A Mobiltelefon 40 éve
Idén négy évtizede, hogy használatba került az első mobiltelefon, Martin Coopernek köszönhetően. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy napjainkban már elképzelhetetlen a hétköznapi élet az egyre okosabb telefonok nélkül.
A ma már könnyen függőséget is okozható mobilfon, - régi nevén bunkofon - nélkül is egész jól eléldegéltünk több mint négy évtizeddel ezelőtt, ugyanis 2013-ban ünnepelhetjük a rádiótelefon 40. születésnapját.
A világ első mobiltelefonos hívását, 1973. április 3-án intézte a Motorola Kommunikációs Divíziójának igazgatója, Martin Cooper Amerikában, egy Motorola DynaTAC típusú telefonnal. Ezzel a tettel, valóságos forradalmat indított és ezzel együtt történelmet is írt. A téglatelefonnak is becézett készülék, több mint egy kilót nyomott és az ára is igen borsos volt a maga körülbelüli 2 millió forintos értékével, így csak a leggazdagabbak és az igazán erős pozícióban lévők engedhették meg maguknak.
Martin Cooper a DynaTAC-kel
A mobilok tömeggyártása körülbelül 10 évvel később,1983-ban vette kezdetét, ám az árak továbbra is magasak voltak és a gigantikus méret is megmaradt, mivel ezeket az eszközöket nem a hétköznapi emberek számára és zsebkütyünek tervezték, hanem elsősorban az autókba és irodai használatra alkalmazták.
Az évek során azonban a súly és nagyság is folyamatosan csökkent, hála a technológia rohamos fejlődésének, ráadásul egyre több ember engedhette meg magának az évről évre elérhetőbb árú rádiótelefonokat, amelyekkel ma már okosabban kommunikálhatunk, fényképezhetünk, és intézhetjük napi teendőinket, mint valaha.
Magyarországon jóval később terjedt el a használata. A Nemzeti Hírközlési Hatóság felmérései alapján 1999-ben mindössze 1 millió körüli volt az előfizetők száma, 2001-ben már 3 millió, 2004-ben 8 millió, 2008 év végére pedig már meghaladta a 12 millió-t. Jelenlegi tanulmányok alapján ugyanakkor hazánkban már jóval több előfizetést tartanak számon, mint amennyi az ország egész lakossága.
Meglepő viszont az a tény is, hogy a mai gyerekek már egészen kiskorukban meg tanulják használni a különböző számítástechnikai eszközöket és gyakran profibban kezelik azokat, mint szüleik és idősebb rokokaik. Ezen tények alapján valószínűleg sokakban felmerül a kérdés: káros-e az emberre? A válasz tulajdonképpen nem tisztázott, hiszen eddig még semmi komoly betegség forrásaként nem nevezte meg a mobil által kibocsájtott rádiófrekvenciás elektromágneses mezőt a National Institutes of Health kutatócsoportja, egyelőre annyit derítettek ki, hogy bekapcsolva és az agyhoz közel téve felgyorsítja az anyagcserét, ellentétben a WHO kutatásai szerint rákkeltő hatása van. A technológia fejlődése azonban még korántsem véges, hiszen a szakemberek fejéből rengeteg ötlet pattant ki már most a jövőbeli telefonokkal kapcsolatban és folyamatosan újabb és újabb terv, elképzelés lát napvilágot.
A legnagyobb gyártó jelenleg a Samsung, de nyomában van még az Apple, az HTC, a Fujitsu, az LG és a Motorola is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez