A champagne szimbólumai
A világ legdrágább pezsgőit néha aranyárban adják. Néhány kedvencünk történetéből, kiderül, hogy nem véletlenül.
A prémium kategóriás pezsgők közül Dom Perignon volt az első, amely a világ egyik legelismertebb és legjobb italává vált, a kiváló minőségű, nagy hagyományokkal rendelkező nedű méltán érdemelte ki ezt a dicséretet. Nevét a pezsgő atyjáról, Dom Perignon szerzetesről kapta, aki az 1600-as évek végén állított elő először borból pezsgőt. És bár a szerzetes teljesen véletlenül kreálta meg a luxuséletvitel elengedhetetlen tartozékát – hiszen ő a kolostori alkoholtilalom miatt dugott csak el a pince mélyén egy-két üveg bort, ami évek alatt pezsgővé erjedt – ezzel a cselekedetével a világ egész italfogyasztási kultúráját megváltoztatta. Az erjesztést egészen a XIX. század közepéig egyedileg, üvegenként végezték. Ez azt jelentette, hogy egy üveg pezsgő elkészítése akár öt évet is igénybe vett. Nem véletlen tehát, hogy a pezsgő ebben az időszakban csak a legtehetősebb nemesi családok mulatságain kerülhetett elő. Eredetileg egyébként minden pezsgő édes volt, először az angol arisztokrácia számára készítettek száraz pezsgőt 1876-ban a franciák – ez a modern Brut pezsgő hivatalos születésnapja. Manapság a cukortartalomtól függően három alappezsgő különböztethető meg: száraz (brut vagy sec), fél-édes (demi-sec) és édes (doux). Továbbá létezik még extra-sec, extra-brut és brut natural. Legyen bármilyen fajta, a pezsgőt hűtve, ideálisan 6-8 C⁰ között kell felszolgálni.
Objektív válogatásunk a világ csúcspezsgőiből
Dom Perignon: 1921-től kezdett igazi népszerűségnek örvendeni a tehetős ínyencek közt és azóta is a világ egyik legismertebb francia pezsgőjeként a kiváló minőség és a luxus szimbólumává vált. Champagne vidékéről származó szőlőfajták szakszerű házasításával és hosszú ideig tartó speciális érlelési eljárásával készítik. Mint vintage pezsgőt csakis egy adott év terméséből állítják elő. Ha gyenge a termés, akkor az adott évjárat kimarad.
Moët & Chandon: A közel 260 éves történelmi múlttal rendelkező francia pezsgőt a királyok italának is nevezik. 1743 óta a Moët & Chandon folyamatosan fejlődik köszönhetően Champagne régió beható ismeretének, a generációkon átívelő szaktudásnak és cég különleges szőlőinek. A ház ma már a világ vezető pezsgőborászata, amely ezerháromszáz hektárnál nagyobb birtokán termeszti a champagne alapját adó pinot noir, chardonnay és pinot meunier szőlőfajtákat. A pezsgőket a pincészet 28 km hosszú pincéiben tároljak.
Taittinger: Az 1734-ben alapított Forest-Fourneaux családi vállalkozásra, mint a Champagne régió harmadik legrégebbi pincészetének hagyományaira építette fel Pierre Taittinger a ma Taittinger luxusmárkaként ismert pezsgőházat. Évente körülbelül 4,6 millió palack pezsgőt értékesítenek több mint 100 országban. Forgalmuk mintegy 70%-a exportból származik.
Laurent-Perrier: Michel Pierlot kádár és borpalackozó mester fiával borkereskedőként kerül az 1812-ben alapított pincészethez, majd saját nevük alatt kezdtek pezsgőt forgalmazni. 1914-ben az örökösük már 600 000 palack pezsgőt forgalmazott Laurent-Perrier néven. Ma a Laurent-Perrier a legnagyobb, még családi tulajdonban lévő champagne-i pezsgőpincészet, Laurent-Perrier rozés pezsgője az egyik legelismertebb rozépezsgő. A nedű héjon áztatással készül, mégpedig úgy, hogy az erjesztésben nem csak a szőlő orrcsúcsától a farokuszó tövéig található meg minden, de még a szőlő magja és héja is benne van.
Louis Roederer: A házat 1776-ban alapították és 1819-óta egy család birtokában van, egyike az utolsó független Champagne házaknak. Az éves champagne termelésük megközelíti a hárommillió palackot. Valamennyi Louis Roederer Champagne élete egy különleges, 214 hektáros szőlőültetvényen kezdődik, ez alkotja a Grand Cru területek egyedülálló láncolatát. Minden egyes dűlő saját karakterrel rendelkezik, ezek a karakterek maradéktalanul tükröződnek is a borokban. A ház presztízs cuvée-je a Cristal, amelyet 1876-ban készítették először II. Alexander Cár kérésére.
Cava Codorniu: A katalán Josep Raventós éveket töltött Champagne-ban, tanulmányozva a pezsgők gyártását. E tapasztalatokat vitte hazájába, és az akkor már száz éves múltra visszatekintő Codorníu gazdaságban alkalmazta. A cuvée-hez őshonos Penedés-i szőlőfajtákat próbált ki, és nagy sikerrel mutatta be első tételét 1872-ben. A Xarello, Macabeo és Parellada szőlőfajták a mai napig is kizárólagos alapját adják a Penedés-i pezsgőknek. Minden Cava palackos erjesztéssel készül. A Champagne-tól csak ízvilágban különbözik, ami az eltérő szőlőfajtából, éghajlatból és talajadottságból fakad.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez