A hüvelyszárazság okai és kezelési lehetőségei
A hüvelyben tapasztalható égető, illetve viszkető érzés, sürgető vizelési inger vagy a húgyúti fertőzések gyakoribbá válása: jellemzően ezek a panaszok jelentkezhetnek hüvelyszárazság esetén. A probléma – a tünetek súlyosságától függően – többféle módon is kezelhető.
Elsősorban a menopauza idejét követő időszakra jellemző, hogy a női szervezet ösztrogéntermelése csökkenni kezd. Ennek egyik következménye lehet a hüvelyben fellépő szárazság, amely több szempontból is hátrányosan érintheti a hölgyeket: megnőhet a különféle hüvelyi fertőzések kialakulásának esélye, vizelettartási zavarok alakulhatnak ki, vagy épp fájdalmassá válik a szexuális élet.
Milyen kezelési lehetőségek léteznek?
Ha a panaszok nem igazán súlyosak, akkor a hüvelyi hidratáló krémek is megfelelő segítséget nyújthatnak. Súlyosabb fokú hüvelyszárazság esetén pedig kétféle lehetőségünk is van. Az egyik az ösztrogén pótlása, amely történhet helyileg (hüvelyi ösztrogéngyűrűvel, hüvelyi ösztrogéntablettával vagy hüvelyi ösztrogénkrémmel), illetve szájon át szedett ösztrogéntablettákkal, ha az ösztrogénszint nagyobb mértékű növelésére van szükség. Ez utóbbi főként olyankor lehet javasolt, ha a hüvelyszárazsághoz más menopauzális tünetek, például erősebb hőhullámok is társulnak.
Egy másik lehetőség a lézeres kezelés, amikor nincs szükség hormonpótlásra. A lézersugarak stimulálják a kollagénképződést, aminek többféle kedvező hatása is van:
- javul a sejtközötti állomány összetétele,
- beindul az új erek képződése,
- a hüvelyfal felszíne pedig regenerálódni kezd.
A hüvelyfal mindezek hatására fokozatosan megvastagszik, visszaáll a szövetek normális vérellátása és ezzel együtt megszűnnek a hüvelyszárazság kellemetlen tünetei.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez