A híradók, vagy mi hazudunk többet?
Egy érdekes tévéinterjú margójára...
Roppant érdekes gondolatok hangzottak el a minap az ATV Classic műsorában. Bárdos András merőben szokatlan, és nagyon modern felfogásban közelített a híradók, valamint az internetes média világához.
(27:25 percnél a kérdéses téma)
Minden egyes regisztrált felhasználó ebben az olvasatban önálló médiumként funkcionál, és itt lép be, illetve itt vetődik fel a kérdés, miszerint kinek is hihetünk valójában. A választ roppant nehéz megtalálni, hiszen ki tudja pontosan, hogy ki mikor kinek is mond igazat. illetve, hogy az a vélt vagy valós igazság kinek is az igazsága.
Anélkül, hogy hosszas médiatörténeti fejtegetésekbe kezdenénk abban biztosak lehetünk, hogy az egyre szélesebb adóközösség egyben vevő is. Hogy végül mire jut, azt előre nem könnyű megmondani, de mégis valamiért nagyon izgalmas a nonstop hírfolyam. Teljesen mindegy, hogy mikor kapcsolódunk be, amit szeretnénk, hogy lássunk, vagy szeretnék, az reményeink szerint sikerül.
Az sem elvetendő kérdés, hogy vajon nem csupán azokat az információkat nagyítjuk fel, amelyekben hiszünk, illetve beleillenek a valóságról alkotott képünkbe, és nem csökkentjük-e azoknak a szerepét. amelyek kényelmetlenek. Hogy ezt likeolással, vagy nem-megosztással tesszük, az csupán pillanatnyi hangulatvezérelte, vagy agyon is tudatos médiatechnikai kérdés, mégis újra és újra eljutunk az igazság-hazugság dilemmáig.
Ki döntheti el, hogy egy eseménynek mi az olvasata?
A demokrácia, vagy a szerkesztő egyeduralma az erősebb? Vagy az egyeduralom csupán követi a normákat, és éppen ezért egyetlen személy is tökéletesen helyettesíthet többszázat a tudásával és tapasztalatával?
Nehezen eldönthető kérdések.
Mégis, az internetes demokrácia sokkal gyorsabban, és ugyan kaotikusabban, mégis sokrétűbben és pontosabban tájékoztathat világunkról.
Igaz, minél nagyobb a közösség, és a témához hozzászólók száma, annál inkább látható, hogy többféle valóság, többféle igazság, és bizony többféle hazugság is létezik.
Mégis, minél bagyobb a merítés, annál kisebb a valószínűsége, hogy eltévedjünk.
Akkor is, ha néha jobban szeretjük, ha vezetnek minket.
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez