7 ok, amiért szeretjük a rebarbarát
A rebarbara egy rendkívül komplex táplálék kiegészítő, ami nem csak finom, de egészséges is. Melegebb éghajlaton egész évben, hidegebb klímánál pedig kora tavasszal növekszik. Egyesek otthon, nagy cserepekben növesztik, ugyanis termesztése egyszerű és a növény akár 10-15 évig is elél. Mások fűtött üvegházakban termesztik. Általában sütikben, turmixokban, salátaként vagy levesekben fogyasztjuk.
Az savanykás íze miatt azonban jobb, ha édes bogyókkal vagy más gyümölcsökkel kombináljuk. Ha édesebb rebarbarát szeretnénk, akkor olyat vegyünk, aminek piros a szára, ezek sokkal ízletesebbek, mint a zöld, halvány rózsaszín vagy halványpiros szárak. A rebarbara sok C vitamint, B-komplex vitamint, káliumot, kalcium, mangánt és számos további alapvető fontosságú vitamint tartalmaz, ami a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen. Továbbá fontos antioxidánsokat tartalmaz. Alacsony a zsír és kalória tartalma, ezáltal jó hatással van a diétádra is. De nézzük, miért is szeretjük annyira:
1. Jót tesz a fogaidnak és a csontjaidnak
Mivel a magas kalcium tartalma, rebarbara segít, hogy a csontok és a fogak erősek és egészségesek legyenek egész évben. Aki pedig sok rebarbarát fogyaszt, a fogai elvesztésének idejét is kitolhatja. Manapság a kalciumhiány egyébként is nagy probléma, fontos, hogy minél több kalciumban gazdag ételt vigyünk az étrendünkbe.
2. Jót tesz a szemeidnek
A piros szárú rebarbara kiváló forrása a vitaminoknak, amely döntő fontosságú szerepet játszanak a szem egészségének megtartásában. Tartalmaz béta-karotint, luteint és Zea-xantitn, amelyek segítenek megőrizni az éles látás romlását. Ha sokat ülsz gép előtt, akkor mindenképp dobj be legalább hetente egy rebarbaraturmixot, vagy bármely más rebarbarát tartalmazó finomságot.
3. Erősíti az immunrendszered
A rebarbara az egyik legjobb forrása a C-vitaminnak, amely segít, hogy erősödjön az immunrendszered, ami a tavaszi szezonban általában gyengébb, így a C-vitaminban gazdag élelmiszerek a napi étrend részeivé kell, hogy váljanak. Sőt, a C-vitamin segíti a kollagéntermelést és ezzel segít megelőzni az idő előtti öregedést.
4. Jót tesz a szívednek
A rebarbara nagyon alacsony zsír és kalória tartalmú. Egy csészényi vágott rebarbara, kevesebb, mint 26 kalóriát és durván 1 gramm zsírt tartalmaz. Továbbá antioxidánsokat taratlmaz, pl. antocianint és likopint, amelyek segítik csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, illetve hogy jobban kezeld a stresszt.
5. Csökkenti a vérnyomást
Kálium tartalma miatt a rebarbara segít kordában tartani a vérnyomást. Vizsgálatok kimutatták, hogy a rebarbarát mértékkel fogyasztók szervezetében a gyümölcs mérsékli a vérnyomást. Adjunk a sütinkhez, salátánkhoz vagy a turmixunkhoz egy keveset, hogy kiélvezhessük az összes pozitív hatását.
6. Megelőzi a székrekedést
Köszönhetően a nagyszerű hashajtó tulajdonságainak, a rebarbara segít megelőzni és kezelni a székrekedést. Javítja az étvágyat, segít megőrizni az emésztőrendszer egészségét és enyhíti a hasi fájdalmat. Azonban ha rendszeresen székrekedéstől szenvedsz, mindenképp menj el orvoshoz, amilyen gyorsan csak lehet!
7. Mert sokoldalú
Ez az egyik legjobb ok, ugyanis azon kívül, hogy olcsó, rendkívül sokoldalú is. Készíthetünk belőle pitét, süteményeket, kekszeket, muffinokat, pizzákat, szószokat, rizs ételeket, turmixokat, salátákat, rebarbaralekvárt, vagy édes rebarbara kenyeret.
Egészségesen étkezni nem feltétlenül bonyolult és drága. A rebarbara az egyik legjobb módja, hogy egészségesek legyünk egész évben. Ha pedig az első lépés hiányzik, indíts a rebarbarával, hidd el, nem fogod megbánni!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez