A harmadik világ problémái
Mit is nevezünk pontosan harmadik világnak? Azok az országok tartoznak, melyek a hidegháború időszakában sem a nyugati hatalmakkal, sem a keleti blokkal nem kötöttek szövetséget. Ezt a kifejezést Alfred Sauvy demográfus alkotta meg 1952-ben.
Mára azonban már tágabb értelemben használjuk a fogalmat. Mai értelemben beletartozik minden ország, amely fejlettsége elmaradott, a lakosság életszínvonala alacsony. Ezek az államok Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában találhatóak.
Az elmaradottság következtében rengeteg gond felüti a fejét a harmadik világban. A népesség jellemzően alacsonyan iskolázott, ezért sok az analfabéta. A lakosság éhezik, de mégis egyre több kisbaba születik. Így még több éhező lesz, magyarul ez egy ördögi kör. Gondoljatok csak bele, napi egy pohár vízért órákig kell sorban állni minden egyes embernek… Ami a legszomorúbb, hogy a rossz körülmények miatt alacsony a születéskor várható élettartam.
Nem megfelelőek a higiéniai viszonyok, számos betegség, fertőzés eredetével, megelőzésével és kezelésével nincsenek tisztában. Ez nem feltétlenül az ő hibájuk, ez annak tudható be, hogy nincs megfelelő felvilágosítás, tájékoztatás. Csak egy példa: a világ HIV-fertőzöttjeinek 90 %-a ezekből a régiókból kerül, mert nem tanította meg nekik senki, hogy hogyan kerülhetik el a nemi úton terjedő betegségeket.
A gazdaságuk duális. Ez azt jelenti, hogy van egy világpiacra termelő szektor és egy elmaradott hazai piacra termelő szektor. A világpiacra termelő szektor jellemzően csak egy termékre épül, például olajra. Politikai szempontból is nehéz helyzetben vannak. Nincs demokrácia, inkább a diktatúra van jelen. Nincsenek stabil pártok, így nagyon bizonytalan a politikai helyzet ezekben az országokban. Ráadásul túlzottan függenek a világgazdaság helyzetének alakulásától.
Összefoglalva, aggasztó a helyzet a harmadik világban, és akkor még finoman fogalmaztam. Az UNICEF folyamatosan próbál segíteni rajtuk ételcsomagok adományozásával, amit a támogatók pénzéből finanszíroznak. Volt olyan mozgalom is, melynek során a szexuális felvilágítást tartottak, ezzel próbálva csökkenteni a nemi fertőzések terjedését, és elkerülni a nem kívánt terhességeket. Az oktatás fejlesztésére is voltak próbálkozások, hogy az emberek fejlődni, és ezáltal előrébb jutni tudjanak.
Mindenesetre ha tehetjük, segítsünk, még akkor is, ha számunkra csak egy apróságnak tűnik az, amit teszünk az elesettekért! Hiszen lehet, hogy nekik ez rengeteget számít majd…
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez