11.20. A gyermekjogok világnapja
Tudjátok-e, hogy a gyermekeket milyen alapvető jogok illetik meg? Mik azok a jogaik, amiket minden államnak biztosítania kell egy ott élő gyermek számára? Immáron 24. éve tartjuk számon november 20-át a Gyermekjogok világnapjának, utánajártunk eme Egyezmény hátterének.
Közel 90 évvel ezelőtt fogadták el azt a Genfi nyilatkozatot, mely a gyermekek alapvető jogait tartalmazta, azonban a végleges Egyezményt pontosan 24 évvel ezelőtt 1989.november 20-án fogadta el az ENSZ Közgyűlése a Gyermekek Jogairól, mely azoknak a jogoknak a minimumát foglalja össze, melyet minden államnak biztosítania kell az ott élő gyermekek számára. Ezek a minimumok a gyermekek életben maradását, fejlődését, védelmét és a társadalomban való részvételüket biztosító jogok. Az Egyezményt csak 3 ország nem fogadta el magára nézve kötelezőnek: az USA, Szomália és Dél-Szudán.
Magyarország 1991-ben hirdette ki. Azóta az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye alapján minden államnak jelentést kell benyújtania 5 évenként arról, hogy mit tett a gyermekjogok érvényesülése érdekében. Magyarország legfrissebb jelentése 2012-ben történt meg. Az Egyezmény három meghatározó alapelve a diszkrimináció (hátrányos megkülönböztetés) tilalma, a gyermek mindenek felett álló érdeke, valamint a gyermek meghallgatáshoz való joga.
Néhány példa csupán a gyermekeinket érintő legfőbb jogok közül:
- A gyermeknek születésétől kezdve joga van ahhoz, hogy nevet kapjon, és állampolgárságot szerezzen
- A gyermek különleges védelmet élvez és jogi, valamint egyéb eszközökkel lehetőséget és alkalmat kap arra, hogy fizikailag, szellemileg, erkölcsileg, lelkileg és társadalmilag fejlődjék
- A gyermek élvezi a társadalombiztosítás juttatásait. Joga van az egészséges növekedésre és fejlődésre; ebből a célból különleges gondoskodást és védelmet kell biztosítani mind a gyermek, mind az anya számára, beleértve a megfelelő születés előtti és születés utáni gondoskodást. A gyermeknek joga van a megfelelő táplálkozásra, lakásra, szórakozásra és orvosi szolgáltatásokra.
- A fizikailag, szellemileg vagy társadalmilag hátrányos helyzetben levő gyermeknek a helyzete által megkívánt különleges kezelést, oktatást és gondoskodást kell biztosítani.
- A gyermeknek, személyisége teljes és harmonikus kibontakozása érdekében, szeretetre és megértésre van szüksége. Amennyiben lehetséges, szülői gondoskodás és szülői felelősség alatt nőjön fel, de mindenképpen szeretetteljes légkörben, erkölcsi és anyagi biztonságban
- A gyermeknek joga van az oktatásra
- A gyermeknek meg kell adni minden alkalmat a játékra és szórakozásra, melynek az oktatással azonos célokat kell szolgálnia
Bővebben a gyermekek jogairól az UNICEF honlapján olvashatunk, ahol találhatunk gyermekeknek szóló oktató anyagokat is arról, hogy megértsék és tisztában lehessenek a gyermekeink saját jogaikkal és azok védelmével.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez