A gyermekkori bántalmazás, ami egy életre kihat
Sok emberrel előfordul, hogy kiskorában nem megfelelően bántak velük, ami traumát okozott nekik, és a felnőttkorukra is kihatással lesz. De mit is nevezünk gyerekbántalmazásnak?
Megkülönböztetünk testi, érzelmi és szexuális bántalmazást. A testi bántalmazást a törvény is tiltja, úgy fogalmaz, hogy a gyereknek egy pofont sem szabad adni. Érzelmi bántalmazásnak minősül, ha a gyerekkel folyamatosan azt éreztetik, hogy semmire nem jó, csúnyán beszélnek vele, esetleg a két szülő bántja egymást. Fontos kiemelni, hogy az is bűnös, aki tud róla, hogy mi történik, mégsem tesz ellene semmit, nem jelenti az illetékes szerveknek.
Ha a gyermek fizikai és pszichés igényeit elhanyagolják, az is káros. A szülőnek vagy gondozónak biztosítani kell, hogy legyen elegendő enni és innivalója, biztonságos környezetben lakjon, rendelkezzen megfelelő ruházattal, járjon iskolába vagy óvodába, stb. Ellenkező esetben a kicsi testi, érzelmi, szociális képességei nem fejlődnek megfelelően.
Fontos kiemelni, hogy a külső sérülések nem biztos, hogy verés jelei. Hiszen előfordulhat, hogy a gyerek elesett, összeverekedett a testvérével. De ha rendszeresen észlelünk rajta sérüléseket, érdemes odafigyelni.
A gyanújelek:
- A gyerek lesüti a szemét, nem tart sokáig szemkontaktust. Tekintete üres.
- Feltűnően készséges, alázatos.
- Közömbös.
- Bizalmatlan a felnőttekkel és a többi gyerekkel is.
- Fél az érintéstől, ha valaki a kezével közelít felé, összerezzen, és elhúzódik.
- Alvászavarral, állandó fáradsággal küzd.
- Figyelemzavaros.
- Problémái vannak a társas kapcsolatokkal.
- Hirtelen megváltozik a viselkedése.
A gyereknek mindenképp segítségre van szüksége. Ennek érdekében vegyük fel a kapcsolatot a gyermekvédelmi szervvel, és próbáljunk meg bizalmi kapcsolatot ápolni a gyerekkel. Ezzel megmutathatjuk neki, hogy lehet bízni a többi emberben. Fogadjuk el, hogy bántalmazójával szemben ambivalens érzelmeket táplál!
Ha nem veszik észre idejében a bántalmazást, az a felnőtt kora is kihat. Mégpedig úgy, hogy esetleg az illető tovább viszi az agresszív magatartásformát, hiszen ezt tanulta otthon, ezt gondolja normálisnak, és máshogy nem tudja fegyelmezni az utódját. Esetleg épp az ellenkezője történik, az egyén nagyon zárkózott lesz, nem épít ki kapcsolatot senkivel, távolságtartó a többi emberrel szemben. Ezenkívül testi tüneteket okoz, úgy, mint evészavar, alvással kapcsolatos bajok és emésztőrendszeri problémák. Valamint folyamatos stresszben, készenlétben van egy esetleges támadás elhárítására, ami növeli a kortizol hormon termelődését.
Mindenképp figyeljünk oda a jelekre, és ne féljünk cselekedni a gyermek érdekében! Akár egy egész életet megváltoztathatunk vele!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez