15+1 népszokás és hidelem az újévre
Szilveszter éjszakáján sokan csinos ruhába bújunk, pezsgőt iszunk, ünnepelünk, de kevéssé őrizzük a régi hagyományokat. Pedig számos érdekes hiedelem és népszokás létezik az újév napjára. Lássuk, melyek voltak a legnépszerűbb babonák – hiszen van, amit most is érdemes lenne betartani!
1. Ami az év első napján történik, az a néphit szerint később, az év során újra megismétlődik. Azt is jól meg kell gondolni, hogy mit teszünk, mert nagy eséllyel gyakran tesszük majd az új év során ugyanezt. Ezért érdemes csupa vidám dolgot cselekedni, és minden jót kívánni egymásnak.
2. Az évkezdő hiedelmek között egy egész csokorra való szól az étkezésről. Ha lencsét eszünk, egész évben gazdagok leszünk, a disznó a házba túrja a szerencsét, a rétes pedig „megnyújtja” a gazdagságot. Tilos viszont tyúkot és halat enni, mert a tyúk kikaparja, a hal meg elúsztatja a szerencsét.
3. A szerencsepogácsa készítésének még ma is hagyománya van. Úgy készül, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét teszünk, és aki megtalálja, azt éri abban az évben a legnagyobb szerencse.
4. Régen újévkor fokhagyma-kalendáriumokat készítettek, melyekből az év tizenkét hónapjának időjárását jósolták meg. Tizenkét gerezd fokhagymába (melyek a 12 hónapot jelképezték) sót kellett tenni. Amelyik gerezdben (hónapban) reggelre nedves lett a só, akkor esős időszakra lehetett számítani.
5. Természetesen a lányok minden alkalmat megragadtak arra, hogy kiderítsék jövendőbelijük kilétét. A szokások közül egyik legismertebb az ólom-vagy viaszöntés volt. A felmelegített ólmot vagy viaszt hideg vízbe öntötték, és a kapott forma segítségével fejtették meg a jövő titkait.
6. A gombócfőzés is közkedvelt jóslásmódszer volt a fiatal lányok körében. 13 gombócból 12-be papírcetlit tettek, és amelyik gombóc először feljött a víz tetejére, az rejtette a leendő férj nevét. Az üres gombócot kapó lány nem számíthatott kérőre abban az évben.
7. Január elsején nem mindegy, hogy kit engedünk először a lakásba: ha férfi lépi át először a küszöböt, akkor szerencsénk lesz, míg a nők balszerencsét hoznak.
8. Általánosan elfogadott hiedelem, hogy újév napján tilos kivinni a szemetet a házból, mert kidobjuk vele együtt jövő évi szerencsénket is. Sőt, a legtöbb házimunkát ajánlott hanyagolni: tilos mosni és teregetni, mert az „kiterítésre”, halálozásra utal.
9. Újév napján tilos kölcsönadni bármit, mert a babona szerint nehezen jön majd vissza a házba. Ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.
10. A patkó és a lóhere kultusza régi időkre nyúlik vissza, hiszen megóvnak a rossz szellemek és a balszerencse ellen. Régen az emberek patkót tettek az állatok vályújába, hogy megóvják őket a betegségektől, más népek pedig a hajókra és az ajtófélfájukra szögezték.
11. Skócia egyes falvaiban kátrányos hordókat gyújtanak meg, és görgetnek végig az utcákon. Így a régi év elég, és beléphet az új. Érdekes még a skótoknál, hogy különösen nagy szerencsét okoz, ha egy magas, sötét hajú, ajándékot hozó férfi lépi át először a küszöböt.
12. Szilveszter éjszakáján gondoljunk a szerelmesekre is! Az egymástól távol lévő párok ilyenkor kiönthetnek egy kis pezsgőt a földre, mielőtt koccintanak a többiekkel, így a kedvesükkel egész évben együtt maradhatnak. Sőt, ha ilyenkor valamit kiöntünk a földre, akkor „dől a lé” egész évben. Szóval mindenki jól járhat vele.
13. Még egy jó tanács: szerelmeseknél, házasulandóknál legyen méz a háznál, ha ugyanis megkenik ajkukat mézzel, és éjfélkor úgy váltanak csókot, akkor édes és hosszú lesz a szerelmük.
14. Hogy miért éppen pezsgőt iszunk szilveszterkor? Nos, ennek érdekes oka van. Egy francia szerzetes, Dom Perignon az 1600-as évek végén állított elő először borból pezsgőt – teljesen véletlenül. Kezdetben a pezsgőkészítés nehézkes volt, sokszor évekig tartott egy-egy üveg előállítása, ezért csakis a gazdagok fogyasztották. Egészen az 1850-es évekig, amikor az újfajta gyártási technikának köszönhetően csökkent az ára, így az egyszerű földi halandók számára is elérhetővé vált. A pezsgő-szokás lényege tehát az, hogy aki drága, úri italt iszik az újév első perceiben, annak az Újéve is fényűző lesz.
15. Mindannyiunk közismerten és kedvelt szokása, hogy hatalmas buli, zaj közepette búcsúztassuk el az óévet. A zajkeltésnek két ősi oka is lehetséges: az óév és gonosz erők kiűzése, illetve az általános ünnepi féktelenség. Tűzijáték, trombitaszó, harangszó: mindegy, csak nagy csinnadratta legyen!
+1. Az év utolsó napjának jellegzetessége, hogy szinte mindenki fogadalmat tesz. Sokan elhatározzák, hogy másnaptól leadják a karácsonyi menü okozta pluszkilókat, leteszik a cigarettát, vagy elkezdenek végre tanulni. Ezeket ideig-óráig be lehet tartani, de érdemes valami olyat megfogadni, amit komolyan gondolunk. Hiszen az életünket mi irányítjuk, így olyanná válik, amilyenné mi magunk formáljuk (persze a fent említett babonákat érdemes betartani, biztos, ami biztos). Nos, ti mit fogadtok meg a következő évre?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez