A Z generáció tulajdonságai
A Z generációt más néven digitális bennszülötteknek is nevezik, hiszen ők már beleszülettek az internet világába. Jellemzően 1996 után születtek. Számukra már létszükséglet a webes háló, anélkül el sem tudják képzelni az életüket. Az X, Y és Z generáció kifejezéseket leggyakrabban a marketing területén használják, mert bizonyos termékeket célzott társadalmi rétegeknek szeretnének eladni, és a fenti elnevezésekkel különböztetik meg azokat egymástól.
A Z generáció tagjai kihívás elé állítják az oktatási rendszert is, hiszen már úgy érkeznek az iskolapadba, hogy rendelkeznek bizonyos mértékű tudással, ugyanis a világhálón minden elérhető számukra. Számukra fontos, hogy interaktív tanórákon vehessenek részt, s hatékony rendszerben tanulhassanak.
Nem hajlandóak megtanulni azt, ami eléjük lett rakva, csak mert a tanár arra utasította őket. Viszont a mostani tanárok nagy része abban a korban szocializálódott, amikor a diákok jogai, érdekei nem érvényesültek, sőt, szóba sem kerültek. Ez éles ellentéthez vezet a tanulók és az oktatók között. Ezért az iskolák kénytelenek felállítani egy teljesen új fegyelmezési rendszert.
A munkahely tekintetében is más az elvárásuk. Nekik az a lényeges, hogy a főnök nyitott és barátságos legyen, valamint vidám, összetartó csapatban és inspiráló környezetben dolgozhassanak. Fontos számukra a rugalmas munkaidő. Nem szeretik, ha munkájuk során el vannak tiltva az internettől-hiszen ennek segítségével hamarabb hozzá juthatnak bármilyen információhoz, mintha más módszerekhez folyamodnának. Tehát a világhálót használni fogják- ha tiltják nekik, ha nem.
Pénzüket szívesebben költik el élményekre, mint tárgyakra. Sok fiatalt csak azt különböztet meg egymástól vágyai elérései szempontjából, hogy mit enged meg neki a pénztárcája.
És vajon boldogok-e a Z generáció tagjai? Nos, a kutatások azt mutatják, hogy gyakran magányosnak érzik magukat a korábbi generációk és a köztük lévő szakadék miatt. Ugyanis a szülők, pedagógusok sok mindenben le vannak maradva, ami a digitális világot érinti. A nagyszülők pedig gyakran nem is értik unokájuk nyelvezetét, és ez fordítva is igaz. Hajlamosak kiteregetni a magánéletüket a világhálóra- ám arról elfelejtkeznek, hogy az internet nem felejt. Tehát ami egyszer oda kikerül, annak örökre nyoma marad.
Összegezve, ez a generáció okosabb, mint a korábbi nemzedékek. Sokkal szabadabban élnek, mint elődeik, ám az gyakran konfliktusok forrása. Kérdés, hogy mennyire jó az, hogy ha az interneten élik az életüket, miközben a valóságban elmegy mellettük a fiatalságuk, és minden, ami igazából fontos lenne.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez