5 őrült mítosz a teliholdról
Amikor a telihold kegyesen megjelenik, mindig rejtély van körülötte. Hogyan is lehetne másképp, hiszen amikor fenségesen felül az éjszakai égboltra, az emberek természetesnek veszik, hogy meg kell találniuk a megjelenése mögötti jelentést, ahogy ezt a legtöbb ilyen eseménynél is megteszik. Tehát, ha eddig azon töprengtél, vajon mi is állhat a telihold kultusz mögött, íme öt mítosz ezzel kapcsolatban, amelyeket érdemes tudnod, mielőtt egy újabbal találkoznál.
A telihold őrültté tehet
Először ez nem csoda, hiszen a „lunatic” szélhámos szó a latin „luna” szóból származik, amely szintén az ókori római hold istennő neve. Ősi idők óta a telihold összekapcsolódik furcsa, sajátos, vagy őrült viselkedéssel. Példa erre az esetleges illegális tevékenységek, az erőszak, az alvás, és természetesen vérfarkassá válás.
Érdekes, hogy az egészségügyi szakemberek évezredeken át meggyőződtek a mánia, és a telihold közötti kapcsolat fennállásáról. Még Hippokratész, akit a modern orvoslás atyjának tekintenek, már az 5. században megírta, hogy: "Azokat, akiket éjszaka terror, rémület, és őrület kerít hatalmába, a hold istennője látogatja meg." Noha ezt az „elméletet” már régóta figyelmen kívül hagyják, néhányan még mindig hajlamosak azt hinni, hogy a telihold arra késztethet bennünket, hogy bizony „őrült” módon cselekedjünk.
A teliholdkor jó a babaprojekt
A történelem korai szakaszában az emberek azt hitték, hogy a hold képes meghatározni, vagy szabályozni azt, amikor egy nő teherbe eshet, egyes elméletek szerint azért, mert a menstruációs, és a holdciklusok azonos hosszúságúak. Ezért egészen logikussá válik, hogy sok ősi vallás gyakorlatilag manifesztálta a „holdimádást”. Ezen túlmenően ezen a ponton sok „hold istennőt” jelentettek világszerte a mitológiában ismert ,és kiemelkedő szereplőként.
A kutyákat, és a macskákat nagymértékben befolyásolja
Nagyon sok ember, köztük az állatorvosok is, azt hitték, hogy a kutyák, és a macskák egy kicsit megbolondulnak a telihold idején. Olyan, mintha valami hold erő becsapódna az állatok pszichéjébe, és megszakítaná azok normális működését. A méltányosság kedvéért a vizsgálatok meglepő tendenciát mutatnak mind a macskák, mind a kutyák sürgősségi ellátása során a telihold alatt, és után. Ennek ellenére valószínűtlen, hogy ezt a körülményt maga a holdfázis okozza, ám valószínűbb, hogy egyszerűbb okok miatt viselkednek így.
A gyerekek hiperaktívak lesznek, és nem tudnak aludni
Egy másik elterjedt mítosz, hogy a kisgyermekek hiperaktív viselkedést mutatnak a telihold idején is. A tudósok azonban nem vesztegettek időt ennek az elméletnek a tesztelésére, mert rájöttek, hogy a gyerekek mindig aktívak. Függetlenül attól, hogy teli, vagy fél hold van, a gyerekek hajlamosak túlságosan aktívak lenni, amikor csak tehetik, különösen lefekvés előtt. Ezért az ezzel kapcsolatos közzétett kutatásokkal összhangban az alvás csak 1% -al volt kevesebb a telihold fázisában, tehát nem volt klinikailag jelentős eltérés. Ne aggódj, a gyerekeid valószínűleg nem fognak felmászni a szekrény tetejére telihold alatt. Legalábbis nem maga a telihold miatt.
A hold nem befolyásolja a felnőtt alvási szokásait
Nos, a valóságban a svájci Bázeli Egyetem tudósai megcáfolták ezt az állítást kutatásaikkal, és meglepő eredményre jutottak. A felnőtt emberek statisztikailag kevesebbet alszanak a telihold idején, mivel azt találták, hogy 5 perc alatt növekszik az elalvás folyamata, valamint az alvási idő 20 perccel csökken. Sőt, a telihold ideje alatt az emberek 30 százalékkal kevesebb időt töltenek mély alvási állapotában.
A jelenség okát egyenlőre még nem erősítették meg. Van azonban spekuláció, hogy ennek köze lehet az úgynevezett „cirkadiánus” ritmusokhoz, vagy egyszerűbben fogalmazva, a természetes napi ciklusokhoz. Ahogyan Michael Hastings, a Cambridge-i Egyetem kutatója állítja, ez egy kapcsolat lehet az evolúciós múltunk visszhangja holdciklus, és az alvásmentesség között. Azt is hozzáteszi: „Ha az ember vadász lenne az afrikai szavannában, érdemes lehetne vadásznia a telihold ideje alatt. ”
Mint azonban a fentiekben említettük, további kutatásokat kell folytatni erről a témáról a pontos elmélet megerősítése, vagy megdöntése érdekében.
Összefoglalva, a telihold jelenlétét körülvevő mítoszokat tény, hogy sok mindenki másképp kezeli, hiszen nem vagyunk egyformák. Van, hogy egyesek pusztán babonának találják, mások teljes vállszélességgel hisznek benne. Azonban vigyázni kell, hogy ne essünk át a ló túloldalára, nem szabad ilyen komolyan venni. Mert egyenlőre ezek csak babonák…
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez