10 ok, amiért szeretjük a spenótot
A spenót tipikusan az a növény, amely szinte senkit sem hagy közömbösen: vagy szeretjük, vagy utáljuk. Sokak rossz emlékekkel rendelkeznek róla a klasszikus "menzás koszt" miatt. Azonban számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik, melyeket igyekeztünk összegyűjteni egy csokorba. Akik nem tartoznak a spenót kedvelők táborába, nekik is érdemes lehet végigfutni az alábbi sorokat, mert nemcsak spenótfőzelék formájában fogyasztható, változatosan elkészíthető ezen kívüli is, más ízesítéssel is, és lehet így már többeknek szerethetővé válik.
1. Tavasszal az egyik leghamarabb szedhető friss zöldség, ami igazán jól esik a téli hónapok után. Kitűnő beltartalmi értékeinek köszönhetően remek alternatíva, hogy természetes forrásból megerősítsük és feltöltsük szervezetünk védelmi rendszerét.
2. Bizonyos vélemények szerint a spenót igazi "szuperélelmiszer", az egyik legértékesebb leveles zöldség: az antioxidánsok közül a levelében több, mint tíz féle flavonoid, különböző enzimek, karotin, lutein, klorofill, C- és E-vitamin, szelén, valamint cink is található. Az antioxidánsokról általában elmondható, hogy erősítik az immunrendszert, szabadgyök fogók, gyulladáscsökkentők, antibakteriális és antiallergén hatással rendelkeznek, jótékonyan hatnak daganatos megbetegedések esetén, erősítik a májat és az érfalakat, enyhítik a menopauza panaszait, lassítják az öregedést, támogatják az idegrendszer és az érzékszervek működését.
3. Kis energiatartalmú, így fogyókúrás étrendbe is bátran beilleszthető.
4. Kiemelkedően gazdag vitaminokban (K-, A-, C-, E-, B2-, B6- és E-vitaminban, folsavban) és ásványi anyagokban (mangánban, magnéziumban, vasban, kalciumban, káliumban).
5. Folsav tartalma miatt kismamáknak kifejezetten ajánlott, hogy szerepeljen az étrendjében.
6. A közönséges spenót szezonja tavaszra és őszre esik, de fagyasztva könnyen tehetünk el (érdemes előtte blansírozni), illetve szerezhetünk be belőle, így az év bármely szakaszában élvezhetjük.
7. A spenót fontos szerepet játszott a népi gyógyászatban is. Ajánlották például székrekedés, magas vérnyomás és vérszegénység kezelésére is.
8. A spenót a fenti összetevőinek köszönhetően kifejezetten ajánlott kismamáknak, gyerekeknek, fogyókúrázóknak, daganatos betegeknek, magas vérnyomás esetén és legyengült immunrendszerű személyeknek.
9. A fent említett pozitív tulajdonságok mellett azt is érdemes tudni róla, hogy magas oxálsav tartalmmal rendelkezik, ami gátolja a kalcium hasznosulását. Ennek vesekő esetén van dietetikai vonatkozása. Ha kalcium-oxalátos kő jön létre a vizeletkiválasztó rendszerben, akkor szükségessé válik az oxálsav felvételének csökkentésére. Nagy mennyiségű fogyasztása az arra érzékeny embereknél elősegítheti a vese-, illetve hólyagkő képződését. A magas oxálsav tartalom gátolja a benne lévő vas hasznosulását is.
10. Változatosan elkészíthető. A legelterjedtebb elkészítési módja a főzés, de az egészen fiatal spenótleveleket fogyaszthatjuk nyersen is, így még többet megőriz a benne rejlő hasznos anyagokból. Felhasználható például könnyű saláta részeként is, vagy készíthetünk belőle zöld turmixot. Ez utóbbi ne rettentsen el, ha még nem próbáltad! Almával, banánnal (vagy egyéb gyümölcsökkel) összeturmixolva igazán ízletes és finom frissítő készíthető belőle. Ha főzzük a spenótot, ügyeljünk arra, hogy nem kell túlfőzni, egy pár perces hevítés bőven elegendő. A már fent emlegetett spenótfőzeléken túl felhasználhatjuk levesekhez, tészta ételekhez, zöldségkrémekhez, palacsinta töltelékhez, pürék és kásák ízesítéséhez és színezéséhez is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez