A házi könyvtárad kötelező darabjai
A könyvolvasók egyik legnagyobb kívánsága a saját könyvtár létrehozása. Egy kis szoba, tele könyvekkel. Az igazi könyvmolyok már talán rendelkeznek is kellő mennyiségű könyvvel, így nem okoz nekik problémát. De mi van akkor, ha valaki most adja rá a fejét, hogy elkezd könyveket gyűjteni?
Két dolgot tehet. Vagy végigjárja az antikváriumokat, és viszonylag baráti áron, beszerez egy-két könyvet. Természetesen ehhez nem árt némi segítség, pontosan melyek azok a könyvek, amik jó, ha ott lapulnak majd polcunkon.
A másik dolog, talán sokkal szimpatikusabb megoldás. Helikon Zsebkönyvek sorozat.
A Helikon Kiadó idén márciusban kezdte megjelentetni a fent már nevezett sorozatát, azzal a céllal, hogy a klasszikusok és az egyetemes művelődéstörténet legnépszerűbb kiadványait eljutassa az olvasókhoz. Valamint nem titkolt céljuk volt, hogy a fiatal, huszon-harmincas korosztály, aki most látja elérkezettnek az időt a könyvgyűjtésre, egy egységes szép sorozatot kapjon.
Kedvcsinálónak pedig az eddig megjelent kötetek közül ajánlunk hármat.
Lewis Carrol: Alice Csodaországban
Lewis Carroll világhírű műve, a gyermekirodalmi klasszikusként is számon tartott Alice Csodaországban egyszerre kínálja a képzelet világában való elmerülést és a viktoriánus kori Anglia szórakoztató gúnyrajzát.
Alice egy piros szemű, fehér nyuszit követve jut el abba a Csodaországba, ahol csakhamar a legképtelenebb figurákkal és helyzetekkel találja szembe magát. A Kalapos, Április Bolondja, a Szív Királynő és a Szív Király vagy a barátságtalan Hernyó mind-mind a korabeli Anglia egy-egy jellegzetes alakjának torzképe. Alice furcsa kalandjai azonban azok számára is izgalmassá és élvezetessé teszik az álomvilágbeli utazást, akik nem az angol történelem kifordítását keresik Carroll történetében.
Bonaparte Napóleon: Az uralkodás művészete
A Helikon Zsebkönyvek sorozat nyitókötete a világtörténelem egyik legnagyobb hadvezérének gondolkodásába enged bepillantást: Az uralkodás művészetében először olvashatók magyarul Bonaparte Napóleon szellemes, a Machiavellit megszégyenítő cinizmust sem nélkülöző, olykor pedig megdöbbentően aktuális gondolatai háborúról és békéről, politikáról és törvényhozásról, vallásról és társadalomról, családról és szerelemről.
A korzikai kisnemesi család sarjaként született Bonaparte Napóleon (1769–1821) felemelkedését a győzedelmesen megvívott csaták mellett a francia forradalom biztosította, nem véletlenül tekintette önmagát a forradalom fiának, császárként pedig a forradalom örökösének, mondhatnánk, megkoronázójának. Tábornokként és uralkodóként Napóleon egyaránt a polgári jogegyenlőségen alapuló jövőt tartotta eszménynek: polgári törvénykönyve, amely a korabeli Európa legmodernebb jogi kódexe volt, óriási hatást gyakorolt az egész európai jogrendre és a későbbi jogalkotásra.
Az uralkodás művészetében nemcsak a napóleoni törvényhozás és a bonapartista politika gondolati háttere tárul fel, hanem a hadvezér és államférfi mint ember – testvér, apa, férj – is megismerhetővé válik.
Khalil Gibran: A próféta
Khalil Gibran száz éve született fő műve, A próféta megkapó hitvallás az élet legfontosabb dolgairól: szabadságról, szeretetről, jóról és rosszról tanít, nem hagyva figyelmen kívül a hétköznapi élet kellékeit sem.
A műben szereplő próféta, Almusztafa Orfalisz városából készül távozni, ám mielőtt hajóra szállna, válaszol a városlakók kérdéseire, így foglalva össze tanításait. Beszélj nekünk a Szabadságról! Beszélj nekünk az Örömről! Beszélj nekünk a Szeretetről! – kérik az orfalisziak, és Almusztafa teljesíti a kívánságot. A hagyományos valláserkölcsi fogalmak tisztázása mellett olyan hétköznapi dolgok kapcsán beszél az élet nagy filozófiai és erkölcsi kérdéseiről, mint a ruhák, a házak, az evés-ivás, a munka vagy az eladás és a vásárlás.
Kahlil Gibran libanoni születésű, amerikai író, maronita keresztény költő és festőművész, akinek költészetét a spiritualitás határozta meg, legfontosabb alkotása, A próféta pedig John Lennonra is hatással volt.
Berta Péter
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez