A bárányok nem hallgatnak
Megkezdődött a bárányhimlő szezon. Kicsik és nagyok, akik még nem estek át (tehát fogékonyak) ezen a pöttyös kórságon, most nagy esélyük van rá. Sok tévhit van jelen erről a betegségről. Ezeket szeretnénk tisztázni a következőkben.
A bárányhimlő latin nevén Varicella alapvetően jóindulatú kiütéses fertőző betegség. A kórokozó a Varicella zooster vírus.. Cseppfertőzéssel, a beteggel való közvetlen érintkezéssel és testnedveivel, pl. nyál terjed .Elég egy órát ülni a rendelő várójában, ahol bárányhimlős beteg is van, és már figyelhetjük is a természetes lefolyását átlagosan 17 nap elteltével. Ennyi idő múlva jelenik meg a kiütés a családban a középső iskolás gyereken is, ha a kicsi haza hozta az óvodából. A legnagyobb már ekkorra valószínűleg átesett rajta, 95% esélye volt rá. A teljes lappangási idő 14-21 nap. Már a kiütések megjelenése előtt néhány nappal fertőző és a pörkösödési stádium kezdetéig az is marad. Ezért nem derül ki mindig, honnan kapta el a csemete… Az egyik tévhit: tartsuk jó melegen (dunna alatt) betegünket, mert akkor több pötty jön ki.
Megnyugtatok mindenkit, a védettség kialakulása nem a kiütések számától függ! 5, vagy 50, néha 500 hólyag. Teljesen mindegy. Életre szóló védettséget ad! Mindig a fej felől indulnak a kiütések, kis, piros viszkető pattanások formájában kezdődnek, leggyakrabban a hajas fejbőrön, a fül mögött észlelik először az Anyukák. Onnan terjed tovább lefelé. A pörkösödésnek is ez lesz az iránya. Nemcsak a bőrön, hanem a nyálkahártyákon is megjelenik, pl. a szájban, ezért lehetnek étvágytalanok a gyermekek. A piros pöttyből víztiszta, folyadékkal telt hólyag lesz ,később zavarossá válik a bennék. A betegség nagyjából 2 hétig tart. Az első hét vége felé barnásfekete pörkök fedik már a bőrt a hólyag helyén, amik 1-2 hét alatt leesnek. Ez a normál lefolyás. A következő tévhit: rázókeverékkel kenjük be a bőrt, hogy ne viszkessen! Ezt kérem, ne tegyék!
A legtöbb szövődményes eset a bekent és emiatt felülfertőződött bőr miatt van! Külsőleg a hólyag megjelenésekor Aloe vera sprayt, vagy szódabikarbónás vizet permetezhetünk a testre, kiválóan hűsítenek. A szájat és a nemi szerveket kamillával mossuk le. Tévhit az is, hogy a bárányhimlős gyermeket nem szabad mosdatni! Dehogynem! Ha nem tennénk, a felülfertőzések számát növelnénk. Zuhanyozzanak csemetéink a pörkök leeséséig, a kicsiket pedig csak rövid ideig fürdessük. Ne ázzon fel a bőr, mert az kiváló táptalaj a baktériumoknak. A felülfertőződés elleni védelem része lehet a körmök rövidre vágása, kisdedünk kezére éjszakára húzzunk pamut zoknit. Könnyű, szellős, pamut ruhát adjunk betegünkre, lehetőleg világosat. A hólyagban levő folyadék savas kémhatású, ami a sötét festéket kioldhatja ruhákból,ezáltal irritálhatja a picúr bőrét.. Homeopátiás golyócskákkal is segíthetjük a gyógyulást: A bárányhimlő indulhat lázzal, ami magas is lehet. Ilyenkor adjunk Belladonna-t, a hólyagok megjelenésekor Rhus toxicodendron a megfelelő szer. Ezt 1-2 napig napi 3x adjuk ,majd ritkábban szedessük. A pörkösödés indulásánál Antimonium crudum segít majd nekünk.
Ritkán szükség lehet elhúzódó pörkleválás esetén a Mezereum nevű szerre is. A homeopátiás szerek használatáról tájékozódhatnak különböző honlapokon. A pörkök leválását segíthetjük körömvirág kenőccsel, vékonyan kenjük be a bőrt vele. Segít elkerülni a hegek kialakulását. Időnként azért, főleg, ha sok hólyag volt gyermekünk testén, a gondos ápolás ellenére előfordulhatnak hegek. Erre is többféle homeopátiás szer áll rendelkezésre. Érdemes kikérni szakember tanácsát. Pár gondolatot szeretnék még az övsömörről egy újabb tévhit eloszlatására. A bárányhimlő lezajlása után a vírusok a gerincvelő érző idegdúcaiban maradnak, és amikor a szervezetet nagyobb megterhelés éri, aktiválódhatnak és létre hozzák a betegséget. Az övsömörös betegtől el lehet kapni a bárányhimlőt, mivel mindkét kórt ugyanaz a vírus okozza. A bárányhimlős csemeténkre viszont nyugodtan vigyázhat a Nagymama, azaz tévhit, hogy ne engedjük neki, mert Ő nem fog tőle övsömört kapni, hiszen az nem közvetlen fertőzés eredménye, hanem a szervezetben lappangó vírus aktiválódik újra.
Összefoglalva: Ne féljünk a bárányhimlőtől! Ha odafigyelünk gyermekünkre, nem zárjuk le a hólyagokat, számíthatunk normál lefolyásra. A súlyos szövődmények ritkák. És ne feledjük:az Anyai gondoskodás, szeretet recept és feltétel nélküli . Hiszem, hogy a legjobb gyógyszer!
Dr. Orosz Ágnes - Csecsemő és gyermekgyógyász, természetgyógyász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez