A felnőttkori barátságok ugyanolyan erővel bírnak, mint a gyerekkorban kötöttek?
Mindannyiunknak van olyan barátja, akivel évtizedek óta egymás életének részei, de vajon hogyan tudunk ilyen elmélyült kapcsolatot kialakítani felnőttkorunkban? Egyáltalán lehetséges? Sokan azt mondják felnőtt fejjel a barátkozás olykor kifejezetten nehéz vagy kínos folyamat, mégis azt mondjuk, igenis képesek vagyunk igaz barátságokat kötni akár idősebb korunkban is.
Barátokat szerezni az élet minden szakaszában szükséges. Nagyon fontos, hogy olyan társakra találj, akik azonos érdeklődési körrel, tevékenységi körrel rendelkeznek, mint te. Ez sokat segít abban is, hogy az önbizalmadat építhesd.
Akár most költözött egy új környékre, akár egy új hobbi révén szeretnéd bővíteni baráti társaságodat, felnőttként rengeteg lehetőség van arra, hogy barátokat szerezz. Az egész arról szól, hogy mennyire vagy rugalmas, türelmes és nyitott az új lehetőségekre.
De tekintettel arra, hogy sokan gyerekként és tinédzserként szereznek barátokat az iskolában, a munkában és más társasági tevékenységekben, a barátkozás felnőttként ismeretlen érzés lehet.
Az élet későbbi szakaszában a közös fejlődési mérföldkövek, ahol az emberek találkoznak másokkal, akiknek kölcsönös érdeklődésük van, sokkal karcsúbbá válik"
- magyarázza egy neves pszichiáter.
Sőt, azt is állítja, hogy valószínűleg el vagy foglalva a saját mintáiddal, így a barátok megtalálására irányuló összehangolt erőfeszítéseket nehezebb meglépni. Bár ennek ellenére ez teljesen megvalósítható.
Alapozd meg az értékeidet
Ha tudod, mit vársz egy barátságtól, akkor ez az első lépés annak megértéséhez, hogyan találhatsz felnőttként barátokat.
Először határozd meg, mit értékelsz, és használd ezt a tudást annak alapjául, hogy mit szeretnél egy baráti kapcsolatban. Amikor tudjuk, hogy mit tartunk fontosnak, az segít felismerni a hasonló értékekkel rendelkezőket, és segít kizárni azt is, ami már számodra nem fér bele. Fontos megjegyezni, hogy itt nincsenek jó vagy rossz válaszok.
Gondold végig mit szeretsz csinálni
Nagyszerű módja annak, hogy új barátokat szerezzünk, ha olyan tevékenységekben veszünk részt, ahol találkozhatunk másokkal, akik osztoznak ebben az érdeklődési körben. Ez lehet társadalmi, kulturális, hobbiszerű, sporthoz kötődő, zenei, művészeti, étel- vagy boralapú elfoglaltság is, vagy bármi, amit szívesen csinálsz. A lényeg az, hogy találj valamit, ami érdekel, ahol mások is hasonló érdeklődéssel rendelkeznek.
Kis lépésekben haladj
A barátkozás ijesztő feladatnak tűnhet felnőve, különösen, ha a nulláról kezded egy új helyen, vagy éppen most jöttél ki egy kapcsolatból, amely az időd nagy részét elvette.
De ha kis lépésekben haladsz, mint például úgy, hogy először csak egy emberrel próbálsz meg kapcsolódni, az okos döntés lehet. Később ez úgyis magával hozza annak lehetőségét, hogy szélesítsd a baráti körödet az általa hozott új emberekkel.
Engedd el a komfortzónádat
Felnőttként nehéz lehet szembeszállni azzal határvonallal, amelyet magunk elé állítottunk. Inkább a saját utunkat szeretjük járni, ami valahol teljesen természetes. Ahhoz azonban, hogy megtanulj barátokat szerezni felnőttként, és olyasmivel rendelkezz, amit korábban még nem tapasztaltál, ki kell lépned a komfortzónádból.
Csak addig kell bátornak lenned, amíg meg nem teszed az első lépést.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez