6 tévhit az étkezéssel kapcsolatban - Így lehetsz egészséges
Ugye te is hallottál már arról, hogy a sok gyümölcs bevitel egészségtelen, vagy arról, hogy a tojássárgája koleszterint okoz? Számos tévhit kering a világhálón és köztudatban, ami sokakat félrevezet. Manapság igen nehéz eldönteni, mi a helyes és helytelen, ha egészségesen szeretnénk étkezni. Lássuk hát, milyen állításoknak nem szabad bedőlni!
A repceolaj nem egészségesebb, mint a napraforgóolaj
A repce olajat a lakosság egy része régóta másodrendűnek tartja. Ez egyfajta erukasav miatt van, ami régebben annak a fő összetevője volt. Így van ez ma is?
Nálunk olyan repcét termesztenek, ami csak kisebb mennyiségű erukasavat tartalmaz. A zsírokat a telített zsírsavak szerint válogassuk meg! A szervezetünknek a telítetlenek tesznek jót. A repceolajban 30% van, a napraforgóolajban 60%, de a telítettekből, amit károsnak tartanak, a napraforgóolajban van több (12% a repce 8%-ához képest). A tápanyagtartalom szempontjából a repceolaj sokkal előnyösebb, ugyanis van benne linolénsav (omega-3), aminek hiánya okozza például a haj kiszáradását és kihullását, és a rossz sebgyógyulást. Sajnos a napraforgóolaj nem tartalmazza ezt a fontos savat.
Diót az egészségért, nem a zsírokért
Tudtad, hogy naponta fél marok dió meghosszabbítja az életet? Sokan úgy vélik, a dió –éppúgy, mint a többi magvas társai- fokozzák a zsírtermelődést, és nem képes a szervezet kellőképpen feldolgozni, így zsír formájában elraktározza azt. Tévedés. A diófélék például telített zsírsavakat, különféle vitaminokat, rostot és antioxidánsokat tartalmaznak. Sőt, a diófogyasztóknak kisebb a rizikója, hogy idő előtt halnak meg rákbetegségben, cukorbajban, légzőszervi megbetegedésben. Ráadásul táplálékunkban jelentősen csökkenni a koleszterint, elég naponta 30 gramm belőle, és az eredmények már egy hónap múlva látszanak.
A tojásban lévő koleszterin egészségtelen
A tojás, illetve a sárgája hivatalosan sok koleszterint tartalmaz, ami a fogyasztót elriasztja. Az az adat, hogy egy tojássárgája 250 mg koleszterint tartalmaz, egyeseket egyenesen elrémít. De jó-e, ha a tojást megbélyegezzük?
Azonban! A vérben lévő koleszterin szintjét az elfogyasztott zsír mennyisége határozza meg. A tojásban lévő élelmiszerkoleszterin nem befolyásolja a vérben keringő koleszterin mennyiségét. „A tojásfogyasztás semmilyen összefüggésben sincs a szívbetegségek rizikójával”- erősíti meg Don Layman egyetemi professzor. Lehet, hogy azért, mert 13 vitamin és ásványi anyag bőséges forrása, Épp ezért a tojássárgája szinte csodatévő tulajdonságokkal rendelkezik. Például a vérben képes feloszlatni káros LDL koleszterint, és csökkenti a vérnyomást. Jótékony hatással van a májra, bőrre és agyra is. Ezen felül a tojásokban olyan teljes értékű fehérje van, amit a szervezetünk nem tud előállítani.
A friss hús a legjobb
A hús színe sokszor megtévesztő. De ez nem olyan egyszerű, ahogy látszik. Az a hús, amit nem hagytak megérni, jól néz ki, de rágós marad. A vákuumcsomagolásos hús a légköri oxigén hiánya miatt elveszti természetes színét, de ennek ellenére jó minőségű. Hát akkor, hogy ismerjük meg a romlott húst? Leginkább a szagáról!
A gyártók jól tudják, hogy a hús színe a vevőt befolyásolja, ezért azt festik. A szín helyett inkább az illatára, eredetére, összetételére figyeljünk. Természetes, hogy friss húst akarunk, de a marhahús esetében ez fordítottan igaz. A megölt állat izomzatából való hús egy bizonyos érési idő után a legjobb. Ezért nagyon jó az argentin marha, mert a hajón még érik, és a vágás után négy hónap is eltelhet, mire asztalra kerül.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez