A formás, gömbölyű vállak titka
A szép, kerek vállak a legjobb kiegészítői az ujjatlan felsőrészeknek, ruháknak. A súlyzós edzésről szóló sorozatunk harmadik részében ahhoz nyújtunk segítséget, hogyan tedd egyik legvonzóbb testrészeddé a válladat.
Bár a nők a felsőtest izmait hajlamosak elhanyagolni, szerencsére egyre többen vágynak formás vállakra. Ahogy az előző részben írtuk, egy szépen kidolgozott, „V” alakú hát és kerek vállak által a derék is karcsúbbnak látszik. Érdemes tehát rendszeresen megdolgoztatni vállizmainkat, viszont azt fontos megjegyezni, hogy a váll ízületei nagyon sérülékenyek, ezért alaposan melegíts be edzés előtt, és minden gyakorlatnál egy minimális súllyal végezz bemelegítő sorozatot is.
A vállövben található deltaizom három részre osztható fel: elülső, oldalsó és hátulsó rostokra, ezek határozzák meg a váll körvonalát. A kiegyensúlyozott, szép vállakért fontos, hogy mindhárom rész egyaránt kapjon terhelést. Kezdőként elég, ha az elülső, oldalsó és hátulsó deltára is kiválasztasz egy gyakorlatot, és kis súlyokkal 2-3 kört végzel belőlük hetente egyszer. Ahogy erősödsz, emelheted a gyakorlatok és a körök számát, valamint a súlyokban is feljebb mehetsz. Lássuk a leghatásosabb váll gyakorlatokat!
1. Előre emelés kézisúlyzóval vagy súlytárcsával – az elülső deltaizmok fejlesztésére
Álló helyzetben fogj a kezeidben egy pár kézisúlyzót, a könyök enyhén behajlított helyzetben legyen. Könyököd hajlásszögét nem változtatva, lassan (nem lendületből!), vállaid erejével emeld a kézisúlyzókat szemmagasságig. Lassan engedd vissza, de ne tedd le teljesen a súlyt, hogy ne pihenjen az izom. Csinálj 12-15 ismétlést. A gyakorlatot végezheted úgy is, hogy egy súlytárcsát fogsz meg két kézzel. Figyelj a levegővételre is: minden gyakorlatnál akkor fújd ki a levegőt, amikor erőt fejtesz ki (ebben az esetben, amikor előre emeled a súlyokat), és akkor szívd be a levegőt, amikor leengeded/visszaengeded a súlyokat a kiindulóhelyzetbe.
2. Oldalemelés kézisúlyzóval – az oldalsó deltaizmok fejlesztésére
A gyakorlatot végezheted ülve és állva is, a lényeg, hogy a helyes kivitelezés érdekében kis súlyokat használj. Állj egyenesen, karok a test mellett, könyök enyhén hajlítva (ez végig maradjon is így), és tarts egy-egy súlyzót a kezeidben. Nagyon fontos, hogy a mozdulatot magad mellől indítsd, ne pedig magad elől. A súlyzókat egyszerre emeld ki oldalra addig, amíg vállmagasságnál egy kicsit feljebb nem kerül a súly. Emeléskor ne a súlyra, hanem a könyököd felemelésére koncentrálj. A felső ponton a kisujjad magasabban kell, hogy legyen, mint a hüvelykujjad, mintha egy kannából akarnál vizet önteni. Lassan engedd vissza a súlyzókat a tested mellé, majd ismételj. Dolgozz magas, 12-15-ös ismétlésszámmal.
3. Vállból nyomás kézisúlyzókkal ülve – az elülső és oldalsó deltaizmok fejlesztésére
Ülj le egy padra, hátadat támaszd meg és tarts két kézisúlyzót vállmagasságban. Nyomd ki a súlyzókat egyszerre a fejed fölé, majd engedd vissza és ismételj. Figyelj arra, hogy a mozdulat végén ne nyújtsd ki teljesen a karokat a fejed felett, ne „akaszd ki” a könyököd, mert ez felesleges terhelést ró rá. Arra is ügyelj, hogy ne engedd túl mélyre a súlyzókat. Ennél a gyakorlatnál - ahogy egyre erősödsz – alacsonyabb (8-10) ismétlésszámot és nagyobb súlyokat ajánlok.
4. Állig húzás – a deltaizom mindhárom részét fejleszti
Állj egyenesen és tarts egy súlyzórudat vagy egykezes súlyzókat a kezedben a tested előtt, a tenyereid nézzenek a test felé. Fogd a súlyzókat vállszélességben, így jobban kíméled az ízületeidet és a deltaizom mindhárom részét stimulálod. Lassan húzd felfelé a súlyzókat úgy, hogy azok a testhez minél közelebb haladjanak. Miközben végzed a gyakorlatot, próbáld a könyöködet a lehető legmagasabban tartani. Amint a súlyokkal nyakmagasságba érsz, engedd le azokat lassan, ugyanezen a vonalon haladva a kiindulóhelyzetbe. Ismételd meg 10-12-szer.
5. Evezés hátsó deltára döntött padon – a deltaizom hátulsó részének fejlesztésére
Egy-egy kézisúlyzót a kezeidben tartva feküdj hasra egy döntött padon. Karjaidat teljesen nyújtsd ki a padló felé, a könyökeid legyenek enyhén hajlítva, a tenyereid pedig hátrafelé nézzenek. Húzd fel a súlyzókat addig, amíg a könyökeid a vállaid magasságába nem kerülnek és a karjaid párhuzamosak a talajjal. Próbálj ráérezni a vállad hátulsó részére, annak erejével húzd fel a súlyzókat, a hátad maradjon egyenes, és a lapockáidat tartsd mozdulatlanul. A könyök maradjon végig a váll vonalában a mozdulat során. Lassan engedd vissza a súlyokat a kiindulóhelyzetbe, majd ismételj. Mindenképp használj az elején magas, 15-20-as ismétlésszámot is akár, hogy ráérezz az izomra.
6. Archoz húzás – a deltaizom hátulsó részének fejlesztésére
A felső csigához erősíts egy kötelet, kissé dőlj hátra, és tartsd a szemed magasságában a kötelet magad előtt, kinyújtott karokkal. A könyöködet magasan tartva húzd hátra a kötelet a törzs síkjáig. Figyelj arra, hogy a felsőtested ne mozogjon, ne zárd a lapockáidat, így ugyanis a hát átveszi a munka nagy részét. Lassan engedd vissza a kötelet, majd ismételd a gyakorlatot, legalább 12-15-ször.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez