7 tipp a tökéletes esszéíráshoz
Jöhet vizsga, beadandó, érettségi vagy bármilyen felvételi – az esszéírás végigkíséri a fél életünket. Sokszor nagy dolgok múlhatnak rajta, ezért nem árt profi esszéíróvá képezni magunkat akkor is, ha a sors nem áldott meg cicerói képességekkel. Most adunk néhány tippet, mire is kell odafigyelned, hogy igazán ütős esszét kanyaríthass!
1. Hosszas kutatás az adott témában
A recept egyszerű: minél tájékozottabbak vagyunk egy adott témában, annál részletesebben tudunk írni róla. Ezért érdemes minél több időt szánni a felkészülésre, hiszen klasszisokkal jobb egy olyan esszé minősége, amin látszik, hogy az író érti is, amit papírra vetett, nem csak össze-vissza rizsázik arról, ami éppen az eszébe jut.
És persze figyelembe kell venni, hogy nem feltétlenül az internet a legjobb forrás – ha mégis onnan szeretnénk tájékozódni, akkor nagyobb mennyiségű szövegnél lábjegyzetben jelezhetjük, honnan származik az infó.
2. Brainstorming
Hiába áll rendelkezésünkre temérdek forrás egy adott témában, ha a végeredmény nem elég egyedi. Ha pedig az esszé túl sablonos, akkor egyszerűen elsikkad a többi között. A legjobb ötletek viszont nem mindig teremnek csak úgy, meg kell dolgozni értük. Érdemes leírni minden egyes kipattanó ötletet, de másoktól is bátran kérdezhetünk.
3. Ügyeljünk a célközönségre
Figyelembe kell venni a célközönséget és a műfajt egyaránt ahhoz, hogy mondandók teljes egészében át tudjuk adni. Minden egyes műfaj más és más megszólítást kíván, és az sem mindegy például, mennyi szakszót szövünk az írásba. A kacifántos körmondatok, a hibás mondatszerkezetek, és a szleng viszont majdnem minden esetben kerülendők.
4. Érteni és megfogalmazni az esszé pontos célját
Fontos, hogy az esszé célja, vagyis mondanivalója akár egyetlen mondatban is megfogalmazható, tiszta dolog legyen. Ajánlott készíteni egy vázlatot, aminek alapján el lehet készíteni a teljes esszét, hiszen sok rizsázással ugyan tele lehet írni a lapot, de az a tartalom kárára válik.
5. Fókuszban a nyelvezet
Nem kell mindig körmönfontan fogalmazni, sokszor az egyszerűség elvét érdemes követni. Egy frappáns gondolatokat tartalmazó, de könnyebben érthető szöveg sokszor nagyobbat üthet, mint egy idegen szavakkal teletűzdelt iromány.
6. Jó szerkezeti felépítés
Az átláthatóság miatt rendkívül fontos a szöveg egész szerkezete. Ha van jól felépített eleje, közepe és vége, akkor az esszé végén nem maradnak az olvasóban megválaszolatlan kérdések.
7. Ellenőrzés
Persze akkor lesz igazán tökéletes a szöveg, ha minden egyes részletét leellenőrizzük. Minden figyelembe kell venni: a helyesírást, az esetleges szóismétléseket, és egyéb hibákat is. Ha többször újraolvassuk, sőt, lehetőség szerint mással is elolvastatjuk az irományt, könnyebben kiszűrhetőek azok a hibák is, amiken elsőre átsiklottunk.
Ha ezt a hét lépést betartjuk, szinte garantált a tökéletes esszé!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez