3 kemény igazság a szerelemről
Előfordulhat, hogy túl idealizáljuk a szerelmet? Néha úgy tűnik, igen. A filmekben, a történelemben úgy ünnepeljük, mint az élet végső célját, mint minden fájdalmunk, küzdelmünk egyetlen megoldását. Amikor úgy gondoljuk, hogy a szerelem elég egy kapcsolathoz, akkor nagy valószínűséggel figyelmen kívül hagyjuk azokat az alapvető értékeket, mint a tisztelet, az alázat, a megbecsülés, vagy az emberek iránti elkötelezettség.
Ha azonban úgy gondoljuk, hogy a szerelem nem elég, akkor megértjük, hogy az egészséges kapcsolatok nem csak tiszta érzelmeket, vagy magasztos szenvedélyeket igényelnek. Ekkor megértjük, hogy vannak olyan dolgok, amelyek akár fontosabbak is lehetnek, mint a szerelem.
Kapcsolatunk sikere ezeken a mélyebb és fontosabb értékeken is múlik.
A szerelem idealizálásának a problémája, hogy irreális elvárásokra késztet bennünket azzal kapcsolatban, hogy mi is valójában a szerelem, és mit tehet értünk. Ezek az irreális elvárások aztán éppen azokat a kapcsolatokat szabotálják, amelyekben csak a szerelem van jelen.
A szerelem nem egyenlő az összeférhetőséggel
Az, hogy beleszeretünk valakibe, nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető jó partner is lesz számunkra, vagy hogy hosszú távon együtt is maradunk. A szerelem egy állapot, egy érzelmi folyamat, ami nem kompatibilis a logikus folyamatokkal.
Lehetséges beleszeretni egy olyan valakibe, aki nem bánik jól velünk, akivel rosszul érezzük magunkat, aki nem tisztel minket, akinek különbözőek az ambíciói, az életcéljai, akinek a filozófiai gondolatai ellentmondanak a sajátunknak, vagy a világnézete is szöges ellentéte a miénknek.
Lehetséges beleszeretni olyanba, aki beszippant minket és a boldogságunkat. Valóban erre vágyunk?
Az igazság az, hogy aki nem tudatosan választ párt, már ott elrontja a kapcsolatát, mielőtt belekezdett volna.
Amikor randevúzunk valakivel, párt keresünk, akkor nem elég csak az érzelmeinkre hagyatkozni, hanem észre szükséges vennünk az emberi értékeket. Fontos azt is meglátnunk, hogy az illető hogyan bánik velünk és önmagával, azonos-e az érdeklődésünk, és megegyezik-e a világnézetünk.
…mert ha beleszeretünk valakibe, aki nem kompatibilis velünk, akkor nem leszünk boldogak.
Nem a szerelem oldja meg a párkapcsolati problémákat
Hiába vagyunk szerelmesek, ha folyamatosan harcolunk egymással. Nem elég, hogy a veszekedés után megbeszéljük, hogy mennyire odavagyunk egymásért.
Megtalálni a megoldást nem annyira egyszerű, hogy csak a szerelemben hiszünk. A szerelem azt a téves érzést kelti bennünk, hogy minden egyszerű lesz, csak várjuk ki a végét. Azt akarja elhitetni velünk, hogy minden problémát legyőzünk, azonban ez nem elég a változáshoz.
A problémák ugyanis nem a szerelemtől fognak megoldódni. A harcok ismétlődnek, az érvek egyre rosszabbak lesznek. Képtelenek leszünk egymást látni, és nem fogunk tudni hatékonyan kommunikálni sem. Beszélhetünk órákat is anélkül, hogy bármit is mondanánk.
Bár a szerelem miatt jobban érezhetjük magunkat, valójában azonban egyik kapcsolati problémát sem oldja meg.
A csak szerelem alapú kapcsolat akár mérgező is lehet. Ekkor felszállunk az érzelmek hullámvasútjára, mint mámorító, magas érzésre, majd le is zuhanunk vele együtt.
Ha nincs stabil és praktikus alapja a kapcsolatnak, akkor sok kudarcot és csalódást élhetünk meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez