6 lépés a biztonságos edzésért
Gyakran az ember nem ismer lehetetlent, ha edzésről van szó, ezért képes bármit elkövetni a gyors és hatékony eredményért. Ez persze számos sérülés forrása lehet, utólag pedig már nehéz helyrehozni a súlyos hibákat. Mutatjuk, mikre érdemes figyelni, mielőtt az ember sportolni indul, hogy elkerülje a leggyakoribb baleseteket! Ideje hát a testünkre hallgatni!
1. Bemelegítés
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy „na akkor most ideje új életet kezdeni” alapon belevágnak minden előzmény nélkül a napi 2-3 órás konditermi edzésbe, vagy az eszméletlenségig tartó futásba. Aki elszokott a rendszeres sportolástól, annak feltétlenül szükséges fokozatosan belépni az edzés világába. Persze akik régóta csinálják, azoknak sem szabad soha, de soha kellő bemelegítés nélkül nekiállni – csúnya baleseteket lehet ilyen módon kikerülni! Arról nem is beszélve, hogy a jó bemelegítés jobb teljesítményt biztosít.
2. Helyes táplálkozás
Az élelmiszer az emberi test üzemanyaga, ezért edzés előtt fontos, ki mit, miből, mennyit fogyaszt. Legalább egy órát érdemes emészteni sportolás előtt, hiszen időbe telik, amíg felszívódnak a tápanyagok. A vacak műkaják persze szóba sem jöhetnek, hiszen a cukor nem feltétlenül a legjobb üzemanyag, és a nehéz ételeket is kerülni kell. A nagy szénhidráttartalmú, teljes kiőrlésű ételek a legcélszerűbbek: egy finom pirítós, vagy a káliumban gazdag banán jó választás lehet. Persze edzés után sem szabad cukorban és zsírban tocsogó ételeket enni, hiszen nemcsak hogy feleslegessé válik a kemény munka, de a sovány baromfihús, a tojás és a tejföl ajánlott.
3. Hidratálás
Természetes dolog, hogy az ember edzés közben izzad. Sőt, ha nem tenné, akkor lenne komoly probléma. Ezért a vízivás sportolás előtt és után kiemelten fontos: különben gyakori fejfájás és kiszáradás veszélye fenyeget. Úgy 8 pohár víz ajánlott napközben edzés előtt, de persze a napi hidratálásról sem szabad megfeledkezni!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez