A finn oktatási rendszer előnyei
Finnország a világ legjobb oktatási rendszerével rendelkezik. A gyerekek minden évben magasan a legjobb eredményeket érik el a PISA felmérésen, annak ellenére, hogy ők töltenek a legkevesebb időt az iskolában, és ők kapják a legkevesebb házi feladatot. A tanítás 9 órakor kezdődik, és 12-13 óra körül már vége is van. A leckére pedig elég negyed órát rászánniuk mindennap, annyira minimális a mennyisége.
Az iskolában minden ingyen van, beleértve a könyveket, az ebédet, és a felszereléseket is. Ezeket mind az állam fizeti. Ha valaki pedig több, mint 2 km-re lakik az iskolától, akkor díjmenetes iskolabusz szállítja őt az intézmény és a lakóhelye között.
Nincsenek kötelező tantervek, így a tanárok teljesen szabad kezet kapnak. Azt vallják, hogy az ember vagy az iskolára, vagy az életre készül fel, ők pedig az életre szeretnék tréningelni a lurkókat. Például a migránsok helyzetét bemutatják földrajz órán (honnan jöttek? hol található a lakhelyük?), történelem órán átveszik, hogy mi az oka a vándorlásuknak, kultúra órán pedig megismerkedhetnek a szokásaikkal.
A tanulók akár még pizsamában is bemehetnek iskolába, nincs kötelezően előírt egyenruha. Nem ritka, hogy mezítláb, cipő nélkül ülnek a padban. Az is rájuk van bízva, hogy mi iránt érdeklődnek. Ha unalmassá válik számukra az adott óra, akkor nyugodtan félrevonulhatnak olvasni, varrogatni. A tanárok mindenkivel személyesen közlik a jegyeiket, értékeléseiket. Ha valami nem megy a tanulónak, egyénileg foglalkoznak vele a felzárkóztatás érdekében. Ha rossz jegyet kap a gyerek, nem szidják le érte, hiszen céljuk nem a büntetés, hanem, hogy mindenki a képességeinek megfelelően a legjobbat érje el. Ezért mindenkinek olyan nehézségi szintű feladatot kap, amivel meg tud küzdeni. Nincsenek vizsgák sem, kizárólag 16 évesen kell írnak egy tesztet, amikor befejezik a középiskolát.
Nos, azt hiszem, a magyar oktatási rendszernek van hová fejlődnie…
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez