5 öltöztetési tipp a születés utáni napokra
A második gyermekem megszületésével teljesen más dolgokra lettem figyelmes már a kórházban is. Feltűnt, hogy a kismamák szinte semmilyen segítséget nem kapnak a baba öltöztetésével kapcsolatosan. Pedig ez szintén napi rutinfeladat lesz majd otthon, és nem is olyan egyszerű az öltöztetése és vetkőztetése a kezdetben még mozogni nem tudó, síró újszülöttnek.
A kórházban töltött három napban folyamatosan hallottam az Anyukák aggodalmait, hogy vajon fázik-e a gyerek, mennyire kell felöltöztetni a hazamenetelhez, mekkora ruha lehet most jó a babára, hogyan kell ráadni a cseppet sem praktikus, alul zárt „kincstári” rugdalózót. Ezért összeszedtem 5 jótanácsot a baba öltöztetésével kapcsolatosan, amit már a kórházban alkalmazhattok! A legtöbb kórházban a babák az ott töltött napokban a „kincstári” ruhákban vannak, vagyis amit ott rájuk adnak a csecsemőápolók. Erre az időre ez teljesen megfelelő, mivel ezeket is naponta vagy akár naponta többször is cserélik a bébiken. Meleg időben született babákra csak egy body-t szoktak adni, a téli babákra pedig body-rugdalózó-sapka kombinációt.
A body-ról és a rugdalózóról néhány gondolat: Mivel ezek az újszülött ruhatárának alapdarabjai, ezért érdemes már a babakelengye vásárlásánál figyelembe vennetek a következőket, főleg az első néhány hónap babaruháinál. A body legyen könnyen táguló boríték nyakú, vállon patentos vagy rékli fazonú, azaz elől keresztben záródó. Viszont ne legyen hátul, a nyakrésznél patentos, gombos, galléros. A rugdalózó legyen alul, a lábaknál patentos és lábfejes, felül vagy elöl záródó, de ne legyen hátul patentos
5 jótanács a baba öltöztetéséhez:
1. Mivel a babák nagyon nem szeretik, ha valami az arcukhoz ér, ezért nagyon gyorsan érdemes áthúzni a fejükön a belebújós ruhákat: a body-t mindig úgy adjátok föl a babára, hogy az egészet tekerjétek föl és először a hanyatt fekvő baba feje alá tegyétek a háta részét, majd gyorsan húzzátok le a baba arcán az első részt, majd az egészet a nyakához. Bújtassátok bele az ujjakba a kezeit – a bodyt húzzátok, ne pedig az ő kezét nyomjátok össze, hogy beleférjen! – és húzzátok le a testén a ruhát.
2. Ha olyan rugdalózótok van, ami elöl patentos, akkor a body feladása után vegyétek föl a babát és gyorsan terítsétek ki a rugit a pelenkázóra, majd fektessétek rá a picit. Először a kezeit, majd a lábait bújtassátok bele a ruhába. Ha a rugdalózó felül, a vállrászen záródik, akkor a hanyatt fekvő baba lábaira adjátok föl először és amikor húzzátok fölfelé a rugit, akkor fordítsátok a babát egy picit egyik majd másik oldalára – így könnyű felhúzni a hátrészen is. Ha hátul záródó rugit kaptok a babára, akkor először a lábaira majd a kezeire adjátok föl és aztán gyorsan fordítsátok hasra a babát és így patentoljátok be hátul.
3. A kórházba célszerű vinnetek magatokkal pici, karmolás elleni kesztyűt a babának és ha meleg időben születik, akkor egy pár zoknit is, ha esetleg éjszaka hűvösebb lenne.
4. A hazamenős ruhát az évszak szerint válasszátok, de sapka – vékony vagy vastag az évszaktól függően – mindig szükséges a babára. A ruhák mérete 56-os legyen, ezek az 56 cm-nél pár centivel hosszabb babákra is jók ilyenkor még.
5. Túlöltöztetés: már a hazamenetelkor hajlamosak vagyunk túlöltöztetni a babát, pedig ez nagyon veszélyes, hiszen a nagyon meleg ruhákból, ha levetkőztetjük, könnyen megfázhat még a szobahőmérsékleten is. Ezért az a legfontosabb, hogy mindig egy réteg ruhával legyen rajta több, mint rajtunk (a takaró is rétegnek számít!).
Szilvási Kata - kisgyerek öltöztetési tanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez