6 film, 6 divatikon
Vannak filmek, amelyek korosztálytól függetlenül ismertek, sőt még azok is ismerik őket, akik bemutatásukkor nem is éltek. Ezek a klasszikussá vált produkciók valamiért divatot teremtettek. Íme hat halhatatlan mozi, amely az életünkbe változást hozott!
Bridget Jones: a szingliség divatja
Nincs nő, aki ne ismerné Bridget Jones naplójának történetét. A szinglik istennőjének aposztrofált Bridget Jones ugyanis korunk valós jelenségét, a szinglilét küzdelmeit eleveníti meg a vásznon. A filmbéli főhősünk fogyókúrákkal és csalfa pasikkal küzd. A történet hatására divat lett a naplóírás, majd Magyarországon rögtön a sikerlisták élére került Rácz Zsuzsa Állítsátok meg Terézanyut című könyve. Bridget Jones élete úgy írja be magát a trndtörténelembe, hogy még unokáink is ismerni fogják.
Szex és New York: a valóság divatja
Carrie, Charlotte, Miranda és Samantha hat éven keresztül mutatta be a nők párkapcsolati küzdelmeit a Szex és New York című sorozatban. A film azonban nemcsak a mondandójával vált divatossá, hanem a jelmeztervezőnek, Patricia Fieldnek köszönhetően olyan márkák kerületek a figyelem központjába, mint a Manolo Blahnik, vagy a Louis Vuitton. A sorozatban szereplő négy karakter olyan nagyvárosi stílust honosított meg, amely ripsz-ropsz trendivé vált. .
Flashdance: az aerobic divatja
Bár a Flashdance 1983-ban készült, valószínűleg nem járunk távol a valóságtól, ha azt mondjuk, hogy a mai tinik is ismerik. A főszereplő Jennifer Beals a vállán leomló szürke pólóval, és a lábszárvédőivel megteremtette az aerobic divatját, amely a 80-as években futótűzként terjedt szerte a világban. A Flashdance utóhatása, hogy a mai napig számos művész klipjében láthatjuk a filmből ismert koreográfiát (pl.: Madonna, Jennifer Lopez).
Dirty Dancing: a tánc divatja
Míg régen divat volt a társastánc, addig a 80-as években legfőképpen a hip-hop és a break hódított. A nagyszülők által csak ugrabugraként emlegetett táncstílusok után az akkori öregek nem is gondolták, 1987-ben egy olyan film kerül a mozikba, amely valamilyen szinten visszahozza a klasszikus táncot. Pedig így lett, ugyanis a Dirty Dancingben felcsendülő dallamoknak, illetve a fantasztikus táncos koreográfiáknak köszönhetően akkor ismét divat volt rumbázni.
Álom luxuskivitelben: az elegancia divatja
Audrey Hepburn 1961-ben az Álom luxuskivitelben című filmben az elegancia divatját teremtette meg. Ő volt ugyanis az a színésznő, aki a filmvásznon először jelent meg abban a bizonyos kis fekete ruhában, amit Hubert de Givenchy tervezett a színésznőnek. A női ruhatáraknak azóta ez a ruha alapdarabjává vált, amit persze a tökéletes hatásért gyöngysorral és egy pár fekete kesztyűvel kell viselni. A színésznő eleganciáját a mai napig nők ezrei utánozzák. Igazán különleges alkalmakra pedig számos nő utánozza le a klasszikus Audrey-frizurát, amely nem más, mint a fejtetőn megtűzött, kerekre tupírozott és fényes csattal rögzített konty.
Marilyn Monroe: a szoknya divatja
Ki ne ismerné Marilyn Monroe híres, szélfútta szoknyás fotóját, amelyet a Hét év vágyódás című film forgatásán készített róla Sam Shaw fényképész. Ez a ruha azóta sem megy ki a divatból. Ráadásul a színésznő nem csak ezzel a híres darabbal írta be magát a divatvilágba, hanem platinaszőke hajával, és vérvörös rúzsával is. A legnagyobb változást mégsem ezeken a területeken érte el: a szexistennőnek kikiáltott Monroe ugyanis a XX. század első felében visszahozta a kerek csípő divatját is: arcával és a nőies idomaival ismét megismertette a férfiakkal az „Igazi nő” képét.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez