A GYED extra árnyalatai
Lassan már két hónapja, hogy folyamatosan kapom a kérdéseket miért nem írok a gyed extráról. Ennek semmi más oka nem volt, mint az, hogy amikor elolvastam a törvényjavaslatot, nagyon sok ellenmondást és bizonytalanságot találtam. Azóta több apró módosítás történt, aminek köszönhetően, most már körvonalazódnak a 2014. január 1-jén hatályba lépő rendelkezések. Ezek egy része az ún. gyed extrához kapcsolódik, más része pedig a táppénz, tgyás, gyed szabályainak módosítását, pontosítását foglalja magában.
Legelőször talán azt kellene megnézni, hogy mit értünk Gyed extra alatt? Ez a fogalom meghatározás egy több rendelkezést tartalmazó csomag összefoglaló neve. Nézzük meg mi található ebben a csomagban?
- Több ellátás egyidejű folyósítás.
- Munkavégzés gyed, gyes folyósítás mellett
- Ikrek gyed jogosultsága
- Hallgatói gyed
- Családi adó- és járulék kedvezmény
- Munkába visszatérő kisgyermekes szülők foglalkoztatása után járó kedvezmény
Nézzük meg sorban, hogy mit is tartalmaznak ezek a rendelkezések.
Több ellátás egyidejű folyósítása
Ez a rendelkezés sajnos, csak azon családokra vonatkozik, ahol az újabb gyermek 2013. december 31-e után születik. Fontos kitétel az, hogy csak különböző korú gyermekek esetén van arra lehetőség, hogy egyidejűleg több ellátást folyósítsanak. Ha ugyanazon gyermek jogán jogosult az igénylő egyidejűleg gyed-re vagy gyes-re, vagy táppénzre, akkor választani kell az ellátások közül.
Példa: H. Hanna 2012. december 12-én született gyermeke jogán gyermekgondozási díjra jogosult 2014. december 12 –ig. A család nagy örömére 2014. január 1-én megszületik a kistesó. Ebben az esetben a gyermekgondozási díj folyósítása mellett 2014. december 12-ig H. Hanna jogosult az első baba jogán gyermekgondozási díjra.
Amennyiben H. Hanna újabb gyermeke 2013. december 31-én megszületik, akkor választania kell, hogy első gyermeke jogán továbbra is a gyermekgondozási díjat kéri vagy a második baba után igényli a terhességi gyermekágyi segélyt, de ebben az esetben a gyermekgondozási díjat le kell mondani a terhességi gyermekágyi segély igénylésének napjával.
De mi van abban az esetben, ha iker terhesség esetén az ikrek közül az egyik baba még 2013. december 31-én 23 óra 57 perckor születik, míg a másik baba 2014. január 1-jén 0 óra 3 perckor születik és van a családban egy 20 hónapos gyermek? Ebben az esetben attól függően alakul az egyidejűleg történő többes ellátás folyósítás, hogy az édesanya az ikrek közül melyik gyermekre tekintettel adja be a tgyás igénylést. Ha a korábban született gyermek jogán, akkor le kell mondani az első gyermekre tekintettel folyósított gyed-et, ha a később született iker jogán igényli a tgyás-t, akkor pedig a tgyás mellett továbbra is jogosult gyed-re.
H. Hanna gyermekgondozási díjban részesül, gyermeke betegsége miatt táppénzre jogosult. Választania kell, hogy marad továbbra is gyed-en vagy a gyed-et lemondva táppénzt igényel.
Viszont új szabály, hogy amennyiben az édesanya úgy dönt, hogy gyed/gyes folyósítás mellett keresőtevékenységet folytat és gyermeke, akinek a jogán gyed-en/gyes-en van beteg lesz, az apa is igényelhet gyerekápolási táppénzt. Eddig ebben az esetben csak az volt jogosult gyerekápolási táppénzre, akinek a gyes-t folyósították.
Ikrek gyed jogosultsága
Nagyon sok kérdést kaptam azzal kapcsolatban, hogy az ikres anyukák miért kerülnek rosszabb helyzetbe, mint azon szülők, ahol különböző korú gyermekek vannak. Úgy látszik ezt a jogalkotók is érezték, mert 2014. január 1-jén hatályba lépett az a szabály is, hogy ikergyermekek születése esetén az általános szabályok szerint meghatározott gyed folyósítás lejártát követően még egy évig jár a gyed. Mit is jelent az, hogy általános szabályok szerint meghatározott gyed folyósítás időtartama? A hatályos jogszabályok alapján a gyed-et igénylő biztosított szülő annyi gyed-re jogosult, amennyi ideig szülő nő esetén a szülést, más igénylő esetén (pl. apa) a gyed igénylést megelőző két éven belül biztosított volt.
Példa: C. Bella 2013. március 12-én szült. A szülést megelőző két éven belül folyamatosan biztosított volt, mivel a munkaviszonya 2010. február 22-től jelenleg is fennáll. Ezért Bella maximum időre, a gyermek két éves koráig jogosult gyed-re. Amennyiben Bella első munkaviszonya csak 2011. december 1-jétől indult, akkor a gyed folyósítás hosszát illetően csak annyi gyed-re jogosult, amennyi naptári nap 2011. december 1 – től 2013. március 11 –ig található. Mivel ebben az időtartamban 467 naptári napig volt biztosított, így a tgyás lejártát követően 467 naptári napig lesz jogosult gyed-re. Nézzük meg mi történik, ha Bella ikergyermekeket szül 2014. március 12-én. A munkaviszonya kezdődjön első esetben ugyanúgy 2010. február 22-én. Ebben az esetben Bella az ikrek két éves korát követően még egy év gyed-re lesz jogosult. Amennyiben a szülést megelőző két éven belül az előző példánál maradva csak 467 naptári nap biztosításban töltött idővel rendelkezik, akkor a 467. naptári napot követő egy évig lesz jogosult gyed-re. Fontos, hogy ez a szabály csak azon ikergyermekek szüleire vonatkozik, akik 2014. január 1-je után szülnek.
Munkavégzés gyed, gyes folyósítás mellett
A gyed melletti munkavégzés lehetősége egy nagyon nagy kedvezmény, amire eddig nem is volt példa. Sőt a korábbi években a gyes melletti munkavégzés szabályai is változtak, vagy korlátozták a teljes munkaidőben történő munkavégzést vagy lehetővé tették. Itt az új lehetőség. Nemcsak gyes mellett, hanem gyed mellett is lehet időkorlátozás nélkül keresőtevékenységet folytatni, abban az esetben, ha a baba betöltötte az egy évet. Azért, hogy ne legyen ilyen egyszerű, továbbra is vannak korlátok. Az egyik ilyen korlát az, hogy a gyet-en lévő szülő továbbra is csak heti 30 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhat vagy időkorlátozás nélkül végezhet keresőtevékenységet abban az esetben, ha a munkavégzés otthonában történik. A másik korlát pedig a gyed melletti keresőtevékenység folytatásánál található. Azt mondja a jogszabály, hogy amennyiben a gyed első igénybevétele a gyermek egy éves kora után történik, az első igénybevétel első napját követő 60. napig nem lehet keresőtevékenységet folytatni. Kivéve ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi gyermekágyi segélyt igényelt. Ez így elég érdekesen hangzik, de nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre látszik. Ennek a szabálynak az a lényege, hogy ha egy családon belül úgy döntenek, hogy az apa megy gyed-re a gyermek egy éves kora után (mert pl. az ő keresete magasabb, így több gyed-et kaphat), akkor csak a gyed igénylést követő 61. naptól végezhet keresőtevékenységet. Azaz a gyed igénylésének és az otthon töltött időnek meg kell előznie a gyed melletti munkába lépés napját. Ezt nem biztos, hogy sok munkáltató jó szemmel nézné. Mivel mit is jelent ez? Azt jelenti, hogy az apa két hónapig kiesik a munkából és erre az időre vagy helyettesíteni kell vagy nincs aki a munkát elvégezze.
További érdekesség, hogy amennyiben gyed mellett munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban történik a keresőtevékenység folytatása, akkor minden járulékot az általános szabályok szerint kell megfizetni. Míg ha egy egyéni vagy társas vállalkozó folytatja a vállalkozási tevékenységet, nem kell megfizetnie a gyed folyósítás alatt a minimum járulék alap után a járulékokat, azaz csak abban az esetben van járulékfizetési kötelezettség, ha van vagy tagi jövedelem vagy vállalkozói kivét a vállalkozási formától függően. Ez egy lehetőséget jelenthet azon anyukák, apukák számára, akik most döntik el, hogy saját vállalkozást indítanak, mivel úgy gondolják, hogy a babázás után már nem alkalmazottként, hanem saját lábon szeretnének érvényesülni. Arra viszont vigyázni kell, hogy itt nem csak a járulékfizetés mentességét kell figyelembe venni, hanem az egyéb fizetési kötelezettségeket, következményeket is. Így mindenképpen javasolt a vállalkozás indítása előtt a megfelelő tájékoztatás kérése.
Először úgy gondoltam, hogy mindenről írok, ami a gyed extra csomagban található, de most nézem, hogy már a 3. oldalnál tartok és még 3 nagy téma van. Nem szeretném, ha ez a cikk nagyon tömény lenne, ezért a gyed extra további elemeiről egy következő cikkben fogok írni.
Horváthné R. Mónika - TB szakértő
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez