A csalódás mindannyiunkat megváltoztat
Életünkbe senki sem véletlenül toppan be, és ha innen nézzük, akkor az is bizonyos, hogy életünk minden egyes szereplője hozzájárul a személyiségünk formálódásához. Sajnos ez alól a csalódások sem képeznek kivételt. Egy szívtörést követően mindannyian változunk. A kérdés csak az, hogy milyen irányba?
Azzal, hogy valakinek bizalmat szavazunk, vállaljuk a kockázatát annak, hogy esélyünk van a sérülésre. Ugyanakkor ez egy teljesen normális vállalás, hiszen bizalmas emberi kapcsolatok nélkül fabatkát sem ér az életünk.
Minden emberi kapcsolatunk - legyen szó romantikus, baráti vagy családi kapcsolatról - mind valamilyen szinten befolyásolják az életedet. Ha szerencséd van, az életedben több a szeret, tisztelet és megfelelő bánásmód. Azonban mindig lesznek olyan emberek, akik sajnos csalódást fognak okozni. Ez nem feltétlenül direkt módon fog megtörténni, de elkerülhetetlen
Van egy olyan elvárás bennünk, hogy megérdemeljük a megfelelő bánásmódot az általunk szeretett emberektől. Azonban ez gyakran nincs így és emiatt érezzük azt, hogy csalódunk a másikban. Talán az elvárásokkal van a gond, talán azzal, hogy túl sokat próbálunk meg adni. De összességében a csalódás, mint olyan is transzformáló hatású, és nem feltétlenül rossz értelemben.
Amikor az emberek, akikben bízunk és akiket a legjobban szeretünk, rosszul bánnak velünk, akkor magunkat hibáztatjuk. Úgy véljük, hogy talán megérdemelten bánnak így velünk, talán mi hibáztunk. Ez az oka egyébként annak is, amikor egy szeretet nélküli szülő-gyermek kapcsolatban a gyerek felnőve önbizalomhiányos és áldozatszerepű lesz. Ily módon minden embernek és minden kapcsolatnak megvan az ereje, hogy megváltoztasson minket, pontosabban megváltoztathatja, hogyan tekintünk önmagunkra, valamint jelenlegi és jövőbeni kapcsolatainkra.
Minden kapcsolat értékes tanulsággal szolgál - még akkor is, ha fáj.
Persze, egy emberben csalódni és megtapasztalni a lelki fájdalmat, nehéz. Azt azonban mindenképpen tudni érdemes, hogy ezekből rengeteget tanulhatunk, ha képesek vagyunk a megfelelő távolságból megvizsgálni mi is történt pontosan, majd levonni a konklúziót és megtanulni belőle a leckét. Ha mindez megvan, akkor képessé válunk a növekedésre. Így a változás ereje pozitív irányt vesz és nem vesztesként jövünk ki a csalódottságunkból.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy semmi esetre se kezdjünk el belefulladni a negatív érzésekbe, miután fájdalom ért minket. Próbáljunk meg egyfajta tudatosságot belevinni az események feldolgozásába.
Bár azt nem tudjuk megválogatni, hogy kiben és miként fogunk csalódni, azt eldönthetjük, hogy miként reagálunk rá. Így érdemes ezen gondolat mentén kezelni az emberekhez fűződő viszonyainkat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez