3 tipp, melyek segítségével megelőzhetjük a pattanások kialakulását
A pattanás az egyik legidegesítőbb dolog, ami nem csak a tinédzsereket, a felnőtteket is érinti. Utánajártunk, mi áll a hátterében és hogyan szabadulhatunk meg tőle.
Mindannyian jártunk már úgy, hogy egy fontos esemény, egy randi előtt megjelent egy jó nagy dudor az arcunkon. A pattanás mindig a legrosszabbkor jelenik meg, ráadásul nagyon szívós is, minél inkább küzdünk ellene, annál jobban piroslik. Kutatások szerint számos oka lehet a megjelenésének. Utánajártunk, melyek ezek.
A nemkívánatos pattanások akkor jelentkeznek, ha a faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamilyen oknál fogva eltömődnek. A faggyúmirigy tökéletes terepe a P.acnes névre hallgató baktérium gyors növekedésének. A benne található elhalt hámsejtek és a fölösleges zsíradék az, ami ezeket a baktériumokat élteti. Ha egyszer beveti magát, azonnal szaporodni kezd és irritációt, gyulladást okoz.
A pattanás kialakulásának 3 fő oka:
1 A stressz
Manapság a szakemberek már mindenre azt mondják, hogy a stressz a kiváltó ok. Sajnos a stressz tényleg számos gond kiváltója, többek között a pattanásoké is. A felnőttkori akné valamilyen góc következménye. A faggyúmirigyek ilyenkor aktívabban működnek és ettől megnő a bőrben lévő gombák, baktériumok száma. A gyulladt állapot legfőbb oka pedig a stressz. Napi szinten emeli a szervezet kortizol-szintjét, ez pedig a gyulladást. Az immunrendszer legyengül, a mirigyek több faggyút termelnek, és már meg is jelennek a pattanások.
Tipp: Nem könnyű feladat, de próbáljuk meg csökkenteni a stresszt. Sportolással, túrázással egy csajos, beszélgetős programmal is sokat segíthetünk ezen.
2 A szennyezett levegő
A levegő szennyezettsége, a szmog nem tesz jót a bőrnek. Ezek a szennyeződések ugyan picik, de elzárják a pórusokat, mely gyulladáshoz vezethet.
Tipp: Nagyon fontos reggel és este is az alapos arctisztítás. Bármilyen fáradtak vagyunk, akkor is le kell tisztítani az arcbőrt és nem csak vízzel, hanem arctisztítóval.
3 A szénhidrát
A magas glikémiás indexű finomított szénhidrátok, mint például a fehér tészta, fehér kenyér növelik az inzulinszintet és az inzulinszerű növekedési faktor-1-et, ami pedig az androgének, a férfi nemi hormonok (amiket a női szervezet is termel) számát, ezáltal faggyút és gyulladást serkentve és pattanásokat okozva.
Tipp: Próbáljunk meg egészségesen étkezni. Együnk sok zöldséget, sovány húst és antioxidánsokban gazdag ételeket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez