30 másodperc tapi a női jogokért és szexuális egyenlőségért?
A svájci művésznő, Milo Moiré legújabb, Magic Box névre keresztelt performanszával járja a világot. A műsorszám folyamán Milo arra bátorítja az utca embereit, hogy harminc másodperc erejéig nyúljanak bele a mellét vagy vagináját körülölelő üvegdobozba, és érintsék meg csupasz testét. Mindezt ingyen és bérmentve. Hogy van-e értelme? Utánajártunk.
Ismerve Moiré művészetét, cseppet sem meglepő a Düsseldorfban és Amszterdamban sikert arató, legutóbb pedig Londonban bemutatott (amely egyébként letartóztatásba torkollott) Magic Box performansz egyedisége. 2014-ben például PlopEgg Painting produkcióját mutatta be a kölni művészeti vásáron, az Art Cologne-on, melynek során meztelenül terpesztett egy fehér vászon felett. A produkció fő attrakciója az volt, amikor festékkel töltött tojásokat lövellt ki vaginájából, ezáltal elkészítve a remekművet. (Az erről készült videó megtekinthető ITT.)
2015-ben Naked Selfie előadásával járt a művésznő nagyvárosról nagyvárosra. A műsorszám abból állt, hogy Moiré különböző nevezetességek előtt pózolt akár egyedül, akár kíváncsi érdeklődőkkel, de mindenképp pucéran. A svájci Art Basel múzeum volt az első állomás, majd a nagy sikereken felbuzdulva, a produkció a párizsi Eiffel-toronyig is eljutott. (Az erről készült videó megtekinthető ITT.)
Mindezek után, a legújabb Magic Box tökéletesen beleillik a szexualitását nyíltan vállaló nő portfóliójába. Tehát még egyszer: A műsorszám folyamán Milo arra bátorítja az utca embereit, hogy harminc másodperc erejéig nyúljanak bele a mellét vagy vagináját körülölelő üvegdobozba, és érintsék meg csupasz testét. A vakmerő attrakció azonban nem szimpla szórakozás. Milo Moiré így beszélt célkitűzéseiről a londoni tömegnek:
A nők jogaiért és a szexuális egyenlőségért vagyok most itt. Nekünk, nőknek igenis jogunk van eldönteni, hogy ki és mikor érinthet meg minket.
(Az erről készült videó megtekinthető ITT.)
Ti mit gondoltok Moiré performanszairól? Egy csinos nő magamutogatása és figyeleméhsége, vagy harc és figyelemfelhívás a nemek közötti egyenlőségre? Talán a kettő együtt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez