A fahéj jótékony hatásai
A fahéj valóban a “fa héja”, mert vadon termő, a trópusi fák ágainak lefejtett, sötétbarna kérgéből készült fűszerről van szó. Talán kevesen tudják, hogy a fahéjnak két fajtája van. Európában inkább a cyloni fahéj fa kérgét használjuk, ami enyhébb, pikánsabb ízű, míg Amerikában a csípősebb ízű kínai kasszia fa kérgét használják túlnyomó részben.
A fahéjat szinte mindenki szereti. Jellegzetes illata, és egyedülálló íze mellett számos előnyös élettani hatással rendelkezik, amitől egy igazi egészséges csemegének nevezhetjük. Most bemutatom nektek a jótékony hatásait, hogy a fahéjra ezentúl gyógynövényként is tekinthess.
Csökkenti a vércukor szintet! Egy amerikai kutatás szerint a fahéjban található aldehid segít a vércukorszint optimalizálásában. A kutatók megfigyelték, hogy a fahéj hatására csökken az éhgyomri vércukorszint, javult a szervezet inzulinválasza olyannyira, hogy rendszeres fogyasztása, a diabéteszben szenvedők számára is segítség lehet.
Segíti az emésztést! A fahéj elősegíti az élelmiszerek egészséges emésztését. A fahéjban lévő nyálka- és cseranyagoknak, valamint az illóolajnak köszönhetően pedig a gyomor-béltraktus működését is serkenti. Kevesen tudják, hogy a fahéjból tea is főzhető, ami erős emésztésserkentő hatással bír. Ráadásul Indiában rendszeresen használják puffadás ellen, mivel megakadályozza a gázok kialakulását az emésztés során.
Erős antioxidáns! Antioxidánsok a fahéjban igencsak nagy számban előfordulnak elő – többek között remek mangánforrás – amiért a fahéj képes harcolni a szabadgyökök ellen. A fahéj immunerősítő hatása régóta nem vita kérdése, egyes kutatások szerint a világon fellelhető 10 legerősebb antioxidáns élelmiszer egyike.
Szépíti a bőrt! Kiváló tonizáló hatása van, ennek köszönhetően ápolja, szépíti a bőrt. Bőrfiatalító hatása miatt keverik bele krémekbe is. Egyiptomban már ezer évvel ezelőtt is használták hasonló célokra, de napjainkban is használják egyes szépségipari készítményekben, masszázsolajokban.
Elősegíti a fogyást! Mivel serkenti az emésztőnedvek termelését, gyorsítja az anyagcserét, ennek köszönhetően segítségedre van a diétád során. Érdemes tudni, hogy fokozza a vérkeringést, ezáltal az anyagcserét is, amiért enyhe zsírégető hatással bír. Ráadásul csípős-édeskés íze elnyomja a cukor utáni sóvárgást.
Csökkenti a koleszterinszintet! Az összkoleszterin, és az LDL – más néven rossz – koleszterin szintre gyakorolt hatása is rendkívül kedvező. Napi 1,5-2 gramm fahéj a koleszterinnel összefüggésbe hozható betegségek ellen mérhető eredménnyel használható.
Felveszi a harcot a gombás fertőzések ellen! Meglepően hatékony a gombás fertőzések ellen is. Erre legjobb formája a fahéj olaj, de a lábgombás fertőzésekre több esetben a vízbe kevert fahéjjal történő kenegetés is használt.
Ízületi gyulladások ellen is hatásos! Akik izületi gyulladástól szenvednek naponta egy pohár meleg vízben keverjenek el 2 kanál mézet, és 1 kiskanál fahéjat. Ha rendszeresen fogyasztják ezt az italt akár a krónikus arthritis-től is megszabadulhatnak.
Enyhe fájdalomcsökkentő hatású! A fahéj segít távol tartani a hormonhatású lipideket, amik a szervezetben allergiás rohamoknál, gyulladásnál szabadulnak fel. Hatásukra fájdalom, láz lép fel. Számos fájdalomcsillapító gyógyszer is ezen az elven működik.
Mennyi lehet a napi limit?
A túlzott fahéjfogyasztásnak lehetnek olyan mellékhatásai, mint az allergiás bőr- és nyálkahártya-reakciók. Amennyiben gyomorfekélyed van, nem ajánlott, továbbá terhesség esetén is érdemes mellőzni.
A fahéj fogyasztását a benne lévő kumarin miatt sem szabad túlzásba vinni. Ez a vegyület ugyanis nagy mennyiségben fogyasztva toxikus, májkárosodást okozhat. Ne aggódj ha a süteményeket vagy a zabkásádat ízesíted fahéjjal, a fűszer túlzásba vitt fogyasztása inkább az étrend-kiegészítőként használt fahéjtabletta esetében fordulhat elő.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez