A játék fontossága és szerepe a babaúszásban
A játék a gyermek egyik alapvető tevékenysége, amelynek pótolhatatlan szerepe van az egészséges és harmonikus testi-lelki-szellemi fejlődésben. A gyerekek játék során fedezik fel környezetüket és az őket körülvevő világot, illetve ezáltal ismerik meg saját képességeiket és korlátaikat is.
Babauszodás során ezt a fantasztikus lehetőséget helyezzük a foglalkozások középpontjába, vagyis a játszva tanulást. Óráinkon vidám, színes feladatokkal fejlesztjük a gyermekek készségeit és ezáltal észrevétlenül, hatalmas örömmel és lelkesedéssel sajátítanak el olyan, a minden napokban egyszerűnek és általánosnak vélt feladatokat, amelyek azért mégsem olyan általánosak.
Arról nem is beszélve, hogy amit ők esetleg vicces, vidám feladatoknak tartanak, az fontos idegrendszer fejlesztő hatással van a még fejlődő gyermek szervezetére. Mindezt mondókázással énekléssel tarkítva tesszük, ami rendkívül módon fejleszti a gyermekek kommunikációs és szociális készségeit. A különböző fejlődési szakaszokban a gyerekeknek különböző játékokra van szükségük. A változatosság és a játékok formáinak és tartalmának fokozatos gazdagítása elősegíti a szociális, fizikai és kognitív fejlődést egyaránt. A foglalkozások korosztályokra bontva történik, így minden gyermek az adott korának megfelelő feladatokat tudja végezni, valamint, az erre a korosztályra jellemző utánzás révén sokat tanulhatnak egymástól is. A játék hatással van a gyermek értelmi képességeinek fejlődésére, gazdagítja érzelemvilágát, kreativitását és szociális képességeit. A játékon keresztül a gyermek számos olyan készséget és kompetenciát sajátít el, amely nemcsak a későbbi úszástanulásban és vízben lesz fontos, hanem akár az iskolás évek, az írás, olvasás megtanulása alatt. A közös játék által fejlődik az óvodáskorú gyerekek kapcsolatteremtő képessége, és megtanulnak igazi csapatjátékosként gondolkodni. Az uszodában ezt már nagyon korán elkezdik és már egészen pici kortól egy csapatnak, barátoknak számítanak.
A vízi közeg jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt, javítja a fizikai állóképességet és növeli a tüdőkapacitást. A fizikai aktivitás növeli a gyermek állóképességét és kitartását, valamint segít abban is, hogy a gyermek a játék során levezesse fölös energiáit. Az először ösztönös majd tudatos aktív lábmozgás már a kezdetektől jelen van az órákon és már az egészen pici csecsemőket is mindenféle erőltetés és terhelt pozíciótól mentesen átmozgatja. A játék kulcsfontosságú a mozgásfejlődés szempontjából is, mivel így ismerik meg testük lehetőségeit és korlátait. A foglalkozások során a játék mellett olyan speciális feladatokra helyezzük a hangsúlyt, amelyek nagy előrelépést jelenthetnek a nagymozgás, a szenzomotoros koordináció, a vesztibuláris észlelés, a szem-kéz-láb koordináció, a figyelem, az észlelés terén. Ezek egyre tökéletesebbé és irányítottá válnak, amely a kézügyesség, az egyensúly és egyéb készségek fejlődéséhez vezet. A szabály-játékok pedig fegyelmet, koncentrációt, együttműködési készséget alakítanak ki. Fontos, hogy a játék során a gyermekek minél felszabadultabbak legyenek és leljék örömüket az egyes tevékenységekben, hiszen ezáltal gazdagítják érzelemvilágukat, és a kreativitásuk is szabadon szárnyalhat. A gyerekek hamar nyitottá válnak az őket körülvevő világra, hiszen a kíváncsiság ott él minden gyermekben. Ez a kíváncsiság válik később a tanulás is tudás utáni vágy mozgatórugójává is.
Varga Vivien- vezető babaúszás oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez