A jövő ehetetlen eledelei
Ha ilyen ütemben nő tovább bolygónk népessége, akkor 2100-ra eléri a tízmilliárdot, és ezt az irdatlan embertömeget - csúnyán fogalmazva - valamivel etetni kell.
Számtalan dokumentumfilmet láthattunk már korunk mérgező étkeiről, gondolunk itt a haltápon nevelkedett csirkékre, a vegyszerezett paradicsomra, vagy az agyonpermetezett gyümölcsökre és még sorolhatnánk. Viszont az a kérdés, hogy mit fogyasztunk vajon majd a jövőben, nem rejt magában túl sok biztató választ. Nyílván most kapásból eszünkbe jut egy túlmisztifikált sci-fi alapjelenete, amelyben kis kapszulákba rejtve vehetjük csak magunkhoz a marhapörkölt mennyei zamatát, és sajnos ennél a résznél azt kell mondjuk, nem járunk messze a valóságtól.
A 'hús helyett szója' jelenség nem is annyira a jövő része, sokkal inkább a jelené. Egyre több vegetáriánussal találkozhatunk és az is tény, hogy a zöldséget - jelen esetben a szójababot - jelentősen könnyebb és olcsóbb termeszteni, mint állatokat tenyészteni. A hús kinézetét és ízét pedig nemcsak ez a növény helyettesítheti, hanem egy bizonyos gombafajból is lehetséges egy kiadós vegaburgert sütni. Valószínüleg azt sem nehéz kitalálni, hogy mi melyikre szavazunk.
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a világ lakosságának túlnyomó része húsevő. A tudomány pedig azon fáradozik, hogy ezt a rengeteg, húsra vágyó éhes szájat megetesse. Kisérletezés folyik a mesterséges hússzövet előállításán, ami - valljuk be - elég bizarrul hangzik. Nehezen tudjuk elképzelni a jövőt egy kiadós steak nélkül, de a génmanipulált marhából nem kérünk.
A másik lehetséges verzió a szárnyasok és a négylábú háziállatok helyettesítésére a tengerben található. Mivel a bolygónk 70%-a víz, ezért jóval kimeríthetetlenebb forrásul szolgál a tenger és az óceán csillapíthatatlan étvágyunknak. Ráadásul a tenger gyümölcse finom is és kicsit sem hízlal.
Tovább folytatva a sort, említésre kerül az alga, amelyről tudni illik, hogy bárhol, bármilyen körülmények között megél, szó szerint még a jég hátán is. Ebből kifolyólag kihúzhatunk vele egy kisebb jégkorszakot, és ha teljesértékű táplálékként nem is szolgál, rengeteg mindent képes pótolni az emberi szervezetben. Ha pedig pluszban csak egy kis fehérjére van szükségünk, akkor elropogtathatunk egy - két ízes ízeltlábút, merthogy a kutatások szerint, ez is igen közkedvelt eledele lesz a jövőnknek. Szöcske algaágyon vagy Csokival bevont cserebogár? Nem is tudjuk kapásból melyiket válasszuk. Az algák mellé pedig felvehetjük a jövőbeli bevásárló listánkra a füveket és a csírákat, mert ha a kerti veteményes kipusztul, a retek és a répa helyett nem marad más a jó öreg húslevesbe, csak a gyom és a lucerna.
A tudományos kísérletek előrevetítik a génmanipulált és szupertartósított ételek világát. Ez összességében annyit jelent, hogy nem kell félnünk a baktériumoktól, és az íztelen paradicsomtól, mert mesterségesen állítják majd elő az ízeket és tökéletességgel fertőtlenítik, azután tartósítják az élemiszereket. Ugye milyen nehéz most mindezt elképzelni? Előfordulhat-e vajon, hogy a jó szaftos pörkölt helyett csirákat és bogarakat együnk, vagy valamilyen mesterségesen előállított gumiparadicsomot? Gondoljunk csak ez esetben a villámsebességgel fejlődő technikára, s máris nem lesz oly nehéz elképzelni mindezt. Hölgyeim és uraim, a jövő tegnap elkezdődött!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez