7 tény a táplálkozási zavarokról
A táplálkozási zavarok mindenkit utolérhetnek. A legtöbb női magazin erre próbálja felhívni a figyelmünket. Arról azonban nem esik szó a limonádé, “legyéltrendi5percalatt” újságokban, hogy a testképzavart a legtöbb nőben, éppen ezek a magazinok keltik, címlapra tűzve az agyonretusált hírességeket, és csont-sovány modellekkel illusztrálva cikkeiket.
Azonban meglepő módon, ez a súlyos probléma nem csak a nőket és a fiatal lányokat érintheti. Az ésszerűtlen táplálékbevitel, és a téves önkép kapcsán életveszélyessé, de esetenként akár halálos kimenetelűvé is válhat, amennyiben nincs időben diagnosztizálva. Íme néhány tény, amit érdemes tudnunk a táplálkozási zavarokról, talán tudtunkon kívül mi magunk is, vagy szeretteink közül valaki,hasonló problémákkal küzd.
1. “Olyan dagadt vagyok!” Még ha az adott személy csontjai már szinte átszúrják a saját bőrét és a bordái is kilátszanak, hajlamos fennhangon, túlzóan panaszkodni, hogy ő kövér, mint a disznó. Folyamatosan éhezteti magát, bűntudatot érez az elfogyasztott csekély kalóriák miatt, és nem rendelkezik reális önképpel. Ismerjük fel a jeleket, észleljük ha komoly probléma van. Azonban ha barátnőnk folyton csak panaszkodik, hogy egy mangalica is vékonyabb nála, ennek ellenére folyamatosan zsírban tocsogó ételeket és édességet fogyaszt, tudjuk, hogy ez esetben más problémáról van szó. Barátunk csak azt szeretné hallani, hogy “Ugyan szívem, te így vagy tökéletes, ahogy vagy!”.
2. Anorexia, bulímia, féktelen lakmározások: Az anorexia és a bulímia közel sem ugyanaz. Míg az anorexiások lehetőség szerint igyekeznek semmit sem enni, ha mégis “elcsábulnak”, akkor azt megpróbálják rögvest kiüríteni a szervezetükből. A bulímiások falnak, majd bűntudatból meghánytatják magukat. A féktelen lakmározás magától értetődően, ész nélküli evést jelent, akkor is ha már éhségérzetről szó sincs.
3. Genetikai okok is állhatnak a háttérben: Egyes étkezési zavar oka genetikai is lehet, de lehet eredménye a stressznek, egészségtelen életmódnak, vagy egyes traumatikus eseményeknek is a múltból. A kiváltó okok többnyire összetettek és a kezelés akkor válik a leghatékonyabbá, ha ezeket valóban felkutatjuk.
4. Magas elhalálozási arány: Az összes mentális betegség közül, számos táplálkozási zavarokkal kapcsolatos betegség rendelkezik a legnagyobb halálozási arányokkal. Sokan halálra éheztetik magukat vagy halnak bele szövődményekbe, melyeket az alultápláltság idézett elő.
5. A megfelelő kezelés mellőzése: A betegek jelentős része megpróbálja elrejteni betegségét családja és mások, nem ritkán önmaga elől is. Néhányuknak akár éveken át sikerül titokban tartani problémáját, anélkül, hogy bárki gyanút fogna. A kezelést határozottan elutasítják abban az esetben is, amikor már lelepleződtek. Szintén jelentős probléma, hogy nehéz megfelelő táplálkozási zavarokra specializálódott helyet találni a betegek számára.
6. Egészségtelen módszerek a soványság megőrzésére: A legkárosabbak ezek közül is a dohányzás, a hashajtók indokolatlan és rendszeres használata, egyes étkezések kihagyása, a mindennapos hánytatás és böjt.
7. Nemi sztereotípiák: A férfiak is nagy százalékát teszik ki az étkezési zavarokkal küzdő személyeknek. Esetükben még nehezebb a probléma orvosolása és felismerése, ugyanis félnek előlépni vagy egyáltalán saját maguknak bevallani betegségüket a megbélyegzés miatt, ami ezzel járhat és a nemi sztereotípiák is közre játszanak.
A táplálkozási zavarok nem tekinthetők életkor-specifikusnak, bárki szenvedő alannyá válhat. Fájdalmas következményekkel, de akár halállal is végződhetnek ezek a súlyos betegségek, amennyiben nincsenek időben felismerve és megfelelően kezelve. Segítséget akkor tudunk nyújtani, ha rávilágítunk és megértetjük, hogy a károsodás milyen nagyfokúvá válhat, amit a beteg önmagában okoz. A kikényszerített kezelések általában bukással végződnek, és az anorexiásokat sem lehet akaratuk ellenére táplálni. Ezeket a betegségeket először fejben, mentális úton kell elkezdeni kezelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez