A Bacardi története
1862-ben Santiago de Cubában töltöttek először Bacardit pohárba. A világ első fehér rumja azóta olyan népszerű koktélok alapja lett, mint a Mojito, a Cuba Libre és a Diaquiri.
Don Facundo Bacardi Masso 1814 októberében született a spanyolországi Sitges-ben. Tizenöt évvel később testvéreivel Spanyolországból a gyarmati Kubába, a csodálatos Santiago kikötő városába emigrált.
Santiago volt a helyszíne a több éves gondos kísérletezgetéseknek, mely után Don Facundo létrehozta világhírű BACARDI rumjait, és ahol 1862-ben megalapította a Bacardi y Compania céget. Ugyanebben az évben új szimbólum is született: a Bacardi denevér,mely embléma minden Bacardi termék címkéjén megtalálható azóta is. A család elmondása szerint ez Don Facundo Bacardi feleségének, Dona Emilia Lucia Victoria Moreau-nak köszönhető. Ő javasolta, hogy a denevér legyen az újfajta rum emblémája. A denevér a kubaiak körében azért volt népszerű, mert jó egészséget, szerencsét és a család egységét szimbolizálta. Az embléma megalkotásának gyakorlatias haszna az volt, hogy a XIX. század nagymérvű írástudatlansága közepette a termék egy memorizálható jelet- ma úgy neveznénk márkajelzést kapott, mely révén jobban azonosítható lett. A kubaiak a denevéres rumot kezdték el keresni és fogyasztani.
Az új cég tevékenységének első évtizedei alatt forradalmasította a rumkészítés gyártástechnológiáját, Don Facundo létrehozta gondosan érlelt rumjait, valamint a világ első fehér rumját. Ezen újítások révén szerezte meg cége a "Los Maestro del Ron" címet. Kubában akkor már évszázadok óta készítettek rumot cukornádból, de az ital még alig emlékeztetett a mostanira. A Bacardi 1862-es megjelenését követően csak évtizedek múlva jelent meg a többi ma ismert kubai márka, külföldön azonban igazán csak a Bacardi vált ismertté, s ezért lényegében egyet jelentett a kubai rummal.
Az 1958-as kubai forradalom előtt Santiago de Cuba-i repülőtéren a "LA CUNA DEL BACARDI", " A BACARDI SZÜLŐHELYE" felirat volt olvasható, üdvözölve mindenkit e csodálatos szigeten.
Az 1920-as években, a klasszikus kubai koktélok születése idején a Bacardi család tovább terjeszkedett Havannába. A divatossá váló koktéloknak köszönhetően pedig világszerte egyre többen fogyasztották a Bacardit. Az igényeket kielégítendő, a cég akkor már nemcsak Kubában, de több környező országban is gyártott.
A Fidel Castro vezette kommunista forradalom, illetve kubai totalitárius rezsim hatalomra kerülése után 1960. október 14-én a vállalat, valamint a Bacardi család összes kubai vagyonát kisajátították és családtagokat száműzték Kubából. Ha a gyárukat, vagyonukat és cukornád ültetvényeiket nem is, a márkanevet magukkal vihették emigrációjukba. A cég Puerto Rico-i, mexikói és brazíliai vállalatai jelentették az újrakezdés bázisát. Szenvedélyes céltudatossággal a Bacardi család talpra állt és prosperál, így ma már a Bacardi rum a világ 170 országában kapható.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez