13 érdekes tény a ZEN-ről
A zen a buddhizmus egyik legnépszerűbb ága. Sokan testi-szellemi gyakorlatnak tartják, míg mások vallásnak, sőt, filozófiai rendszernek tekintik. Gyakorlatai és tanai segítenek elérni a megvilágosodást. Manapság egyre elterjedtebb, így hát sok zen közösség létezik Észak-Amerikában és Európában is. Érdemes megtudni róla néhány érdekes információt.
1. A zen kultúra, avagy a zen buddhizmus tanításainak alapvető célja, hogy követői elérjék a megvilágosodást – már a földi élet során. Fő példaképük Gautama Buddha, hisz mind szeretnének olyan természetes módon élni és elmélkedni, ahogyan ő tette egykor.
2. A zen ösvényét nem könnyű követni az életben. Ezért hát a buddhistáknak szükségük van egy prédikátorra, illetve vezetőre. Így a hit tanításai minél több emberhez eljuthatnak, megismerhetővé válnak a mester tanácsai és útmutatásai által.
3. A zen buddhizmus a hagyomány szerint Kínában kezdődött. Alapjait egy indiai szerzetes, Bódhidharma tette le, kinek története egészen a VI. századig nyúlik vissza. Kínában egyébként chan néven vált ismertté, míg Koreában a seon nevet kapta. Tehát Ázsiából gyűrűzött be fokozatosan Európába és Amerikába is.
4. A zen csak a VII. században érkezett meg Japánba – ahol kezdetben nem volt túl népszerű. Ez csupán XII. században következett be, amikor az emberek ismerete bővülni kezdett az új kulturális nézetről. Manapság pedig már több mint kilenc millió ember követi Japánban a zen buddhizmust.
5. A IX. század végén olyan iskolák nyíltak Kínában és Japánban, melyek teljes egészében a zen kultúrának voltak szentelve. Ezekben az intézményekben minden a buddhizmusról, és annak tanításairól szólt. Diákjai valódi mesterekké válhattak.
6. A zen jelentősen befolyásolta a japán kultúra legtöbb területét. Nyomai mindenütt fellelhetők: a költészetben, a festészetben, a szépírásban, a virágkötészetben, sőt, még a tájkertészetben is. Egyszerűen mindenre hatással van.
7. Az Egyesült Államokban a zen csak a II. világháború után nyerhetett teret magának. Utána viszont meglehetősen felkapott lett, azóta számtalan zen központot alapítottak szerte az Államokban.
8. A zen buddhizmus alapvető célja a meditáció, ami szanszkrit nyelven „Dhyana” néven ismert. A gyakorlatok közül lényeges hangsúlyt kap a zazen ülőmeditáció – ez a legismertebb mindközül.
9. A zen gyakorlatok kultúránként különbözőek, hiszen a chan, a seon, és a zen elkülönülten fejlődtek saját hazájukban. Így annak ellenére, hogy közös gyökerekkel rendelkeznek, mára mindegyiknek önálló identitása alakult ki. Minden területen akadnak bizonyos hitbeli, gyakorlati és életmódbeli sajátosságok. Azonban a meditáció és a megvilágosodás elérése mindenhol nagyon fontos.
10. A zennek rendkívül egyszerű megközelítése és szemléletmódja van a buddhizmus más ágaitól eltérően. Ám hozzá hasonlóan a tibeti buddhizmus is egyszerűségre törekszik – például a gyakorlatok terén.
11. A zen buddhisták hisznek az öngyógyítás gyakorlatában. Hiszik, hogy a valódi megvilágosodás belülről jön, így követői egyik legfőbb feladata önmagunk felfedezése, leginkább meditáció útján.
12. A buddhizmus legtöbb ágában használnak dalokat is, hogy elérjék a világosságot. Azonban a zen követői csak légző gyakorlatot használnak, mert hisznek a mély légzés és a meditáció tiszta, igaz erejében. Az önfelfedezés útja megfelelő légzéssel és koncentrációval válik egyszerűvé.
13. A zen buddhizmus a nyugati országok közül az USA-ban a legnépszerűbb. Egyre többen fedezik fel a zen kultúra rejtelmeit Észak-Amerikában.
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez