A Style.hu 7 csodája
Ahogy az ókorban szidóni Antipatrosz híres epigrammájában felsorolta kora hét világcsodáját, 2007-ben pedig megválasztották a világ hét új csodáját, úgy ezúttal mi is összeszedtük a Style.hu hét csodáját. Nem mondjuk, hogy ezek azok a nevezetességek, melyeket halálunk előtt feltétlenül látni kell, hiszen e listák mindig szubjektív véleményen alapulnak, de határozottan érdemes.
A világtörténet legszebb épített örökségei közül mazsoláztunk, természetesen nehéz volt választani, hiszen a szépség mindenkinek mást jelent. Kénytelenek voltunk kritériumokat is meghatározni, hogy szűkítsük a kört, így ezúttal természeti szépségek nem kerültek szóba, kizárólag csak olyan műemlékek, melyek nem csak lenyűgöző látványukkal, felejthetetlen panorámájukkal, de történelemformáló szerepükkel, kultúrákat meghatározó szimbolikus jelentésükkel is felhívták magukra a figyelmet, s sok esetben évszázadok óta dacolnak az idővel. Lássuk akkor a listát, persze nem sorrendben, mert ezen a szinten már nehéz legeket sorba állítani.
Angkor-Vat
Kambodzsa leghíresebb nevezetessége a khmer királyok lenyűgöző templomvárosa, Angkor-Vat, a dzsungel fái és indái által benőtt, csatornával körülkerített épületkomplexum, mely 1150 körül épült. Az indiai stílusjegyeket viselő hindu szentély-együttes elképesztő harmóniában létezik az őserdővel, a gyökerektől körbefont romok szokatlanul szép látványt nyújtanak, függetlenül attól, hogy a gyorsan porladó homokkövet a buján növő fák szétfeszítik, romba döntik. A kupolákat, falakat mozgalmas reliefek és domborművek díszítik. Angkor-Vat falai 1,95 négyzetkilométernyi területet zárnak körbe.
A Megváltó Krisztus szobra
Rio de Janeiro önmagában is lélegzetelállító panorámával büszkélkedik hívogató tengerpartjaival, különleges formájú hegyeivel, de a hírneves, széttárt karú Krisztus-szobor a Corcovado tetején megkoronázza a hatást. A szobor ötlete 1922-ben született meg Brazília függetlenségének 100. évfordulója alkalmából, de csak 1931-ben avatták fel. A jellegzetes testtartású szobrot Párizsban készítette Paul Landowski francia szobrász, s onnan szállították Brazíliába. 1985 óta kötélvasút visz fel a csaknem 800 méter magas csúcsra, ahonnan 220 lépcsőfok megtétele után lehet elérni a szobrot körülvevő teraszt.
Potala Palota
A tibeti buddhizmus leghíresebb épülete a dalai láma hivatalos rezidenciája lenne, csakhogy Kína 1951-es tibeti megszállása óta Őszentsége száműzetésbe kényszerült. A Lhasza központjában magasodó, lenyűgöző épületkomplexum 1694-ben épült, s azóta fenséges látványával, sziklatömbhöz hasonlatos grandiózus tömegével, hófehér falaival, szigorúan sorakozó ablakaival és a jellegzetes tibeti lépcsőzetes építészeti elrendezéssel uralja a városképet. Potala szanszkrit szó, jelentése Buddha-hegy. Közhivatalok, nyomdák, fegyvertár, magtár, iskola, börtön, több mint ezer helyiség és 10 ezer szentély alkotja.
Machu Picchu
A perui Andok őserdeiben, csaknem megközelíthetetlen hegyláncok nyergében, buján zöldellő növények között bújik meg az inka romváros, Machu Picchu. A XV. században épült, s a világ egyik legfestőibb látképét birtokló egykori várost 1911-ben fedezte fel Hiram Bingham, a Yale Egyetem professzora, s azóta a világ egyik leglátogatottabb turisztikai desztinációja lett. Machu Picchu teraszos romjain semmiféle erőszakos beavatkozás nem látszik, egykori lakói valószínűleg önszántukból hagyták el a vízhiány miatt. Azóta csak az idő vasfoga pusztított rajta.
Lalibela sziklatemplomai
Etiópia legkülönlegesebb műalkotásai az 1200 után épült, sziklából kivájt Lalibela templomok. A gránitból kifaragott 11 sziklatemplomról – melyeket szokatlan módon felülről lefelé vájtak ki, s így tetejük egy síkban van a föld felszínével – először Francisco Alvarez portugál szerzetes tudósított a XVI. században, aki komoly aggodalmának adott hangot, vajon elhiszik-e majd leírását. A legnagyobb a Beit Medhane Alem templom, melynek méretei impozánsak: 33,7 m hosszú, 23,7 m széles és 11,6 m magas. Valóban, az alexandriai kőfaragók emberfeletti munkát végeztek.
Petra
Személyes kedvencem az elbűvölő rózsaszín sziklaváros, Petra, melyet az eredetileg nomád őslakosság, a nabateusok építtettek a Kr.e. III. és a Kr. u. II. század között. Jordánia első számú turista csalogató nevezetessége különleges sziklaformáival, gyönyörű színeivel és hellenisztikus építészetével igazán magával ragadó. Az egykor prosperáló város az itt találkozó kereskedelmi útvonalak csomópontjában feküdt, s gazdagságát a tömjén-, mirha-, szurok- és arany-kereskedelemnek köszönhette. A hosszú időre feledésbe merült romvárost 1812-ben Johann Ludwig Burckhardt svájci kutató fedezte fel.
Taj Mahal
Az örök, soha el nem múló szerelem legcsodálatosabb szimbóluma ez a hófehér márványból faragott síremlék, a Taj Mahal, mely 1632-54 között készült az indiai Agrában. A mogul építészet eme legszebb példája Mumtaz Mahal, az indiai mogul imádott felesége számára készült, miután az asszony 36 évesen belehalt tizennegyedik gyermeke szülésébe. Az uralkodó vigasztalan volt, s úgy érezte, hogy a világ legpazarabb sírépítménye lenne csak méltó szerelme kifejezésére és az asszony szépségének tiszteletére. A Taj Mahal, mely azóta India jelképe lett, kifogástalan arányainak és az épületet övező harmóniának köszönheti tökéletességét.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez