A Nemzetközi Vöröskereszt Napja
A Nemzetközi Vöröskereszt (angolul International Committee of the Red Cross, rövidítése ICRC) a pártatlanság, semlegesség, emberiesség, egyetemesség és önkéntesség egység elvei alapján működő nemzetközi segélyszervezet.
A mai nap a Nemzetközi Vöröskereszt Napjaként van számon tartva, hiszen ezen a napon született Henry Dunant svájci üzletember 1828-ban, aki létrehozta 1859-ben azt a segélyszervezetet, mely megszervezte a solferinói csatatérről, a környező lakosság segítségével, a csatatéren maradt sebesültek ellátását. A Magyar Vöröskereszt 1881-ben jött létre. Megalakulását a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága 1882. évben ismerte el. A Magyar Vöröskereszt 1921-től tagja a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének. A Magyar Vöröskereszt fő célkitűzései az élet, az egészség védelme, az emberi személyiség tiszteletben tartása, az emberi szenvedés, szociális gondok enyhítése, a betegségek megelőzése, a fegyveres konfliktusok, katasztrófák áldozatainak megsegítése, a Genfi Egyezményekből adódó feladatokban való közreműködés, a nemzetközi humanitárius jog, a Vöröskereszt alapelveinek terjesztése, a társadalmi szolidaritásra nevelés. A mozgalom alapelvei közé az emberiesség, a pártatlanság, a semlegesség, a függetlenség, az önkéntesség, az egység és az egyetemesség tartoznak. A Vöröskereszt tevékenységi köre igen széles skálán mozog, a legjelentősebbek az alábbiak:
- Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat
- Gyűjtések
- Szociális segítségnyújtás
- Véradásszervezés
- Ifjúsági Vöröskereszt
- Elsősegélynyújtás
- Katasztrófa-készenlét
- Képzési programok
- Keresőszolgálat
- Nemzetközi tevékenységek
- Menekültügy
- Kenedi Alap
- Remény Program
- Pályázatok
A mai napon, ha lehetőségünk nyílik, igyekezzünk támogatni, akár a legcsekélyebb mértékben a Magyar Vöröskereszt munkáját!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez