájegységben só, őrölt bors, pirospaprika, petrezselyem zöld. Ahogy a szerbek, ők is körülbelül egy liter leveslével öntik fel a gyuvecset.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez