5 dolog, ami megakadályoz a fogyásban
Statisztikák szerint a fogyókúrázóknak mindössze 2-20%-nál bizonyul tartósnak a változás. Mi lehet ennek az oka? Mint minden, szerintünk ez is fejben dől el. Összegyűjtöttünk nektek öt lehetséges okot, ami meggátolhat az ideális testsúly elérésében.
Irreális célkitűzés: a médiában sokszor hiú ábrándokkal kecsegtetnek, se szeri se száma a "könnyen, gyorsan, éhezés, változtatás és mozgás nélkül" vagy "2 hét alatt 10 kg", és hasonló ajánlatoknak. Ne dőlj be nekik! Ahogy a túlsúly sem 2 hét alatt rakódott le, így a fogyásnál is érdemesebb hosszabb, de tartósabb eredményekre törekedni.
Rugalmatlanság: olykor akadnak munkaebédek, családi összejövetelek, ahol nem mindig tarthatóak az új étkezési szokások, de ettől még nem dől össze a világ, hosszú távon nem az egy alkalmon fog múlni. Senki sem egy krémestől hízik el. Bármilyen szokásunkon is szeretnénk változtatni, jó ha felkészülünk rá, hogy lehetnek visszaesések is, ami nem tragédia, a folyamat természetes részét képezik. Kezeljük természetesen ezeket az élethelyzeteket.
Rohanás: nincs időd enni – legalábbis amit "normális étkezésnek" lehetne nevezni, de hogy megelőzd az éhenhalást, bekapsz ezt-azt és a végeredmény, hogy egész nap folyamatosan eszel – általában alacsony hasznos tápanyag és vitamin, de magas kalória tartalmú ételeket. A nap végén úgy érzed, nem is ettél semmit, és ha összeszámolnád, valószínűleg meglepne a végeredmény.
Evésbe fojtott érzelmek: ebbe a kategóriába tartozik, ha nem azért eszel, mert éhes vagy, hanem mert szomorú vagy, vigasztalásra vágysz, feszültség levezetésként, vagy unalomból, úgymond ingerszegénység miatt.
Hárítás: nem csak a fogyásnál, bármely más területen fontosnak tartjuk, hogy vállaljuk a felelősséget a saját életünkért. Jó, ha tudjuk, hogy a döntés, az irányítás és a változtatás lehetősége a mi kezünkben van. Attól, hogy másra hárítom a felelősséget – a rossz génektől elkezdve, a horoszkópon keresztül a szomszéd tyúkjáig mindent fel lehet sorakoztatni, de jó ha tudatosítjuk magunkban, hogy ettől a helyzet még nem lesz jobb és igenis van lehetőségünk a változtatásra.
A legfontosabb, hogy az életünkben egyensúlyra törekedjünk, hiszen ezzel a túlhajszoltságot és a kiégést, illetve a túledzést is elkerülhetjük, amihez hozzátartozik a mentális és fizikai egészségünk is. Ehhez elengedhetetlen a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez