A fogápolás mikéntje
A fog és szájápolás mindennapi életünk része. De mikor és hogyan kell elkezdeni kialakítani ezt a szokást, hogy felnőtt életünkben ténylegesen a napi rutin részévé váljon?
Ma Magyarországon a fogszuvasodás, fogínygyulladás népbetegség. Azonban megelőzésük nagyon egyszerű. A gyermekkorban elkezdett szájápolás, a szülői példamutatás sokat segít ebben. A csecsemők szájüregének tisztítása egyszerűen, egy textilpelenka benedvesített csücskével megoldható. A fogzás megindulásakor ezt összeköthetjük a fogíny masszírozásával. Kisbabánk hálás lesz érte. Ebben az időszakban sokat segíthet egy-egy hűtött rágóka vagy speciálisan e célra kialakított fogzós ékszerek, amit az anyuka napközben is viselhet. A fogszuvasodásért felelős baktérium (Streptococcus mutans) születésünkkor nincs a szánkban, fertőzéssel kerül oda. Ezért különösen fontos, hogy a baba szájába kerülő tárgyakat más ne nyálazza össze(pl: cumit ne nyaljuk le, inkább vízzel öblítsük), ezáltal a baktériummal való találkozás ideje kitolódik.(szinte elkerülhetetlen a vele való találkozás. Közös pohár, evőeszköz stb révén) A fogak kibújásakor, előkerülhet az első fogkefe. Kezdetben használhatunk felnőtt ujjára húzható szilikonból készült fogkefét. Ez kellően puha, nem sérti fel a fogínyt. Majd, ahogy növekszik a baba, válthatunk rendes fogkefére.
Milyen legyen a fogkefe
Kicsi fej
Puha (soft) sörte
Csúszásgátlós nyél
Manuális legyen
2-3 havonta vagy betegségek után cseréljük le a fogkefét
Kezdetben fogrém nélkül adjuk gyermekünk kezébe a fogkefét, hadd ismerkedjen az eszközzel. Miután fürdés közben játszott vele, próbálta a szájába tenni, mi is mossuk meg a fogait. Fogkrém eleinte nem szükséges, várjuk ki, amíg a baba megszokja a fogkefe használatát. A kisgyermekek kézügyessége iskolás korra lesz annyira fejlett, hogy egyedül is képesek lesznek tökéletesen fogat mosni. Addig azonban kísérjük figyelemmel a fogmosást, és ha szükséges mossuk meg mi is gyermekünk fogait. A gyerekek nevetéssel nyugtázzák, ha a nyelvüket is megsikáljuk. 1 éves kortól megvehetjük a fogkrémet is. Ügyeljünk rá, hogy kifejezetten gyerekek számára készített/ajánlott fogkrémet használjunk. Ezeknek kisebb a fluorid tartalma és általában nem mentolosak. Optimális, ha minden étkezés után fogat mosunk, de legalább napi 2 alkalommal szánjunk rá időt. Célszerű, ha az esti fogmosást az egész család egyszerre végzi, példát mutatva a gyermeknek. A felnőttek természetesen a fogkefe mellett fogselymet is használjanak. Ezzel az eszközzel a fogközök tisztítása jóval alaposabb, mintha csak fogkefét használnánk. Az elektromos fogkefe használatát is célszerű idősebb (10-12 év) korra kitolni, mivel a kis kezek ügyessége még nem teszi lehetővé az elektromos fogkefe megfelelő irányítását. A fogorvos sem lesz mumus, ha évente egyszer családi program keretében keressük fel és kérünk tőle tanácsokat fogápolás terén. Minden bizonnyal szívesen ad számunkra ezzel kapcsolatos szórólapokat. Ne feledkezzünk meg az egészséges táplálkozásról sem. Rágcsáljunk nyers gyümölcsöket, zöldségeket, a cukros üdítőket kerüljük. A szomjúság oltására a víz vagy egyéb egészséges italok fogyasztása a legjobb. A természetes édesítőszerek között vannak olyan fajták, amelyek többek közt azért is jobb alternatívái a cukornak, mert "fogbarátok", segítik a fogszuvasodás megelőzését. Ilyen például a xilit (nyírfacukor), a stevia és az eritrit.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez