A boldogság napja, avagy hol lakik a kék madár?
2012-ben, a boldogság nemzetközi napjává nyilvánította az ENSZ Közgyűlése március 20-át.
A konszenzussal elfogadott határozatában a Közgyűlés hangsúlyozta, hogy a "boldogság keresése az emberi lét egyik alapvető célja". A dokumentum egyben felszólítja az ENSZ 193 tagországát, hogy "megfelelő módon" ünnepeljék március 20-án a boldogság napját, mindenekelőtt az oktatásban. De lehet e boldognak lenni parancsszóra, és egyáltalán létezik-e földi boldogság?
A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságtól, Bhutántól származik. Az ázsiai ország a világon elsőként vezette be a bruttó nemzeti boldogság fogalmát lakosai jólétének mérésére, mondván, hogy az többet elárul, mint a bruttó hazai össztermék, a GDP.
Az ENSZ naptárában már 120 nemzetközi- vagy világnap szerepel, kezdve a vidéki nők napjától (október 15.) a dzsessz (április 30.) és a vándormadarak világnapjáig (május 14./15.).
Március 20. egyébiránt a francia nyelvű népek nemzetközi napja, és az egyre háttérbe szoruló verebeké is. - Apropó verebek, merre is lakik az a bizonyos kékmadár?
Amióta világ a világ, mindannyian a boldogságra törekszünk és lépten, nyomon megteszünk, vagy csak próbálunk megtenni mindent a saját kis boldogságunk elérése érdekében. Na de mi a boldogság, létezik e definíciója, szavakba lehet önteni egyáltalán? Okos emberek és boldogságkutatók – mert vannak ám ilyenek - azt állítják, a boldogság csupán pillanatokban mérhető, és miután mindannyian mások vagyunk, különböző boldogságmorzsákkal lakunk jól ideig-óráig. Sokan lelki magányban, míg mások társas egyedüllétben szenvednek, vannak, akik szerelmi bánattal, akadnak, akik kisebbségi komplexusokkal küzdenek, így aztán nem csoda, ha nem tartozunk a föld legboldogabb országai közé. Persze, mondhatjuk, hogy nekünk nincs tengerünk és a nap sem úgy süt ránk, ahogy déli szomszédjainkra, és azt is bőszen hajtogathatjuk, hogy nekünk félig mindig üres a poharunk, de:
Nem lenne jobb abbahagyni a kesergést és megnézni a dolgok másik oldalát?
Példának okáért, próbáljuk meg aprócska örömökkel boldoggá tenni önmagunkat, majd szeretteinket. Mindenképpen magunkkal kezdjük, mert ha az egyén nem egész, akkor a társas, és társasági kapcsolat sem lehet teljes. Kinek mit jelent a boldogság?
Élsz-halsz a jó filmekért, a táncos estékért, és mit nem adnál egy kiadós zumbáért? - Mire vársz? Ne habozz, tedd magad boldoggá még ma!
Vegyük sorra: Imádod anyukádat, ő pedig a tejes kávét imádja, tudod mit? - vigyél be neki az ágyba egy csésze tejeskávét, nem kell várnod anyák napjáig. Na és a gyereked? - Annyira szereti, ha a fürdőkádban mesélsz neki, miközben szappanbuborékokat fújhat a párás levegőbe. - Mesélj neki ma még eggyel többet, és tetőzd meg egy tábla csokival. ( az sem baj, ha túl vagytok a fogmosáson) Tudod mitől lenne boldog a párod? - Kérdezd meg tőle, és miközben átöleled, megcsókolod, türelmesen várd ki a választ, vagy találd ki. Lehet, hogy meg fogsz lepődni?!
Ha jobban végiggondoljuk, nem is olyan bonyolult ez a boldogság kérdés, csupán egy kicsit másképp kell hozzáállni. Minden fejben dől el, mondják a hozzáértők, és bizonyára igazuk van, mert ha kicsit többet nézünk fel az égre, láthatjuk, hogy nekünk is fényesen süt a nap.
Frenyó Krisztina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez