A gyémánt a lányok legjobb barátja
Kevés nő van a világon, akit ne kápráztatna el ez a csillogó kő, függetlenül attól, hogy hány karátos, milyen színű, milyen típusú ékszerbe van foglalva, vagy, hogy elfogadja-e azt a bizonyos gyűrűt, vagy sem.
Amióta Amerikában kitalálták, hogy nem leánykérés a leánykérés, ha nem húznak gyémántot a boldog menyasszony ujjára, - mely szokást persze szélsebesen átvette a többi kontinens is, a hölgyek nagy örömére - a szerencsétlen friss diplomások többsége az összes spórolt pénzét kénytelen ennek a tökéletes fényű ásványnak a megszerzésére áldozni. Gyakorlatilag mindegy, hogy Tiffany vagy egy kisebb darab, a lényeg, hogy gyémánt legyen, persze minél nagyobb a karát, annál szerencsésebbnek érzi magát a kiválasztott kisasszony. A gyémánt az előkelőség, gazdagság és luxus szimbóluma is egyben, és annál értékesebb ez a drágakő, minél jobb a minősége, minél nagyobb és tisztább, és természetesen a színe és a csiszolás is nagyban befolyásolja eladhatóságát. A gyémánt árát a 4C alapján határozzák meg: Colour (szín), Clarity (tisztaság), Carat (tömege karátban), és Cut (csiszolás). Irígykedjünk hát egy kicsit, és nézzük, melyek a világ legdrágább és legértékesebb darabjai.
10. Millenium Star:
A Millennium Star körte alakú gyémánt a világ második legnagyobb D grade színtelen drágaköve. Afrikában, Zaire-ben találták 1990-ben és egy 777 karátú kőből való. Tulajdonosa a De Beers, értékét nem tudni, viszont azt igen, hogy 100,000,000 GBP-ra biztosították.
9. Red Cross:
Ezt a gyönyörű, kanárisárga követ Ðél Afrikában, a Kimberly bányában találták 1901-ben. Értékét 2,000,000 GBP –ra becsülik, és a British Red Cross Society adta ajándékba a Chrities 1918-as londoni aukciójára. A 205.07 karátú kő elején a máltai keresztet láthatjuk.
8. De Beers:
Ezt a De Beers gyémántot a Kimberly bányában találták 1888-ban. Eredetileg 428,5 karátot nyomott, és ez a drágakő volt abban az időben a legnagyobb gyémánt, amit a négy bányában találtak. Később egy Cartier által megtervezett nyaklánc közepébe került 1928-ban, és azóta Patiala nyakláncként ismeretes. Értéke nem ismert.
7. Jubilee:
Az eredeti, 650.80 karát súlyú követ 1895-ben találták a Jagersfontein bányában Ðél Afrikában. Ez a gyémánt különleges, szabálytalan alakjáról és kivételes tisztaságáról lett híres. Eredetileg Reitz gyémántnak hívták, aztán Viktória királynő koronázásának 60. évfordulója miatt átnevezték 1897-ben. Értéke nem ismert.
6. Centenary:
Ez a 273.85 karátú kő a 3. legnagyobb gyémánt, ami a Premier bányából származik. 1986. július 17-én fedezték fel az eredetileg 599 karátú követ, aztán lecsökkentették 273.85 karátra. A mostani tulajdonosa és értéke ismeretlen, de az biztosan tudható, hogy 100 millió dollárra biztosították 1991-ben.
5. Spirit of the Grisogono:
A Spirit of de Grisogono a világ legnagyobb megmunkált fekete gyémántja. Közép Afrikában találták és eredetileg 587 karátú volt. Késöbb Svájcban került megmunkálásra, fehér arany gyűrűbe foglalták, amit további 702 kis gyémant is ékesít. Sajnos nem tudjuk, hol van most ez a különleges kő, és azt sem, hogy ki viseli.
4. Cullinan II.:
Ez a 317.4 karátú kő a világ negyedik legnagyobb polírozott gyémántja. Az eredeti követ a dél-afrikai Premier bánya alapítójáról, Sir Thomas Cullinan-ról nevezték el. Ez az a bánya, ahonnan egyébként a Golden Jubilee Diamond is származik. A drágakő Nagy Británnia császári koronájának elején található és 200 millió dollárra becsülték.
3. Incomparable:
A 407.48 karátú Incomparable Diamond-ot 1984-ben találta egy kislány a MIBA gyémánt bánya közelében a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Megmunkálása elött 890 karát volt, és ezzel a világ legnagyobb gyémántjának számított. Késöbb lecsökkentették 407.5 karátra, mondván, hogy így kevesebb benne a repedés. A gyönyörű barnássárga színű követ Marvin Samuels tervezte és kb. 20 millió dollárt ér.
2. Cullinan I.:
A Cullinan Diamond a legnagyobb durva ékkő minőségű gyémánt, amit valaha találtak. A 76 oldalú gyémánt 530.20 karátot nyom. A Cullinan I. az eredeti 3106 karátú Cullinan Diamond-ból kivágott, kilenc kő közül a legnagyobb. Úgy is nevezik, hogy a Star of Africa, és majdnem 400 millió dollárt ér.
1. Golden Jubilee:
Az 545.67 karátú Golden Jubilee Diamond-ot 1985-ben találták a Premier bányában Ðél Afrikában, Gabriel Tolkowsky (aki a Centenary diamond-ot is tervezte) által lett megmunkálva. A Golden Jubilee ékkő értéke 4 és12 millió dollár körülire tehető.
Ábrahám Erika
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez