9 bizonyított módszer, hogy a karizma tanulható
Ez nem egy veled született dolog, a karizma egyszerűen a betanult viselkedés eredménye- állítja Olivia Fox Cobane, a Karizma mítosza című könyv írója.
Használj olyan szavakat, mint bárki más!
Miért sikeresek az elnökök? című könyvében a kaliforniai Davis Egyetem pszichológusa, Dean Keith Simonton kifejti, hogy leghatásosabb kommunikátorok egszerű, érthető nyelvezetet használnak az elvont kifejezések helyett. Ha azt mondod, „átérzem a fájdalmadat”, az máris kapcsolatot teremt, viszont ha azt, „megértem az álláspontodat”, az nem. A legkarizmatikusabb elnökök nem az emberek agyához beszéltek, hanem képesek voltak a zsigereikig hatolni a szavaikkal.
Fejezd ki az érzéseidet!
„Karizmatikus egyéniségek spontán és zseniálisan fejezik ki az érzéseiket”- mondja Ronald E. Riggio, a clermont-i McKenna Főiskola pszichológusa. „Ez lehetővé teszi számukra, hogy hatással legyenek mások hangulatára vagy érzéseire.” Ezt úgynevezett „érzelmi ragálynak” hívják, vagy „a másik kifejezései automatikus másolásának.” Szóval ha valami miatt izgatott vagy, a körülötted lévőkre is átragad az érzés.
Beszélj a benned rejlő lehetőségekről- ez sokkal hatásosabb, mintha az eredményeidről beszélnél
Egy Stanford-Harvard tanulmány rendszeresen idézi a Marginal Revolution honlap tanácsát, miszerint az emberek figyelmét nem valakinek az elért eredményei keltik fel, inkább a lehetőségek, amiket látnak benne. „Amiről nem tudjuk, hogy valóban megvalósul-e, jobban lefoglalja a gondolatainkat, mint a már megtörténtek”- állítja az író.
Tükrözd vissza azt, akivel beszélsz!
A pszichológusok úgy találták, hogy két ember, akik jól kijönnek egymással, elkezdik visszatükrözni a másik testbeszédét, ami a bizalom és a biztonság jele. A partnered keresztbe teszi a lábát, tehát te is; iszol egy korty vizet, tehát a partnered is. A kutatás szerint, ha jobb tárgyalóvá akarsz válni, vedd át a másik viselkedését.
Lépj ugyanannyit, mint mások, és barátságosnak fognak találni
A Durham Egyetem egy kutatásában a tanulóknak videóklipet vetítettek 26 másik tanuló járásáról: néhányan a videóban nagy léptekkel, mások kisebbekkel mentek. Csak néhány lépésre van szükségünk ahhoz, hogy kialakítsunk magunkban egy képet a másik személyiségéről. A tanulók a széles, hosszú lépéseket a kalandossággal, és nyitottsággal kapcsolták össze, míg azokat, akik „sűrű”, kis lépésekkel mentek, neurotikusnak, idegbajosnak találták. Az Urbana- Champaignbeli Illionois Egyetem kutatása a járás sebességéről kimutatta, hogy a férfiak hozzáigazítják a lépéseiket azokhoz a nőkéhez, akikhez vonzódnak.
Tartsd nyitott helyzetben a kezeidet, és fordulj a felsőtesteddel a partnered felé, ettől szívélyesnek tűnsz
Testbeszéd szakértők egyetértenek abban, hogy a testtartás hangosabban beszél, mint a szavak. Ha a a kezed a zsebedben van, és a vállaidat behúzod, azt jelenti, hogy nem igazán érdeklődsz. Viszont ha beszéd közben a kezeiddel is közvetítesz és nyitott a testtartásod, azt mutatja, hogy megközelíthető, nyitott vagy.
Tarts kisállatot, ez gondoskodónak mutat téged
A Michigan Egyetem kísérlete alapján a nők olvasnak a férfiak jellemében. A külső jegyektől függetlenül egy olyan embert, aki kutyát tart, a nők vonzóbbnak találtak hosszú távú kapcsolat szempontjából. A kutatatók arra következtettek, hogy ha állatot tartasz, azt jelzi, hogy gondoskodó vagy, és alkalmas vagy hosszú távú elköteleződésre. Ráadásul ez lazának, megközelíthetőnek és boldognak tüntet fel téged.
Mosolyogj többet!
Két svájci kísérletben a kutatók a vonzóság és a mosolygás közti kapcsolatot vizsgálták. Úgy találták, hogy minél erősebb, nagyobb a mosoly, annál vonzóbbnak tűnik az arc.
Érd el, hogy az emberek magukról beszéljenek!
Egy harvardi kutatás szerint, ha magadról beszélsz, az az agyban ugyanazokat a régiókat stimulálja, mint a szex, vagy a jó kaja. „A folyamat során a saját véleményünk kifejtése aktivizálja az örömérzetért felelős területeket” – olvasható a Scientific American riportjában. Amikor az emberek a saját tapasztalataikról beszélnek, sebezhetővé válnak mások számára, és ahogy egyre sebezhetőbbekké válnak, egyre inkább átugorják a társadalmi korlátokat, így ha hagyunk valakit magáról beszélni, ő ettől jobban fogja érezni magát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez