5 dolog, ami biztos, hogy elhízást okoz
Nem csak a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány vagy a túlzásba vitt nassolás okozhat elhízást, hanem olyan dolgok is, amelyek ellen nagyon nehezen tudjuk felvenni a kesztyűt.
1. Az örökölt genetika: Mivel az örökölt génállományt lehetetlen befolyásolni, épp ezért sokszor nem érjük, nem érhetjük el a hőn áhított alkatot. Ha például valakinek a szülei túlsúlyosak, ráadásul ő maga is kövér volt gyerekkorában, akkor jó tudnia, hogy sokkal több zsírsejtje van, mint egy átlagos testalkatú embernek. S mivel a zsírsejtek számát nem, csak a bennük lévő zsír mennyiségét lehet csökkenteni, így a modellalkat sokszor csak álom marad. Ennek oka azt, hogy a test elraktározza magában a súly mintázatát, amiből a szervezet nagyon nehezen enged. Mivel ez a mintázat sokszor nem feltétlenül egyezik meg az ideális testsúlyéval, ezért alakul ki a túlsúly. Persze létezik egy-két praktika, amellyel le tudjuk győzni a természet erejét: akinek gyerekkorában súlyproblémái voltak, azoknak felnőttként sokat kell mozogni, hogy eltántoríthassa szervezetét a már rögzült súlymennyiségtől. Ám, ha valaki világéletében túlsúlyos volt, ráadásul a szülei sem nádszálvékonyak, az ne reménykedjen abban, hogy valaha modellalkattá válik.
2. Az életkor nem engedi, hogy lefogyj: Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy egy nő teste 35-45 évesen már többé nem lesz olyan, mint 20 évesen. A harmadik x után a fogyókúra egyre nehezebb, mivel a szervezet eltervezte saját optimálisnak tartott súlyát, s - ahogy fent is írtuk - ebből nehezen enged. Ráadásul a kor előrehaladtával a szervezet kalóriaigénye is évről évre csökken, így hiába eszünk ugyanannyit, mint mondjuk öt évvel ezelőtt, egy idő múlva ez többletkalóriát jelent, amit pluszkilókként raktároz el. Ezek mellett egy idő után a nőknél a vízháztartás is felborulhat, ami azt jelenti, hogy a szövetekben sok felesleges víz kötődhet meg.
3. A házasság és a szülés: A házasságban a legtöbb nő, több engedményt tesz magának a kalóriabevitel terén, így könnyen felcsúsznak a pluszkilók. A házasságon belüli súlygyarapodásnak azonban oka lehet az is, hogy a család mellett sok nő nem szakít időt a rendszeres sportra. S bár a férjezett nők körében a túlsúly a szülés következménye, a 12-14 kilónyi súlyfelesleget a szülés után még könnyen le lehet tornázni. Ráadásul, ha odafigyelünk arra, hogy a terhesség alatt is kerüljük a túlzott nassolást, édesség helyett inkább gyümölcsöt majszoljunk.
4. A gyógyszerek: Szinte átsiklunk ama tény felett, amit egyébként tudunk: a legártatlanabbnak tűnő gyógyszerek is okozhatnak súlyfelesleget. Különösen az ösztrogéntartalmúak, vagyis a fogamzásgátló tabletták egy része. Ezek mellett veszélyesek lehetnek a az antidepresszánsok is, hiszen kedélyjavító szerek növelik a boldogságért felelős szerotoninhormon mennyiségét, amelytől megnő az étvágy. A legalattomosabb csapda, amikor a változó kor tünetei miatt kell tablettához nyúlnunk: a klimax elleni tabletták szintén elidézhetik a hízást, épp érdemesebb újfajta mozgásformákat, életmódváltást kipróbálni.
5. Az unalom: Az unalom abszolút elindíthat a hízás útján, hiszen az evés a legjobb unaloműző foglalatosság. Mivel a kor előrehaladtával egyébként is folyamatosan csökken az energiaszint, így egyre többször érezhetjük fáradtnak, kedvetlennek magunkat. Mivel az étel élvezetet okoz, ezért a legkényelmesebb dolog, amit csinálhatunk az az evés. De éppen ekkor kell a legjobban erőt venni magunkon és szinte ráerőszakolni szervezetünkre a mozgást: a mozgás hatására ugyanis az agyalapi mirigy béta-endorfin hormont termel. Ez a természetes fájdalomcsillapító anyag hasonló hatást vált ki, mint a morfium és létrehozhatja az eksztázishoz közeli boldogságállapotot.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez