10 hasznos tipp a turizáshoz
Turkálni időigényes mulatság, de ha elég türelmed és nem utolsó sorban szerencséd van, akkor igazi kincsekre bukkanhatsz. Fogadd meg tippjeinket, segítünk!
1. Szánj időt a turkálásra. Akár a hatalmas angol használtruha üzletek valamelyikébe készülsz, akár az aprócska vintage kincsesbányákat igyekszel feltérképezni, mindenképp szánj időt a dologra. Ne éhesen, munkából hazafelé, a nagybevásárlásból cipekedve térj be, mert így hamar elveszted a türelmedet, az pedig nem vezet sikerre.
2. Konkretizáld az elképzelésidet. Főleg, ha a nagy turkálókba készülsz. Hasznos, ha kigondolod nagyjából, hogy éppen kabátot/táskát/nyári ruhácskákat keresel és arra fókuszálsz. Az üzletbe belépve légy célirányos, tudd, hogy mire vadászol, így időt takarítasz meg.Természetesen beleszaladhatsz egy előre nem tervezett, kihagyhatatlan kincsbe, ami épp a méreted és nem lehet otthagyni, ne is hagyd, ez a poén az egészben.
3. Ne vegyél meg semmit pusztán azért, mert nevetségesen olcsó. Ahogy mindenféle vásárlásnál, a turizáskor is fontos, hogy megállj egy pillanatra, mielőtt a kasszához rohannál. Tényleg szükséged van arra, amit éppen meg készülsz venni? Fogod valaha hordani? Hiába csak 600 forint a kilós turiban, de pont azt a 600 forintot spórolod meg, ha nem veszel meg valamit, ami aztán egy évig csücsül a szekrény alján, amíg ki nem dobod a következő selejtezéskor.
4. Ne veszítsd el a fejed. A vintage butikok igazi kis ékszerdobozok, különös hangulatot árasztanak, ami nagyon könnyen magába szívja az ember lányát. Próbálj a földön maradni és józan ésszel értékelni, hogy mi a kincs és mi a kacat, legyen szó ruhákról, kiegészítőkről, vagy más apró csecsebecsékről. Őrülten jól néz ki a boltban a sok bohém, régi cucc egymás hegyén-hátán, de lehet, hogy amint kiszakítasz egyet közülük és hazaviszed, elveszti a varázsát. De persze az is lehet, hogy a ruhatárad/lakásod különleges éke lesz, ezt kell megfontolni.
5. Légy körültekintő a hibákat illetően. Vizsgáld meg a ruhák állapotát, keresd a szakadásokat, ellenőrizd, hogy megvannak-e a gombok, hogy működik-e a cipzár. Ha hibát találsz, hagyd ott, majd találsz másikat. Az “olyan olcsó, még így is megéri, majd megcsináltatom” – típusú elhatározásokból többnyire nem lesz semmi, meg fogsz róla feledkezni, nem fogsz olyan gombot találni, helyette veszel majd valahol egy másik ruhát, amit nem kell kapásból javítgatni. Ugyanez igaz a régiségekre is; ha használati tárgyról van szó, akkor ellenőrizd, hogy megfelelően működik-e. Tök jó ötlet karácsonyra egy gyönyörű régi iránytűvel meglepni apukádat, és hiába nem valószínű, hogy apukád a mindennapokban ténylegesen tájékozódni szándékozna az eszközzel, ha az iránytű nem működik, akkor az már nem iránytű, hanem kacat. Persze még azt is hazaviheted dísznek, de így lényegesen nehezebb értékelni.
6. Próbáld fel a ruhákat. A turkálókban ezt a lépést nagyon sokan hajlamosak kihagyni, pedig legyen szó akár filléres angol használtruháról, akár egy őrületesen menő, retro bőrmellényről, ha nem a méreted, nem fogsz tudni vele mit kezdeni. Nem, nem fogsz lefogyni miatta 8 kilót és ha amúgy s-est hordasz, akkor nem fogod felvenni az xl-es kabátot, csak mert a boltban diadalittasan rohantál a pénztárhoz, hogy “jó lesz, óverszájz!”.
7. Időzíts. A nagy turkálókban általában nem titkolják, hogy mikor van bálabontás, érkezz akkor, amikor friss áru jön, hogy ne a lecsupált kínálatból kelljen bogarásznod. A vintage butitkoknak szinte kivétel nélkül van facebook oldala: kövesd figyelemmel, sokan kiírják és képekkel is illusztrálják, hogy éppen mit kaptak!
8. Vedd komolyan a 2. pontot, de ne ess át a ló túloldalára. Ha teljesen pontosan, minden részletében elképzeltél egy különleges ruhát vagy egy cipőt amire épp vágysz, azt még a “normál” boltokban sem biztos, hogy egykönnyen megtalálod, nemhogy a turikat járva. Ez kincsvadászat, nem éleslövészet. Ugyanez igaz az alapdarabokra is: Ha a tökéletes farmert vagy az esszenciális basic fekete trikót szándékozod megvenni, akkor menj be az erre szakosodott ruhaüzletek valamelyikébe és vedd meg, felesleges turikban körözni.
9. Vonatkoztass el az esetleges zavaró másodkéz-tudattól. A vintage butikokban és a nagy turikban egyaránt rengeteg a címkés ruha, de a használtak is sterilizáltak, nem kell azon gondolkodnod, hogy kinek a bőrével “érintkezel” a ruhát viselve.
10. Ne add fel, ha elsőre bemész és nem találsz semmit. A turizás sokak szerint életforma. Előfordul, hogy ez nem a te napod, nem a te árukészleted, aztán a jövő hetit mintha neked találták volna ki. De az is lehet, hogy ehhez nincs türelmed, nem neked való és sosem lesz a vásárlási rutinod része. Nem kell erőltetni, ha szeretsz biztosra menni, vásárolj a jól bevált helyeken, és ha kedved van, néha nézz körül, hátha épp beleszaladsz valami vintage kincsbe.
Merkl Bogi
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez