7 hajmítosz, amit ideje elfelejtened
Megannyi mítosz kering a tökéletes haj titkáról – mindegyiket kipróbálod, aztán rájössz, hogy nálad valamiért mégsem válnak be. Nos, üdvözöllek a rakoncátlan tincsek és a fegyelmezhetetlen fürtök világában, ahol most megdöntjük ezeket a mítoszokat!
Ha levágatod a hajad, gyorsabban fog nőni
„A hajvágás nem befolyásolja a hajnövekedést. A haj ugyanis a fejbőrön nő ” – állítják az orvosok, és a világ összes fodrásza. Az viszont igaz, hogy ajánlott 6-8 hetente vágatni, hiszen a hajvégek idővel egyre vékonyabbak lesznek és könnyebben törnek. Tehát mégiscsak szükség van egy frissítő vágásra, mivel az ápolt hajvégek teltebb hatást nyújtanak.
Ha kitépsz egy ősz hajszálat, kettő nő a helyére
Ez a mítosz valószínűleg egy félreértésen alapszik. Ha az ember észrevesz egyetlen ősz hajszálat, akkor már nagy valószínűleg van neki több is – csak még nem találta meg őket. De azok nem ahelyett nőnek, hanem már ugyanolyan régen ott vannak. Sajnos a kétségbeesett tépkedés nem segít, mivel gyengíti a hajhagymákat, így hát bele kell törődni az ősz színekbe, vagy festeni kell.
A hajmosástól jobban hullik a haj
Ez a leggyakoribb tapasztalat, szinte mindenkit érint, főleg a hosszú hajú nőket – ugye ismerős érzés, mikor tonnaszámra halászod a hajcsomókat a lefolyóból, nehogy elduguljon? Nos, az igazság az, hogy általában a már kihullott vagy gyengébb szálak vesznek könnyes búcsút, és lesznek a fürdőkádak áldozatai. Hogy miért hullik? Jó kérdés, a stressz a leggyakoribb tettes, szóval ami nem itt, az máshol hullott volna ki. De nyugalom: az illóolajok, a levendula, a rozmaring vagy a teafa olaj a samponnal együtt megállíthatja a hajhullást!
Minél többször mosol hajat, annál egészségesebb lesz
Ez majdnem az előző pont ellentéte, de mindkét álhír terjed, mind a pestis. Hajápolási igényeink egyénenként különböznek: vannak azok a mázlisták, akiknek elég a heti 1-2 hajmosás, míg másoknak szinte naponta zsírosodik, és emiatt szenvednek. Pedig ez nem jó: a túlzott hajmosás ugyanolyan ártalmas, mint a fogmosás. A naponta érkező töméntelen samponmennyiség sajnos károsítja a haj kutikuláját (védőrétegét), így célszerűbb szárazsamponra és gyakori lófarokviselésre térni. Esetleg öntisztításról hallottál már?
A festett haj egészségtelen
Nos, nem mindig. A szőkítő az ember hajának legnagyobb ellensége, a feketétől pedig évekbe telik megválni, hacsak nem mész nullásgéppel a fejednek. Persze a 21. században azért már vannak egészségesebb praktikák, amik nem roncsolják a hajad – igaz, ezekhez mélyen a zsebedbe kell nyúlnod. De hosszútávon mindenképp megéri! Sőt: a sötétebb színek kitöltik a hajszálakat, így tényleg vastagabbnak tűnnek.
Nem festetheted a hajad amikor terhes vagy
Ez régen volt különösen igaz, amikor a hajfestékek még sokkal több ammóniát tartalmaztak. Ez gyakorlatilag méreganyag – a babának, és a terhes anyának is. Ma szerencsére nem kell ettől tartanunk, hiszen olyan csekély mennyiséget tartalmaznak belőle a mai festékek, hogy bátran festheted a hajad! Érdemes előtte azért konzultálni a fodrásszal, hiszen sokan manapság a teljes természetességre teszik le a voksukat, így akadnak teljesen ammónia-mentes színezők is, például a henna. Így nem kell lemondanod a vagány színekről még az ominózus 9 hónap alatt sem!
A jobb minőségű, drága termékektől szebb lesz a haj
Nem biztos! Most komolyan, annyi minden szerepet játszik a hajad állapotában, hogy szinte csak másodlagos kérdés, milyen kencékkel ápolod. A genetika, az időjárás, a szmog – tehát a külső tényezők a minőség igazi alakítói. Sőt, elsőre nem is gondolnád, milyen fontos az egészséges táplálkozás! Pedig egyértelmű: minél több vitamin jut a szervezetedbe, a hajad is annál erősebb lesz. Persze szüksége van plusz tápanyagokra, így ha teheted, ne a legsilányabb hajápolókat válaszd. És mindent mértékkel: hidd el, nem lesz jó, ha minden egyes nap hajat mosol és balzsammal meg zselével terrorizálod a fejbőrődet!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez