A TikTok hálójában – Avagy tényleg veszélyes lehet ez az app a gyermekek és a tinédzserek számára?
TikTok… Nagy valószínűséggel az is hallott már erről az applikációról, aki szinte begubózott egy gumiszobába, csak azért, hogy elszeparálja magát minden „újszerű” hóbort elől. Személy szerint én nem használom, nem ismerem minden aspektusát, de akarva-akaratlanul is belefutottam TikTok videókba jómagam is.
Kis kutatómunka után tehát sikerült felderíteni, hogy ez egy olyan közösségi hálózat, amely a fiatalabb generáció körében hódít elsősorban. Világszerte több mint 500 millió felhasználóval rendelkezik és az alapelve a rövid (legfeljebb 15 másodperces) videók közzétételén alapul. Ezekben a klipekben a felhasználók a platformon elérhető szerkesztőeszközökkel kreatív klipeket készítenek. A képeket ezután néhány kattintással szűrőkkel és hangsávval lehet feljavítani.
A TikTok különböző márkák reklámhordozójaként is szolgál, ami lehetővé teszi, hogy tagjai számára teljesen ingyenes legyen az elérhetőség A szabad hozzáférés elve minden bizonnyal megkönnyíti a kisebb közönséghez való hozzáférést. A tagjává váláshoz általában 13 évesnél idősebbnek kell lenni. A szabály nagyon könnyen kijátszható a születési év megváltoztatásával. Egy tanulmány ugyanis kimutatta, hogy a 11-14 évesek majdnem 40%-ának van fiókja a TikTokon.
Hol rejtőzködik tehát mindennek a veszélyes része? Egyrészt az előbb említett születési év megváltoztatásával esélyt kapnak az úgynevezett szexuális ragadozók, akik sajnos csak arra várnak, hogy fiatal gyerekek és kamaszok ártatlanságát, illetve befolyásolhatóságát kihasználva csapdába csalják őket. A tragédia olykor elkerülhetetlen, ezért lenne fontos, ha a szülők igenis fokozottabban figyelnének arra, hogy csemetéik milyen platformokat is használnak a mindennapok során.
A másik igen káros és veszélyes tulajdonsága az alkalmazásnak nem más, mint a serdülőkorúak korai hiperszexualizációja. Természetes, hogy fiatal kamaszként rajongunk egy előadóért, vagy egy színészért, esetleg már-már istenítjük is őket. A probléma ott kezdődik, hogy amikor a lányok és fiúk épp az identitásukat építik, felnőtt sztárok tökéletes imázsát szemrevételezik pl. nap, mint nap. Tökéletes arc, tökéletes alak, azt persze elfelejtjük, hogy a szűrők és a retusált képek irdatlan méreteket öltenek. Ennek hatására a gyerekek értelmetlen cselekedetekbe vetik magukat, amelye akár a testi épségüket is veszélyeztethetik… Egy hülye challenge, egy „diétának” hitt, egészségtelen trend, vagy egy halált is okozható szer kipróbálása… Ezek sajnos mind leselkednek a fiatalokra, egyénekre is lebontva akár.
Bizony nem kevés, jelentős követőtáborral rendelkező közszereplő sok tinédzsert arra késztet, hogy álomtestet akarjon szerezni, és azt a saját videóiban nem megfelelő módon demonstrálja. A 9 és 14 év közötti lányok buja táncot „lejtenek” szűk ruhákban, mert úgy hiszik ez az etalon, ez a követendő példa. A gond itt a nyilvánosságban keresendő, amely hozzáférhet ezekhez a videókhoz, mivel a TikTok nem tudja blokkolni az ilyen típusú tartalmakat, és nem tudja ellenőrizni azokat az embereket sem, akik ilyesfajta tevékenységeket folytatnak.
Az egyik legsúlyosabb, legdurvább aspektus azonban mégis az úgynevezett internetes zaklatás. Ebben a virtuális univerzumban, ahol a kiskorúak filmezik magukat és minden szögből megmutatják magukat, a kritika könnyen acsarkodó, obszcén kommentekbe torkollhat, melyek kemény szemrehányásokat, gúnyt, rasszizmust, homofóbiát és mindenféle sértéseket tartalmaznak általában. A zaklatás e formája nagy hatással van a gyermekekre, az identitásuk kialakulásának folyamatában is. Leértékelik a mentális, testi adottságaikat pusztán egy buta, felkapottnak számító dolog miatt. Ez akár depressziós epizódokat generálhat, amelyek a legsúlyosabb esetekben öngyilkossághoz vezethetnek.
Persze nem felejthetjük el azt sem, hogy a TikTok rendkívül hasznos is lehet, hiszen elég nagy teret biztosít a kreativitásunk megélésének kapcsán. Rengeteget lehet tanulni pl. a videós tartalmak szerkesztéséről, ami a későbbiekben jól jöhet, akár egy munka kapcsán is.
A veszélyfaktorok elkerülésének érdekében talán a legfontosabb az, ha beszélgetünk ezekről a problémákról, akár szemléltetjük is, mi az abszolút káros és nem követendő példa. A kommunikáció szerencsére az a lehetséges megoldás, amit gátat szabhat ezeknek a fent említett sötét rizikóknak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez