5 szívmelengető könyv őszi estékre
Gyakran előfordul a hűvös őszi estéken, hogy egyáltalán nincs kedvünk kimozdulni, és társaságra sem vágyunk, viszont szeretnénk olyan elfoglaltságot találni, ami hozzátesz valamit az életünkhöz, és a lelkünk is jobban érzi magát tőle. Ilyenkor tökéletes ötlet lehet egy puha, meleg pokróc és egy nagy bögre tea társaságában bekuporodni a kedvenc fotelünkbe, és kezünkbe venni egy igazán jó könyvet.
Sok tényező van, ami miatt egy könyv igazán szívmelengető lehet, akár a témája miatt, esetleg azért, mert kellemes emlékeket idéz fel bennünk, vagy egyszerűen csak olyan érzéseket és gondolatokat mozgat meg, amitől egy időre jobb helynek fogjuk gondolni ezt a világot. A most következő könyvek mind tartalmukat, mind stílusukat tekintve teljesen különbözőek, azonban egészen biztos, hogy mindegyikre megéri rááldozni pár őszi estét.
Szerb Antal: Utas és holdvilág
Mikor máskor jöhetne rá az ember, hogy nincsen tisztában a vágyaival, életcéljaival, vagy úgy általában magával, mint a saját nászútján? A főhős, Mihály egyszerre dél-olasz kisvársokba és a múltba menekülni az életét fojtogató háló módjára körülölelő kérdések elől. A könyv ajánlott mindenkinek, aki kicsit is fél a jövőtől és az élettől, illetve azoknak is, akik ugyan már révbe értek, azonban voltak már hasonló helyzetben.
J.K. Rowling-Jack Thorne-John Tiffany: Harry Potter és az elátkozott gyermek
Nos, nem a cselekménye az, ami miatt a Harry Potter legújabb kötete a listára került. Harry Potter a legtöbbünk számára nem csupán egy varázslófiú, és nem csupán minden idők egyik legsikeresebb regénysorozatának címszereplője. A nevét hallva ugyanis sokan a gyermek és tinédzserkorunkra gondolunk, azokra az időkre, amikor együtt cseperedtünk fel a főhősökkel, miközben egy csodálatos világ részeseivé váltunk. A sorozat 8. részét színdarab formájában álmodta meg az írónő, J. K. Rowling, ennek köszönhetően a legújabb kötet szövegkönyv formájában kerül a kezünkbe. A forma talán eltér az eddigiektől, azonban biztosak lehetünk benne, hogy a szereplők, az izgalmak és a magával ragadó varázsvilág maradt a régiben.
Christopher Moore: Mocskos meló
A Christopher Moore által írt regény egyszerre nagyon szórakoztató és nagyon bizarr. Egy még sokszor napjainkban is tabunak, de legalábbis olyan kellemetlennek számító témát dolgoz fel, mint a halál. Teszi mindezt úgy, hogy sokszor kénytelenek vagyunk hangosan felnevetni, annyira laza, sokszor realisztikus, szókimondó, de cseppet sem bántó a stílusa. A főhősek hála megtanulhatjuk, hogy mit kell tennünk, ha „béta hím” létünkre egyedül kell felnevelnünk újszülött lányunkat, valahogy életben kell tartanunk a totális csőd szélén álló szexuális életünket, vezetni kell a vállalkozásunkat, és mindeközben kiderül, hogy a halál kis segítőjeként mellékállásban lélekedényekre kell vadásznunk.
Nemere István: Versailles-sztori
Ki ne álmodozott volna róla, hogy egyszer eljön érte a herceg fehér lovon, és hercegnőként élheti tovább az életét? Nemere István regényében megismerhetjük Madame Pompadour, XV. Lajos francia uralkodó kegyencnőjének történetét, aki egyszerű családból kiemelkedve jutott el a királyi udvarig, ahol a mendemondák szerint befolyásának köszönhetően élet és halál úrhölgye lett, ám annyi bizonyos, hogy rendkívüli hatalommal bírt a társadalmi ügyeket illetően a mindvégig szerelmes, művészetek iránt is érzékeny nő. A könyv természetesen feszegeti a témát, hogy mit jelent egy uralkodó hivatalos szeretőjének, nem pedig királynénak lenni, illetve hogy az emberek meddig képesek elmenni, ha hatalomról vagy szerelemről van szó.
Szabó Magda: Régimódi történet
Az írónő családregénye, melyet ő drámaként aposztrofált, sokszínű korrajzot tár elénk, mégsem válik a cselekmény átláthatatlanul kuszává. Szabó Magda ezzel a művel szeretett volna emléket állítani édesanyjának, Jablonczy Lenkének, akinek elvesztését nagyon nehezen dolgozta fel. Mi viszont ennek a szomorú eseménynek köszönhetően ismerhettük meg felmenői kalandos történetét, hiszen a cselekmény édesanyja nagyszüleivel kezdődik. Ezért az olvasás után egészen biztosan nagyon hálásak leszünk, hiszen így teljes képet kaphatunk Jablonczay Lenke élete alakulásának miértjeiről. Csodálatosan átfogó, részletgazdag képet láthatunk a századforduló arisztokráciájának életéről, az akkori kor társadalmának szokásairól és elvárásairól.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez