A hazai fitneszedző-képzésben nagyon sok a buktató, de már vannak biztató jelek! - beszélgetés Zopcsák Lászlóval
Dr. Zopcsák László neve nemcsak a hazai, de Európa és a világ fitnesz világában is ismerősen cseng. Anno, több mint 15 évvel ezelőtt Ő dolgozta ki és indította el az első személyiedző-képzést Magyarországon.
Ma pedig itthon az egyetlen EREPS (Európai Hivatásos Edzők Szakmai Regisztere) tanúsítvány kiállítására jogosult International Wellness Institute (IWI) nemzetközi fitnesziskola alapító tulajdonosaként tevékenykedik egy átláthatóbb és professzionálisabb edzőképzésért. A brüsszeli EuropeActive (European Health and Fitness Association) Professional Standards Committee szakértőjeként, a Real Madrid Egyetem vizsgáztató tanáraként nap mint nap aktívan tesz is érte, hogy a hazai fitneszedzők nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Nemrégiben kinevezték az ACE (American Council on Exercise) szaktanácsadójává, most amerikai útja előtt beszélgettünk vele a hazai és a nemzetközi fitneszipar kihívásairól.
Hogyan képzeljük el a több mint 15 évvel ezelőtti fitneszsulit?
Érdekes és inspiráló kört járok be. A 90’-es évek végén az USA-ban végeztem el a személyi edző kurzust, bejártam Kaliforniát, gyűjtöttem az anyagokat és a tapasztalatokat egy hazai képzés elindításához, hospitáltam élsport, rehabilitációs, „celeb” edzők mellett. Most pedig az ACE kíváncsi a meglátásaimra, ez az oktatási intézmény, mely nem csak fitnesz szakembereket képez, hanem az USA lakosságának prevenciós programját is szervezi, tervezi. Pályám eleje egy szendvedéllyel, szakmaszeretettel teli időszak volt. Szerencsére ez ma is jellemző, bár most már lényegesen kevesebb a fitneszipar kialakulatlanságából fakadó bizonytalansági tényező! Azt hiszem ezt a lelkesedést tudtam átadni a személyi edző képzéseim résztvevőinek. (Egészen 2006-ig én voltam a képzések tanára és tanfolyamvezetője is). Úttörő, dzsungelvágási időszak volt ez, egy itthon nem létező szakma alapjait raktuk le, egy hivatásét, melynek gyakorlói ma már államilag elfogadott (OKJ-s) képzettséget szerezhetnek, s amely jelentősen hozzájárul Magyarországon is a prevenciós, egészségfejlesztési folyamatokhoz. Ciprusi edzői tapasztalataimból, majd az első hazai személyi edző képzés indításának ötletéből nőtt ki aztán az IWI, mely az elmúlt másfél évtizedben több ezer edzőnek, sportszakembernek, testnevelőnek, gyógytornásznak adott gyakorlati tudást, végzettséget. A legnagyobb kihívás így visszanézve az volt, hogy egy inspirációból miként kreálok valóságot, működő üzleti modellt úgy, hogy a szakmai színvonal ne sérüljön.
Az a napnál is világosabb, hogy a fitneszipar rengeteget fejlődött azóta. Mekkora a fitneszpiac mérete? Van-e még benne növekedési potenciál?
Az EuropeActive szakértőjeként pontos statisztikai adatokra látok rá, de engem is megdöbbentett, mikor először szembesültem azzal, hogy az európai fitneszipar 30%-kal nagyobb éves forgalmat produkál, mint a futball egészében véve. Ezt a fejlődési lendületet a gazdasági válság sem törte meg, sőt az látszik, hogy ez a szektor egyfajta konszolidáción megy keresztül, és elmondható, hogy az EU-ban mára a legnagyobb "sport" a fitnesz, hiszen a lakosság kb 11%-a tagja különféle fitneszkluboknak. Ez a szektor közel félmillió munkahelyet teremt, a fitnesztermek száma az EU-ban 50 000-re tehető, és ezek a számok rohamosan nőnek. A lakosság fitneszterembe járási aránya itthon 4% körül mozog, a klubok száma pedig nem több, mint 1000. Sajnos pontos statisztikáink nincsenek, az iparági becslésekre kell hagyatkoznunk. Pedig ez a terület a szabadidősport legszervezettebb része, hiszen gondoljuk el, hogy évente több százezer ember mozog szakértő felügyelet mellett, a fitnesztermek biztonságos közegében, mérhető módon. Az állam (helyesebben a MOB, merthogy ide tartozik a szabadidősport) még nem ismerte fel az ebben a területben rejlő lehetőséget (sok sztereotípia övezi ezt a szektort, az egyik ilyen, hogy ez a „gyúrósok” terepe) nem segíti a fejlődését, holott iszonyú sok pénzt lehetne megtakarítani az egészségügyi kiadásokban, ha a prevencióra nagyobb hangsúlyt helyeznének. Így itthon van még teendő, de ez egyúttal hatalmas növekedési lehetőség is. Ezt ismerték fel az ún. “fapados” (diszkont) fitneszterem-hálózatok, és idéntől már itthon is megnyílik az első McFit (mintegy 270 klubból álló német diszkont fitneszhálózat, melynek kb. 1,5 millió tagja van és rendkívül alacsony, 20 € alatti havi belépőket kínálnak), mely egy új korszak kezdetét jelenti, széles tömegek számára teszi elérhetővé ezt a szolgáltatást. Többé nem lehet kifogás, hogy “nincs rá pénzem”. Ugyanakkor ez a budget-fitnesz kategória jelentős árversenyre és szolgáltatás-minőség emelésre is késztetni fogja a hazai szereplőket. Valójában az IT iparág mellett ez a legdinamikusabban fejlődő szektor, nemcsak azért, mert ma már divat lett fittnek lenni, hanem mert a fizikai aktivitás egy valós alternatíva a civilizációs betegségekkel szemben (az egyik leghatékonyabb terápiás lehetőség a pl. a metabolikus szindrómába tartozó betegségcsoportok kialakulási kockázatának csökkentésére), és egyre több ember kíván tudatosan tenni saját egészségfejlesztése érdekében. Ehhez szolgáltatnak prevenciós helyszínt a szakértő edzői stábot alkalmazó fitneszklubok.
A nagyobb piaci lehetőségek mindig bevonzzák a dollárjelekkel vizionáló szerencselovagokat, haszonleső percembereket. Te hogyan látod ezt a kérdést?
Mindenhol jellemző ez, de a képzésekben különösképpen… Sokan azt gondolák, hogy ez egy könnyű üzletág, gyors préda. Nem véletlen azonban, hogy egykoron nagymúltú, mamutnagyságú képzők vesztek el a ködben, akik nem haladtak a korral, a trendekkel. Én mindig szem előtt tartom, hogy piacvezetőnek lenni nem egy statikus pozíció, egy rögzült státusz, hanem folyamatos akciót, innovációt kívánó versenyhelyzet. Csak így lehetett az IWI-t ezen a fejlődési pályán megtartani.
Nemrégiben írtam erről a helyzetről egy cikket „Fitneszoktatási körkép, vagy kórkép?” címmel. (lehet, hogy a korkép is jó jelző lett volna). Igaz, ez a szakképzésre, azon belül is az OKJ-s edzőképzésre fókuszál, de hasonló anomáliákat lehet tapasztalni az egész szektorban. Nemzetközi szakértői bizottságokban dolgozva határozottan kijelenthetem, hogy a magyar a legszigorúbb szabályozás az iskolarendszeren kívüli felnőttképzésben. Ilyen erős megkötéseket óraszámban, intézményi feltételekben, vizsgáztatásban sehol a világon nem tapasztaltam. A mi irodánk kapacitásának jelentős részét az adminisztratív, bürokratikus előírások betartása veszi el. Tőlünk nyugatabbra ugyanakkor (országtól függően többé-kevésbé) liberalizált ez a terület, mert azt mondják, hogy a lényeg a vizsgaeredmény, ami a munkakör betöltésének kompetenciáit vizsgálja. Például a fitneszedzőknél, hogy milyen módon tud egy vitamax terheléssel, vagy anamnézissel felmérni egy szív- és érrendszeri rizikófaktorral rendelkező egyént. Azt gondolom, hogy egyfajta kombináció lenne jó, hiszen hiába szigorítunk túl mindent, ha a kiskapukat kihasználva egyes cégek továbbra is büntetlenül csőbe húzzák a képzésre jelentkezőket, és például expressz képzéseket kínálnak nyomott áron, alacsony minőségben. Ennek a folyamatnak az a hatása, hogy a tehetséges, tanulni vágyó fiatalok becsapva érzik magukat, és elmegy a kedvük a tanulástól. Ugyanakkor vannak biztató jelek is, a 15 évvel ezelőtti állapothoz képest pedig drámai javulás tapasztalható, hiszen ma már kötelező a munkáltatóknak megfelelő végzettségű edzőket alkalmazni, és ezt ellenőrzik is a hatóságok. Erről több cikk is megjelent mostanság.
Mégis milyen jellegű átverésekre gondolsz?
Mi a közelmúltban estünk át sikeresen egy szigorú auditon, ahol a működésünket vették górcső alá. Persze az ellenőrök csak a kirívó szabálytalanságokat tudják szankcionálni, ilyenek például az amikor egyes képzők ún. expressz (az előírtnál rövidebb, így olcsó) OKJ-s képzéseket kínálnak félrevezető marketinggel, nincs rendben a képzések nyilvántartási adminisztrációja, vagy nem rendelkeznek felnőttképzési engedéllyel, és kiszervezik a képzéseket más vizsgáztató cégekhez. Jóval nehezebben bizonyítható átverés, amikor alaptalanul nemzetközi „diplomával”, vagy az EREPS (Hivatásos Edzők Szakmai Regisztere) tagsági lehetőséggel kecsegtetik a jelentkezőket. Ez inkább fogyasztóvédelmi és morális kategória.
Mit tanácsolsz az edzői pálya felé forduló fiataloknak, mire kell odafigyelni?
A fitnesstrend.blog.hu oldalon részletesen írok erről. Felsorolás szinten: az oktatók hitelessége (a népszerűség nem jelent feltétlen egyet a szakmaisággal), milyen végzettséget ígérnek az érdeklődőknek? (Diploma, oklevél, „szakedzői diploma” nincs a felnőttképzésben, csak a felsőoktatásban!) Nemzetközileg elfogadott képzéseket kínál-e a képző? EREPS regisztrációs lehetőség van-e? Vannak-e külföldi licensz kurzusok a képző kínálatában? Lehet-e angol nyelven végezni képzéseket? Van-e szakmai angol nyelvtanfolyamuk? Engedélyezett-e a képző intézmény? Gyors, expressz OKJ-s képzések mögötti valós tartalom, betartják-e kötelező óraszámokat? A kötelező minimum óraszámokat egy adatbázisban ellenőrizi lehet itt: A 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelettel kiadott OKJ-ban szereplő szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek adatbázisa. Milyen az ár-érték arány, az olcsóbb képzés szakmailag is elfogadható szinten van-e? Az a javaslatom, az érdeklődőknek, hogy bátran kérdezzenek! Akinek nincs takargatnivalója, az minden információt megad, még a beiratkozás előtt. Tehát kérdezz, kérdezz, kérdezz! Tényekre legyél kíváncsi, ne a körítésre!
Milyen karrierutak állnak a fiatalok előtt, ha ezt a pályát választják? Kiknek ajánlod?
Két út van az fitneszképzésekre jelentkezők előtt. Az egyik az önfejlesztés, aminek során hiteles forrásból, OKJ-s szakmát adó, államilag elismert képzésen sajátítják el a résztevők a fitneszedzés, tehát a saját fizikumuk karbantartásának, fejlesztésének alapjait. Ez szól az edzésalapelvekről, gyakorlatról, anatómiáról, de a helyes táplálkozásról is. A képzésben részt vevők legalább fele ilyen szándékkal érkezik hozzánk. A másik út az az edzői karrier, ami igen széles skálán mozoghat és az a jó benne, hogy mindenki megtalálhatja azt az önkifejezési lehetőséget, amely saját tapasztalataira, érdeklődési körére építhető. A fitnesz instruktor alapképzés után lehet specializálódni a jóga, a szenior korosztály, a személyi edzés, vagy éppen a klubmenedzsment irányába is. Kevesen tudják, hogy a szállodaipar számára is 12 éve képzünk Wellness & Spa menedzsereket, egy időben a Moszkvai Turizmus Akadémia is hozzánk küldte szakmai gyakorlatra és továbbképzésre a hallgatóit. Kollégáim közül sokan élsport csapatoknál dolgoznak erőnléti edzőként, Ágó Renáta a női vízilabda válogatottnál, Horváth Szabolcs pedig a soproni NB1-ben szereplő kosárcsapatnál tevékenykedik. Sok edző kialakítja saját trendét (Bánkuti Gabi - Spartan Girja), mások pedig önálló stúdiót, mozgásközpontot nyitnak. (Tozó Vitál Centrum, BodyArt stúdió). Góg Anikó IWI oktató, személyi edző, korábbi olimpikon a Lite Wellness szakmai vezetője, Ungvári Máté pedig éppen PhD fokozatának megszerzésén dolgozik, miközben erőnléti edzőként dolgozik és tanít a Fitness Instruktor képzésünkön. A nemzetközi karrier pedig végtelen lehetőségeket kínál. Folytatni is nehéz a sort, hogy mi mindent rejt ez a pálya „top sport” klubcsapatoknál, vagy éppen egy luxushajón menedzserként, personal trainer-ként. Személyi edzőként is sokan választják a külföldi létet (Ressinka Judit, UK), és az igazán tudatos karrierépítők felsőoktatási partnerünk, a Real Madrid Graduate School valamelyik presztízsképzésén folytatják MBA Sportmenedzser tanulmányaikat. Így tett Bodnár Gábor is, aki közvetítésünkkel most végezte el Madridban a „Master in talent identification and development in soccer” egyetemi képzést. Amint látható, elképesztően széles körű önkifejezési lehetőséget nyújt a fitnesz-wellness-sport szakma. A felsorolt kollégákkal személyesen is lehet találkozni az IWI Karriernapján szeptember 10-én.
Mit tanácsolsz az ifjúságnak?
Nemrégiben olvastam egy hazai szociológiai tanulmányban azt a megdöbbentő adatot, hogy az emberek 67%-a „rühell” bemenni a munkahelyére dolgozni. El sem tudom képzelni, hogy miképpen lehet leélni így egy életet. Pontosan ezért rendkívül fontos, hogy ki, milyen pályát választ. Persze itt nincs korhatár, sokan 40-50 évesen ismerik fel, hogy zsákutcában vannak, és van merszük továbblépni. Soha ennyi pályaváltó nem jelentkezett a jóga, fitnesz instruktor és SPA menedzser képzésünkre, mint az elmúlt években. Nem mindig a szülők által preferált és kinézett szakma a legjobb választás, noha érdemes megfontolni a tanácsokat. Gondosan szelektáljanak a pályaválasztók, írják össze a szempontjaikat. Spontán módon nem fognak csak úgy, maguktól alakulni a dolgok, céltudatosság szükséges a karriertervezéshez!
Ha én a tanult szakmámnál maradtam volna, akkor most rádió- és televízióműszerész lennék, ami biztos izgi, de nem nekem. (Persze bánni semmit sem szabad, sokat tanultam precizitásból, tervezésből ott). Szerencsére mertem a szívemre hallgatni, tudtam nagyot álmodni, a műszaki vonalról a sport, testnevelés irányába átnyergelni, és így tudtam erre a szenvedélyre alapozva felépíteni egy élhető, élvezhető, kihívással, kreativitással teli karriert! Mivel minden ember más-más történettel bír, nem könnyű általánosságban tanácsot adni. Karriernapunkon azonban kollégáim is, én is állunk az érdeklődők rendelkezésére egy személyes beszélgetés, karrier-tanácsadás formájában.
Az IWI Karrier- és Nyílt Napra az alábbi linken lehet regisztrálni: http://iwi.hu/karriernap-regisztracio
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez